کشاورزان قیمت پایین را قبول ندارند؛

با وجود تکذیب برخی مسولان و رسانه ها، استاندار لرستان با تائید خبر « لرستان خبر» مبنی بر وجود 70 هزار تن سیب زمینی مازاد در لرستان خواستار سریع رسیدگی به این محصولات شد.

به گزارش لرستان خبر، تولید بیش از 70 هزار تن سیب زمینی مازاد در استان لرستان سبب ماندن این محصول بر روی دست کشاورزان در استان لرستان شده است.

 

پایگاه خبری-تحلیلی لرستان خبر سه شنبه یک دی ماه جاری در گزارش مسئول کشاورزی لرستان: «هیچگونه» محصول مازاد نداریم/ معاون کشاورزی: ۷۰ هزار تُن سیب‌زمینی «انبار» شد/ کشاورزان: سیب‌زمینی‌ روی دستمان «مانده»؛ استمداد از استاندار

به این مشکل پرداخت.

 

در این گزارش مسول جهاد کشاورزی استان عنوان کرده بود « هیچگونه محصول مازاد و بلااستفاده در بخش کشاورزی استان لرستان وجود ندارد و در حال حاضر تمامی محصولات تولیدی استان به مصرف و یا به فروش می رسد.»

 

این صحبت در حالی مطرح شده بود که معاون جهاد کشاورزی و کشاورزان از وجود سیب زمینی مازاد و مانده خبر داده بودند.

 

کشانده شدن سیب زمینی به جلسه صادرات غیر نفتی

 

پیگیری های انجام شده این موضوع رو به جلسه صادرات غیرنفتی استان کشاند و استاندار لرستان در این جلسه با تائید گزارش لرستان خبر خواستار رفع مشکل و مساله 70 هزار تن سیب زمینی مازاد در لرستان شد.

 

 هوشنگ بازوند  استاندار لرستان در رابطه با تولید سیب‌زمینی مازاد در استان، گفت: در کارگروهی که با مسئولیت معاونت برنامه‌ریزی استانداری تشکیل شد، بنا شد که جهاد کشاورزی سه راهکار خرید تضمینی، خرید امانی و صادرات را برای تولیدات مازاد سیب‌زمینی در استان در نظر بگیرد و با توجه به یارانه‌ای که دولت برای صادرکنندگان در نظر گرفته، انتظار می‌رود بیشتر تمرکز، بر روی صادرات باشد.

 

به گزارش لرستان خبر، امسال در استان لرستان بیش از 260 هزار تن سیب زمینی تولید شده که مسولان انتظار تولید 200 هزار تن را داشتند.

 

در استان لرستن سالانه 50 هزار تن سیب زمینی مصرف می شود و 110 هزار تن به عنوان مصرف خوراکی به سایر استان ها صادر و 40 هزار تن دیگر نیز به عنوان بذر به استان ها صادر می شود که در مجموع 200 هزار تن می شود.

 

وجود 70 هزار تن سیب زمینی مازاد در لرستان

 

اما کشاورزان مهاجر در استان امسال بیش از 1000 هکتار اضاف بر برنامه کشت کرده که سبب تولید بیش از 70 هزار تن سیب زمینی مازاد شده است.

 

کشاورزان استان با قیمت اعلام شده مسولان که هر کیلو 350 تا 360 تومان و وزن های 40 تا 200 گرم خریداری شوند مخالف هستند و عنوان می کنند این قیمت سبب ضرر و زیان ان ها می شود.

 

انتقاد از پیشنهاد امحا سیب زمینی لرستان

 

غضنفری رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با انتقاد از راهکار برخی افراد مبنی بر خرید محصول توسط دولت و امحا آن گفت: افرادی که این پیشنهاد را ارائه می دهند در سال 83 بیش از 10 هزار تن پیاز را نیز امحا کرده اند.

 

غضنفری ادامه داد: انحا محصول روش درست و منطقی نبوده و نباید برای فرار از شرایط نامطلوب تصمیم گیری عجولانه صورت گیرد.

 

وی اضافه کرد: قیمت تمام شده تولید سب زمینی در هر هکتار شامل بذر، کاشت، کود و آبیاری، داشت و و جین و برداشت، 11 میلیون و 500 هزار تومان برآورد شده است.

 

غضنفری افزود: پیش از این هر کیلو سیب زمینی با قیمت 600 کیلوگرم توسط کشاورزان فروخته می شده که با احتساب تولید متعارف 200 هزار تن در استان، قیمت فروش محصول هر هکتار 24 میلیون تومان بوده و این بدین معنا است که کشاورزان در هر هکتار 10 میلیون تومان سود داشته اند.

 

مخالفت کشاورزان با فروش سیب زمینی به قیمت اعلام شده

 

وی با انتقاد از کشت غیرمتعارف سیب زمینی توسط کشاورزان مهاجر ادامه داد: هم اکنون میانگین هزینه تولید هر کیلوگرم سیب زمینی با عملکرد 40 تن در هکتار 300 تومان می باشد.

 

وی افزایش غیر متعارف تولید محصول را دلیل اصلی افت قیمت سیب زمینی عنوان کرد و گفت: توجه به برنامه ریزی الگوی کشت، مانع بروز این وقایع می شد.

 

خرید تضمینی، خرید امانی و پرداخت مشوق صادراتی 150 تومانی، سه راهکار حل مشکل

 

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اضافه کرد: سه راهکار برای رفع مشکل حدود 70 هزار تن سیب زمین مازاد کشاورزان مهاجر استان پیشنهاد شده است.

 

غضنفری خرید تضمینی به ازای هر کیلوگرم 350 تا 360 تومان را نخستین راهکار پیشنهادی عنوان کرد و اظهار داشت: تاکنون هیچ کشاورزی در کشور با این نرخ موافقت نکرده چرا که کشاورزان خواستار خرید تضمینی با قیمت هر کیلوگرم 1200 تومان هستند.

 

3 راهکار حل معضل سیب زمینی مازاد

 

وی ادامه داد: راهکار دوم خرید به صورت امانی بوده که در این راستا قیمت 30 درصد کل سیب زمینی کشاورزان پرداخت و تمام محصول انها با همکاری تعاون روستایی نگهداری می شود.

 

وی تصریح کرد: چنانچه در مدت زمان سه ماه پس از انبار محصول توسط تعاون روستایی خریداری با قیمت بیش از 360 تومان اعلام آمادگی کرد ، کشاورز 30 درصد پرداخت شده جهاد کشاورزی را عودت داده و محصول را به خریدار دوم می فروشد و در غیر اینصورت جهاد کشاورزی تمامی محصول را با قیمت هر کیلو 360 تومان خریداری خواهد کرد.

 

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: بخشنامه یارانه صادراتی 150 تومانی پایان آذرماه ابلاغ شده که با این ابلاغ، چنانچه صادر کنندگان محصول سیب زمینی را خریداری کنند مشوق یارانه ای 150 تومان به ازای هر کیلوگرم به آنها پرداخت می شود.

 

یکی از کشاورزان در این باره به لرستان خبر گفت: قیمت هایی که مسولان تعیین کرده اند جز ضرر چیزی برای ما ندارد.

 

وی افزود: وقتی قیمت به 300 تومان می رسد در هر هکتار سبب ضرر چند میلیونی برای مام می شود و قتی به مساحت بیش تر می رشد یک ضرر غیرقابل جبران است.

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات