در شرایطی که بارها شرکت‌های هواپیمایی و دبیر انجمن این شرکت‌ها مذاکره با شرکت سوخو برای خرید هواپیمای جت مسافرتی این شرکت را رد کردند، اما به نظر می‌رسد مسوولان دولتی ایران و یک خبرگزاری روس اصرار دارند که پای این هواپیما را به آسمان ایران باز کنند.

در زمان سرپرستی محمد خداکرمی و سازمان هواپیمایی کشوری برای نخستین‌بار یک خبرگزاری روس مدعی شد ایران مذاکرات‌ خود برای خرید هواپیمای مسافرتی سوخو ۱۰۰ را آغاز کرده است.

 

 

این هواپیما که نخستین و تنها مدل مسافرتی این جنگنده‌ساز روس به حساب می‌آید، با توجه به تعداد پایین مسافرانی که در خود جای می‌دهد برای بخشی از ناوگان ایران گزینه مطلوب به حساب می‌آید

 

 

این گمانه‌زنی خیلی زود از سوی سازمان هواپیمایی ایران با تکذیب مواجه شد. تکذیبی که نه تنها خبر این خبرگزاری روس را شامل می‌شد، بلکه حتی هرگونه تصمیم‌گیری درباره‌ی این محصول هوایی را نیز در بر می‌گرفت.

 

 

پس از آن اما با سفر سورنا ستاری - معاون رییس جمهوری - به کشور روسیه و حضور وی در یک نمایشگاه هوانوردی در شهر مسکو بار دیگر این خبرگزاری روس در خبری جدید مدعی شد ایران در قالب این سفر بحث خرید هواپیمایی سوخو ۱۰۰ را نهایی کرده و بناست در آینده‌ای نزدیک قرار‌دادی در این رابطه تنظیم شود.

 

 

پس از مخابره این خبر نیز بار دیگر دبیر انجمن شرکت هواپیمایی مذاکره در این باره را تکذیب کرده و اعلام کرد: ایرلاین‌های ایرانی هنوز هیچ برنامه قطعی برای خرید هواپیماهای جدید ندارد و با توجه به نبود هواپیمای سوخو در ناوگان ایران وارد کردن آن با توجه به هزینه‌های جانبی که دارد سخت خواهد بود.

 

 

با گذشت چند روز از این اتفاق بار دیگر این خبرگزاری روس این بار از قول منوچهر منطقی مدعی شده که ایران قرار‌داد خرید ۲۱ میلیارد یورو تجهیزات ماهواره‌ای و هوایی را با روسیه نهایی کرده و در این میان هواپیمای سوخو ۱۰۰ نیز یکی از بندهای این توافق‌نامه به حساب می‌آید.

 

 

این اظهارات جدید در حالی مطرح شده که رییس سازمان هواپیمایی کشوری روز گذشته اعلام کرده هرگونه هواپیمای جدید قبل از بسته شدن قرار‌داد‌های مربوط به آن باید از سد آزمون‌های کیفیتی سازمان هواپیمایی گذشته و پس از تایید نهایی آن خریداش اجرایی شود.

 

 

با وجود تمامی این صحبت‌ها مشخص نیست این خبرگزاری روس که تاکنون به نقل از چند مقام ایرانی نسبت به خرید هواپیمای سوخو ۱۰۰ خبررسانی کرده، آیا بار دیگر تکذیب خواهد شد یا خبر آن تایید می‌شود.

 

 

در طول هفته‌های گذشته یک بازی یک بام و دو هوا میان مسوولان ایرانی شکل گرفته و در شرایطی که روس‌ها مدعی هستند ایران قصد خرید این هواپیما را دارد، اما مسوولان ایرانی ضمن تایید بحث نیاز ایران به خرید هواپیماهای با تعداد مسافر متوسط نسبت به تایید نهایی ایمنی سوخو ۱۰۰ تردید می‌کند.

 

منبع: ایسنا

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات