لرستان خبر گزارش می دهد؛

منطقه ویژه ای اقتصادی بروجرد با وجود وعده های بسیار معمولان فعلا در حد حرف مانده است و تنها پروژه ای برای تبلیغات انتخابات شده است

به گزارش لرستان خبر، در ماه های منتهی به انتخابات نمایندگان مجلس تمام تلاش خود را به کار می برند که در ظاهر هم شده کلنگ بزنند، طرحی تصویب کنند، پروژه ای افتتاح کنند تا باقیات و صالحات بشود برای روز حساب که همان انتخابات بعدی است!

 

فرودگاه، راه آهن و منطقه ویژه اقتصادی بروجرد از جمله طرح هایی است که در هر دوره زمان انتخابات به خبر یک شهرستان بروجرد تبدیل می شوند اما در میدان عمل و اجرا مردم چندان چیزی نمی بینند.

 

منطقه ویژه اقتصادی بروجرد در تاریخ 28 آذرماه 1389 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید ولی متاسفانه روند اجرای آن به کندی پیش می رود.

 

افزون بر یکهزار هکتار زمین در تاریخ 29 اردیبهشت ماه 1390 برای احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد تعیین و مورد تایید استاندار وقت لرستان قرار گرفت ولی بعدها به منظور ادغام فرودگاه در این منطقه، مکان اجرای پروژه به بخش اشترینان بروجرد تغییر یافت.

 

طی تفاهم نامه ای که 20 شهریورماه 1393 بین استانداری لرستان و شرکت تولیدی، بازرگانی یاوران اقتصاد سحر(یاس) وابسته به حوزه علمیه بقیه الله(عج)تهران امضا شد این شرکت به عنوان مجری منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه آیت الله بروجردی معرفی شد.

 

آبان 93/

استاندار لرستان:‌احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد

 

هوشنگ بازوند در جمع خبرنگاران، افزود: مصوبه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بروجرد چند سالی است که از سوی مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

 

وی اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای با یک سرمایه‌گذار وابسته به قرارگاه بقیة‌الله تنظیم و به منظور صدور موافقت اصولی به دفتر مناطق ویژه اقتصادی ارسال شده است.

استاندار لرستان تصریح کرد: در منطقه اشترینان 2 هزار مترمربع زمین برای راه‎اندازی این منطقه انتخاب کرده‎ایم که در دست بررسی موافقت اصولی سازمان مناطق ویژه اقتصادی کشور قرار دارد.

بازوند با اشاره به خط راه‎آهن در بروجرد، اضافه کرد: با اضافه شدن کلمه بروجرد در لایحه قانونی بودجه سال 94، مشکل خط آهن این شهرستان حل می‌شود.

 

اردیبهشت 94/

فرماندار بروجرد: خریداری 50 درصد زمین منطقه ویژه اقتصادی بروجرد / کلنگ احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد به زمین زده می‌شود

 

مسلم پورقاسمیان فرماندار شهرستان بروجرد فروردین ماه 94در جلسه شورای اداری این شهرستان اظهار کرد: خط راه آهن، منطقه ویژه اقتصادی، فرودگاه و بزرگراه اراک- بروجرد- خرم‌آباد برخی از اولویتهای اصلی در سال‌جاری است که باید با همت و تلاش مسئولان روند اجرایی آنها تسریع شود.

 

وی خاطرنشان کرد: تاکنون 126 هکتار از مجموع 390 هکتار منطقه ویژه اقتصادی خریداری شده است، همچنین اقدامات لازم برای خرید 50 هکتار دیگر در دست اجرا است که به این ترتیب قریب به 50 تا 60 درصد کار در این مرحله اجرایی شده است.

 

فرماندار بروجرد با اشاره به اینکه بهره برداری از منطقه ویژه اقتصادی بروجرد زمینه را برای اشتغال به کار 140 هزار نفر فراهم میکند، افزود: تحقق این مهم آن هم در شرایط گستردگی بیکاری در این شهرستان و جلوگیری از مهاجرت جوانان بسیار شاخص است.

 

پورقاسمیان با اشاره به اینکه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی مصوبه هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی بوده و باید اجرایی شود، ادامه داد: مسئولان و مدیران دستگاههای اجرایی در راستای رفع موانع و معارضات این مهم تلاش کنند، تا روند اجرایی آن سرعت گیرد.

 

اردیبهشت 94/

 

بروجردی: طرح توجیهی منطقه ویژه اقتصادی در دست انجام

 

 

علاء‌الدین بروجردی، نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس نیز در این رابطه اظهار داشت: کار بررسی طرح توجیهی منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه آیت‌الله بروجردی با مشاوران و مجریان طرح در حال انجام و پیگیری است.

 

وی ضمن قدردانی اقدامات معاون استاندار و فرماندار بروجرد، افزود: در دولت قبل مجوزهای منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه صادرشده اما انجام عملیات اجرایی آن نیازمند مشارکت سرمایه‌گذار بخش خصوصی است.

 

 

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس با اشاره به‌ضرورت احداث فرودگاه در منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان، عنوان کرد: در مصوبات دولت طرح تلفیق دو پروژه فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی مدنظر است تا علاوه بر اینکه طرح فرودگاه بتواند توجیه اقتصادی مناسب داشته باشد، در کنار آن صنایع توانمند و قابل قبولی در منطقه ایجاد شود.

 

استاندار لرستان: زمینی برای منطقه ویژه اقتصادی واگذار نشده

 

هوشنگ بازوند در جلسه رسیدگی به وضعیت منطقه ویژه اقتصادی بروجرد افزود: پیگیری هایی که در گذشته از سوی بخش های مختلف برای ایجاد این منطقه انجام شده، هنوز جواب نداده که نشان می دهد کار در مسیر تخصصی قرار نگرفته است.

 

وی اضافه کرد: ۴۴۲ هکتار زمین برای این منطقه مورد نیاز است ولی هنوز واگذار نشده یعنی هنوز زمینی به عنوان منطقه ویژه اقتصادی نداریم.

 

بازوند گفت: کارگروهی ویژه باید منطقه را جانمایی کند و تمامی زیر ساختها مانند آب، برق، گاز و تلفن را در آن پیش بینی ، مشکلات زیست محیطی و معارضان را نیز مورد توجه قرار دهد.

 

 

 

 

 

دی ماه 94/

بیرانوند: منطقه ویژه اقتصادی بروجرد، در حد حرف مانده است

 

 

بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد در مجلس با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی اکنون تنها نامی بر روی کاغذ است، گفت: احداث منطقه ویژه اقتصادی شهرستان بروجرد در دولت قبل توسط بخش خصوصی با رفع مشکل مجوز واگذاری زمین آن در منطقه، پیگیری شده بود اما با تغییر دولت سازمان متولی احداث آن تغییر کرده و به شرکتی که سرمایه مالی آن نزد بانک تنها 400 هزار تومان بود، واگذار شد و طبیعی است که این شرکت با این میزان از آورده توان خرید 5700 هکتار از اراضی مربوط به احداث منطقه ویژه اقتصادی را ندارد.

 

 

 

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات