وضعیت نامطلوب طرح های نیمه کاره استانی؛

وضعیت پروژه‌های نیمه‌تمام در لرستان بارها مورد انتقاد قرار گرفته تا این استان را دیار پروژه‌های نیمه‌کاره بنامند، جایی که این پروژه‌ها از دغدغه‌ای اقتصادی به معضلی اجتماعی تبدیل شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش لرستان خبر، وضعیت پروژه های نیمه تمام در شهرستانهای مختلف لرستان روایتی است که از این استان دیار «پروژه های نیمه تمام» ساخته است، پروژه هایی که برخی از آنها با گذشت بیش از دو دهه هنوز طعم بهره برداری را نچشیده اند.

 

 

در حال حاضر به گفته استاندار لرستان حدود ۶۵۰ طرح و پروژه با سرمایه گذاری نزدیک به دو هزار میلیارد تومانی در استان لرستان راکد و نیمه تمام است؛ پروژه هایی که برخی از آنها دارای قدمت زیادی هستند تا ساماندهی به این وضعیت به دغدغه مردم و مسئولان تبدیل شود.

 

 

از سوی دیگر روایت کلنگ های غیرکارشناسی در لرستان نیز موضوعی جدید نیست به طوریکه برخی پروژه های لرستان مانند پالایشگاه با توجه به عدم توجه به اصول کارشناسی در جانمایی و احداث همچنان بلاتکلیف مانده اند.

 

 

روند طولانی شدن پروژه های عمرانی در این استان به گونه ای است که میانگین عمر اجرای پروژه های ملی در استان لرستان به ۱۳ و پروژه های استانی به ۹ سال می رسد، روندی که حلاوت بهره برداری از پروژه ها را در کام مردم تلخ کرده است.

 

 

کارشناسان امر معتقدند که بی برنامگی موجب اجرای کند پروژه ها در استان لرستان شده است به گونه ای که به اذعان استاندار لرستان متاسفانه برخی پروژه های استان حتی یک برگه پشتوانه کارشناسی هم ندارند و نتیجه این امر وجود پروژه های نیمه کاره در لرستان است.

 

 

استمرار این وضعیت در استان لرستان به سمتی رفته که تکمیل پروژه های نیمه تمام عمرانی و پروژه های صنعتی تعطیل در لرستان نه تنها به عنوان یک مطالبه اقتصادی بلکه به یک مطالبه اجتماعی در استان تبدیل شده است چرا که از یک سو اعتماد مردم استان را با خود درگیر و از سوی دیگر اقتصاد استان را زمین گیر کرده است.

 

 

توقف خط انتقال آب کاکارضا و کابوس تشنگی شهر نیم میلیون نفری

 

 

نام پروژه : طرح انتقال آب «کاکارضا» به شهر خرم آباد

سال شروع: ۱۳۸۳

عمر پروژه: ۱۲ سال

میزان تاخیر پروژه نسبت به زمان اولیه: ۲ سال

میزان پیشرفت فیزیکی: ۲۰ درصد

پیمانکار اولیه: شرکت ملی ساختمان - شرکت طاق ساز

پیمانکار فعلی: شرکت ژاپنی ژانگ فو - شرکت پانیر فن ساز

محل احداث: خرم آباد

کاربردی یا دلیل اهمیت پروژه: تامین ۱۷۰ میلیون متر مکعب آب شرب، صنعتی و کشاورزی

سال تغییر کاربری احتمالی: ندارد

سال تغییر احتمالی پیمانکار: ندارد

چرایی تاخیر در اتمام پروژه:  کمبود اعتبار و تعدد پروژه های حوزه آب

دستگاههای مسئول برای پیگیری اتمام پروژه: شرکت آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری

کل اعتبار هزینه شده برای پروژه تا کنون: ۴۰ میلیارد تومان

میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه: هزار میلیارد تومان

امید علی سیفی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان در این رابطه  با بیان اینکه عملیات اجرایی طرح انتقال آب کاکارضا به شهر خرم آباد با هدف تامین آب کشاورزی، شرب و صنعت به میزان ۱۷۰ میلیون متر مکعب شروع شده است اظهار داشت: از این میزان ۵۵ میلیون متر مکعب تخصیص شرب، پنج میلیون متر مکعب صنعت و ۵۷ نیز تخصیص کشاوزی است.

 

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/11/28/IMG10492198.jpg

 

وی با بیان اینکه علت اصلی عدم اجرای این پروژه را کمبود اعتبار و تعدد پروژه های بخش آب در استان را عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۶۵ طرح در بخش آب در سطح استان لرستان در حال اجرا است.

 

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان با بیان اینکه تا کنون حدود ۴۰ میلیارد تومان برای اجرای این پروزه اعتبار هزینه شده است گفت: همچنین حدود هزار میلیارد تومان دیگر نیز برای تکمیل پروژه اعتبار نیاز داریم.

 

 

سیفی با بیان اینکه با بهره برداری از طرح انتقال آب کاکارضا به شهر خرم آباد حدود سه هزار فرصت شغلی در استان ایجاد می شود گفت: پیش بینی می کنیم در صورت تخصیص ۱۰۰ درصد اعتبارات این پروژه تا پایان سال ۱۳۹۹ به بهره برداری برسد.

 

 

کتابخانه مرکزی خرم آباد؛ نماد توسعه نیافتگی لرستان

 

 

نام پروژه: کتابخانه مرکزی خرم آباد

سال شروع: ۱۳۸۷

عمر پروژه : ۷ سال

میزان تاخیر: ۳ سال

میزان پیشرفت فیزیکی: ۸۰ درصد

پیمانکار اولیه: اداره کل راه و شهرسازی

پیمانکار فعلی: اداره کل راه و شهرسازی

محل احداث: خرم آباد

کاربری و اهمیت پروژه: اضافه شدن هشت هزار و ۱۰۰ متر مربع به فضای کتابخوانی استان

سال تغییر کاربری احتمالی: ندارد

سال تغییر احتمال پیمانکار: ندارد

چرایی تاخیر در اتمام پروژه: کمبود اعتبارات

دستگاههای مسئول برای پیگیری اتمام پروژه: اداره کل راه و شهرسازی

کل اعتبار هزینه برای پروژه تاکنون: ۴ میلیارد تومان

میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه: ۱.۵ میلیارد تومان

شهرام ملکی مدیر کل راه و شهرسازی لرستان در این رابطه با بیان اینکه اعتبارات این پروژه از محل اعتبارات استانی اظهار داشت: به هر میزان که به ما اعتبار بدهند ما سه برابر آن کار خواهیم کرد.

 

 

مدیر کل راه و شهرسازی لرستان با تاکید بر اینکه تنها علت عدم تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی خرم آباد کمبود اعتبار است ادامه داد: این پروژه پیمانکار خوب و پای کاری دارد و اداره کل شهرسازی نیز اجرای این پروژه را در اولویت برنامه های خود قرار داده اما با این وجود تامین اعتبار مهم ترین دغدغه ما در تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی خرم آباد است.

 

 

وی با بیان اینکه مالک این پروژه نهاد کتابخانه های عمومی لرستان است گفت: در صورتی که اعتبار مورد نیاز برای این پروژه به ما پرداخت شود تا پایان سال مالی ۹۴ به بهره برداری خواهد رسید.

 

 

معطلی جاده مرگ

 

 

نام پروژه: محور ازنا - شازند

سال شروع پروژه: ۱۳۹۰

عمر پروژه: ۴ سال

میزان تاخیر: ۲ سال

میزان پیشرفت فیزیکی: ۵۰ درصد

پیمانکار اولیه: جهاد نصر

پیمانکار فعلی: جهاد نصر

محل احداث: ازنا

کاربری و اهمیت پروژه: تسهیل در تردد مسافران و حمل و نقل بار با توجه به قرارگیری در مسیر ترانزیتی

سال تغییر کاربری احتمالی: ندارد

سال تغییر احتمالی پیمانکار پروژه: ندارد

چرایی تاخیر در اتمام پروژه: کمبود اعتبار

دستگاههای مسئول برای پیگیری اتمام پروژه: اداره کل راه و شهرسازی

کل اعتبار هزینه شده برای پروژه تا کنون: ۱۵ میلیارد تومان

میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه: ۶۰ میلیارد تومان

شهرام ملکی مدیر کل راه و شهرسازی لرستان در این رابطه با بیان اینکه این پروژه در قالب اجرای طرح هرسین - نورآباد - چغلوندی - بروجرد به سمت شازند است عنوان کرد: این پروژه راهسازی در مجموع ۳۶ کیلومتر بوده که قطعه ازنا - شازند ۱۴ کیلومتر است.

وی با بیان اینکه اعتبارات اجرای این پروژه از محل اعتبارات ملی است عنوان کرد: متاسفانه تخصیص اعتبارات این پروژه بسیار پایین است.

 

 

مدیر کل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه به طور مثال سال گذشته تنها ۵۰۰ مییلون تومان برای اجرای این پروژه به استان تخصیص داده شد گفت: این در حالیست که تنها برای احداث هر یک کیلومترپروژه راهسازی ۱.۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

 

ملکی با بیان اینکه از مجموع ۱۴ کیلومتر قطعه ازنا - شازند هفت کیلومتر به مرحله آسفالت رسیده است ادامه داد: در صورت رفع معارضین و همچنین تخصیص اعتبارات لامز پیش بینی می شود که تا سال ۹۵ به بهره برداری کامل برسد.

 

 

وی با تاکید بر اینکه با وجود کمبود اعتبارات پیمانکار این پروژه به خوبی پای کار بوده و فعال است تصریح کرد: طی امسال و سال گذشته پیمانکار پروژه هفت میلیارد تومان به صورت قرضی برای ما کار کرده است.

 

 

ازنا فولادی نشد

نام پروژه: مجتمع فولاد ازنا

سال شروع پروژه: ۱۳۸۵ 

عمر پروژه: ۹ سال

میزان تاخیر: ۳ سال

میزان پیشرفت فیزیکی: ۷۰ درصد

پیمانکار اولیه: بخش خصوص

پیمانکار فعلی: بخش خصوصی

محل احداث: ازنا

کاربری و اهمیت پروژه: ایجاد ۱۲۰۰ فرصت شغلی، جلوگیری از خروج ۸۰۰ میلیون دلار ارز از کشور، تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن ورق در فاز اول و تولید ۷۰۰ هزار تن فولاد در فاز دوم

سال تغییر کاربری احتمالی: ندارد

سال تغییر احتمالی پیمانکار پروژه: ندارد

چرایی تاخیر در اتمام پروژه: عدم پای کار بودن بخش خصوصی و کمبود تسهیلات

دستگاههای مسئول برای پیگیری اتمام پروژه: سازمان صنعت، معدن و تجارت

کل اعتبار هزینه شده برای پروژه تا کنون: ۱۰۰ میلیارد تومان و همچنین ۱۹۵ میلیون دلار اعتبار ارزی

میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه: ۲۰۰ میلیارد تومان

قدرت الله ولدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در رابطه با روند اجرای این پروژه اظهار داشت: طی جلسه ای که ماه گذشته با حضور استاندار لرستان برگزار شد برای سرمایه گذار این طرح ضرب الاجل ۱۴ ماهه برای تکمیل تعیین شد.

 

 

وی همچنین بیان داشت: در این جلسه همچنین بر لزوم ایجاد زیرساختهای لازم از سوی شرکت های خدمات رسان مانند آب، برق و گاز تاکید شد.

 

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان یادآور شد: همچنین در این جلسه مقرر شد که بانک صنعت، معدن و همچنین یک بانک بخش خصوصی نسبت به پرداخت تسهیلات مورد نیاز این طرح اقدام کنند.

 

 

بلاتکلیفی ۴۰ هزار سهامدار

نام پروژه: کارخانه سیمان

سال شروع پروژه: ۱۳۸۵

عمر پروژه: ۹ سال

میزان تاخیر: ۶ سال

میزان پیشرفت فیزیکی: ۳۶ درصد

پیمانکار اولیه: بخش خصوص

پیمانکار فعلی: بخض خصوصی

محل احداث: خرم آباد

کاربری و اهمیت پروژه: تولید سیمان خاکستری و ایجاد اشتغال ۳۷۰ نفر

سال تغییر کاربری احتمالی: ندارد

سال تغییر احتمالی پیمانکار پروژه: ندارد

چرایی تاخیر در اتمام پروژه: عدم پای کار بودن بخش خصوصی و سرمایه گذار

دستگاههای مسئول برای پیگیری اتمام پروژه: سازمان صنعت، معدن و تجارت

کل اعتبار هزینه شده برای پروژه تا کنون: ۲۷ میلیون یور اعتبار ارزی و همچنین هفت میلیارد تومان اعتبار ریالی

میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه: ۲۰۰ میلیارد تومان

 

قدرت الله ولدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در رابطه با اجرای این طرح با بیان اینکه ۳۰ درصد سهم کارخانه سیمان خرم آباد مربوط به بخش خصوصی است اظهار داشت: همچنین ۷۰ درصد دیگر نیز مربوط به ۴۶ هزار سهامدار است.

 

کارخانه سیمان باقران

 

وی با بیان اینکه متاسفانه سرمایه گذار این طرح پای کار نیست و اقدامات جدی در این زمینه انجام نمی دهد گفت: در این راستا از سوی مدیریت ارشد لرستان یک ضرب الاجل به پیمانکار این پروژه داده شده که پروژه را فعال کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان همچنین از پرداخت تسهیلات مورد نیاز از سوی بانک سپه به این پروژه خبر داد و گفت: همچنین از سرمایه گذار این پروژه خواسته شده که نسبت به فعال کردن فعالیت خود در حوزه معدن و استخراج مورد نیاز در این زمینه اقدام کند. منبع: مهر

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات