امواج فساد اقتصادی بزرگ به منطقه محروم کشور رسید؛

با واگذاری شرکت ماشین سازی لرستان به بخش خصوصی و خرید این شرکت توسط مهرآفرید خسروی، با توجه به نقش وی در اختلاس 3 هزار میلیاردی بیم آن می رود که این شرکت به عنوان اموال این متهم واگذار شود.

به گزارش لرستان خبر، شرکت ماشین سازی لرستان در سال ۱۳۵۴ تاسیس شد و در تاریخ 1355 تحت شماره ۴۶۷۵ و با نام اولیه مجتمع صنعتی نیرپارس در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید. پس از آن در سال ۱۳۵۸مشمول بند ب قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران شناخته شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۹ شروع به فعالیت کرده است .

 

 

این شرکت در سال ۱۳۶۵به شرکت ماشین سازی لرستان تغییر نام یافت و پروانه بهره برداری آن در سال ۱۳۷۴ تحت شماره ۱۰۰/۱۷/۴۶۱ صادر و تحویل شرکت شده است. ظرفیت این کارخانه معادل ۱۲۰۰۰ تن در سال است.

 

 

پروژه پارس جنوبی فاز یک ، پایه های سکوی نفتی شناور دریای خزر، سیلو های سیمان بندر عباس، سالن های شرکت صدرا بین الملل شهرستان نکا)، اسکلت و برج کارخانه خوراک دام هفت تپه استان خوزستان، سازه های کارخانه دام کارون استان خوزستان، سازه های فلزی کارخانه یخچال سازی لرستان، سازه های فلزی کارخانه میبد استان یزد، پل های شناور پی ام پی و انواع سازه های مهندسی رزمی در دوران دفاع مقدس،سازه فلزی کارخانه پارسیلون و مخازن شرکت نایلون لرستان و کارخانه های فولادسازی و تاسیسات نفت، گاز و پتروشیمی  و کارخانه های فولادسازی و تاسیسات نفت، گاز و پتروشیمی ، تنها بخشی از پروژه های اجرا شده در طول 40 سال فعالیت این شرکت بوده است.

 

 

اما با این حال این شرکت در سال های اخیر با چالش های فراوانی روبرو بوده است و به گفته عضو شورای اسلامی کار شرکت ماشین سازی لرستان، این شرکت در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.

 

 

علی یار قاسمی عضو شورای اسلامی کار شرکت ماشین سازی لرستان با بیان اینکه این شرکت پا به پای مدیریت های مجرب، کارآزموده و کاردان با عزمی راسخ و روحیه جهادی ساخت و سازهای واحدهای صنعتی و بازرگانی کشور را تولید وعرضه کرده است، گفت:مناعت تبع این زحمت کشان و عدم سهم خواهی از مسئولان کشوری ، بی توجهی و کم لطفی مسئولان باعث شد کم کم از آن گذشته پرافتخار و با شکوه تقریبا چیزی باقی نماند.

 

 

وی افزود: در سال 1388 این شرکت به بخش خصوصی واگذار وامورات آن به شرکت توسعه و سرمایه گذاری "امیرمنصورآریا" و شخص "مهرآفرید خسروی "سپرده شد.

 

 

عضو شورای اسلامی کار شرکت ماشین سازی لرستان بیان کرد: پس از مطرح شدن پرونده اختلاس 3 هزارمیلیاردی و توقیف اموال مهرآفرید خسروی زیر نظر دادستانی و از طرفی دستور سازمان خصوصی سازی به شرکت امیرمنصور آریا مبنی بر واگذاری تمام شرکت های زیرمجموعه خود  تا پایان سال 94 ، بیم آن می رود که فردی نالایق در مزایده شرکت برنده شود و تعطیلی کارخانه را به دنبال داشته باشد.

 

 

قاسمی ادامه داد: اکنون این شرکت از لحاظ مالی با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند و بدهی های فراوانی از جمله  بدهی 5/3 به سازمان امور مالیاتی و شرکت را به چالش جدی کشانده است و روز به روز بر جرایم مالیاتی آن افزوده می شود.

 

 

وی اضافه کرد: علاوه بر آن شرکت به سازمان تامین اجتماعی نیز بدهکار است و  . پروژه های نیمه تمام و بلاتکلیف شرکت یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن است.

 

 

عضو شورای اسلامی کار شرکت ماشین سازی لرستان  با اشاره به اینکه بدهی حقوق کارمندان به موقع پرداخت نمی شود و حدود 3 ماه معوق است، گفت: حقوق کارمندان شرکت که اکثر آن ها دارای بیش از 15 سال سابقه کاری هستند هنوز پایه اداره کار است و سال گذشته نیز به دلیل نداشتن اعتبار مالی 120 نفر تعدیل نیرو داشت.

 

 

قاسمی به مطالبات این شرکت اشاره کرد و گفت: طلب شرکت بابت پروژه های انجام شده در سطح استان بالغ بر4 میلیارد تومان است که متاسفانه تا کنون با پیگیری های مستمر که قرار بود توسط استانداری لرستان از طریق بودجه عمرانی سال 94 پرداخت شوند، هنوز پرداخت نشده است.

 

 

وی با بیان اینکه پروژه های نیمه تمام و بلاتکلیف شرکت یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن است، اظهار داشت: طلب کاران سنواتی شرکت چیزی بالغ بر 800 میلیون تومان حکم توقیف اموال شرکت را از طریق مراجع قضایی اخذ کرده و بسیاری از مواد اولیه شرکت را به جای طلب خود مهار کرده اند.

 

 

عضو شورای اسلامی کار شرکت ماشین سازی لرستان ضمن انتقاد از عدم استفاده از ظرفیت این شرکت در استان، گفت: پروژه ساختمان استانداری به توناژ 2 هزار تن که قرار بود به شرکت ماشین سازی لرستان واگذار شود به یکی از شرکت های خارج از استان واگذار شد در حالی که اکنون شرکت با آینده ای مجهول روبرو است و با این وضعیت احتمال تعطیلی آن وجود دارد.

 

 

قاسمی تصریح کرد: اکنون 60 نفر نیروی شاغل در این شرکت که تمام توان خود را برای فعال نگه داشتن این صنعت در لرستان به کار گرفته اند به دلیل سپری کردن عمر خود در این شرکت و بالا رفتن سنشان دیگر هیچ شانسی برای استخدام مجدد در جاهای دیگر را ندارند؛ با این حال از مسئولان استانی بویژه آقای استاندار انتظار داریم که از تعطیلی این صنعت در استان جلوگیری کند.

 

 

حال دید که گذشت و زمان می تواند دردی از دردهای صنعت لرستان را دوا کند و بار دیگر شاهد فعال شدن دوباره یکی از صنایع مهم در لرستان باشیم و یا اینکه نمکی بر زخم های دیرینه این استان بپاشد.

منبع: خبر آزاد

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات