لرستن خبر گزارش می دهد

انباشت انواع سنگ در انبارهای واحدهای تولیدی لرستان قیمت این محصول را به شدت پایین آورده و تعطیلی واحدهای تولیدی یا کاهش ظرفیت تولید آن‌ها را به دنبال داشته و واحدهای سنگ‌بری را در رکودی بی‌سابقه قرار داده است.

به گزارش لرستان خبر، با توجه به جایگاه ذخایر معدنی سنگ در استان لرستان، این استان یکی از  قطب‌های اصلی تولید انواع سنگ تزئینی و ساختمانی و نیز صادرات انواع سنگ در کشور است.

 

با وجود تنوع بسیار زیاد سنگ در استان لرستان و شهرستان بروجرد این مرکز عمده تولید سنگ، فاقد هر گونه مراکز فرآوری سنگ تزئینی و فروش تولیدات سنگبری‌ها در بازارهای داخلی و خارجی است که این خود سبب شده سنگ تولیدی در شهرستان بروجرد به صورت خام به دیگر نقاط کشور و یا به خارج از کشور صادر شده و عواید آن به جیب دلالان سنگ می‌رود.

 

این مشکلات در حالی روز‌ به روز در کنار یکدیگر تجمیع می‌شود که سنگ‌بری‌های شهرستان بروجرد به اعتراف کارشناسان امر قابلیت رقابت با استان‌های بزرگ کشور را دارد اما نبود بازار رقابت و فروش، هم اکنون انبوهی از تولیدات سال‌های گذشته در سنگبری‌های بروجرد را در انبارهای سنگ انباشت کرده که این موضوع سبب کاهش نقدینگی واحدهای سنگ‌بری بروجرد شده است.

 

کاهش قیمت فروش انواع سنگ در واحدهای سنگ‌بری

 

از سویی افزایش هزینه‌های تولید در سال‌های اخیر و کاهش قیمت فروش انواع سنگ در واحدهای سنگ‌بری و در کنار آن نبود  نقدینگی کافی در واحدهای سنگ‌بری، این واحدها را در خرید مواد اولیه و پرداخت حقوق کارکنان و حق بیمه آن‌ها و نیز به کارگیری نیروهای ماهر با مشکل جدی مواجه کرده است به گونه‌ای که در حال حاضر از 120 واحد سنگبری بروجرد که در گذشته فعال بوده‌اند بیش از 35 واحد در سال جاری تعطیل شده‌اند.

 

کامران فرشید رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد با اشار به عمده‌ترین مشکل واحدهای سنگبری این شهرستان اظهار داشت: خام فروشی سنگ در واحدهای سنگ‌بری یکی از مشکلات عدم رونق این واحدها است چرا که این واحدها برای اینکه تولیداتشان در انبارها نماند به ناچار مجبور به فروش سنگ‌های خام هستند.

 

 

وی تشکیل تعاونی‌های سنگبری در این شهرستان را کارگشا ارزیابی کرد و اظهار داشت: در مقطع کنونی و با توجه به مشکلات این واحدها در صورت تشکیل تعاونی سنگبری در بروجرد می‌توان مانع فروش سنگ به صورت خام شده و عملیات فرآوری سنگ‌ها در کارگاه‌های این شهرستان را به صورت مستقیم انجام داد.

 

خام‌فروشی بزرگ‌ترین مشکل سنگ‌بری‌ها

 

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های موجود در این شهرستان می‌تواند به سمت تشکیل تعاونی‌های سنگ‌بری در بروجرد هدایت شود، افزود: در حال حاضر سنگ تولیدی و استخراج شده در این شهرستان به دیگر استان‌های کشور و کشورهای همجوار صادر می‌شود و در آنجا عملیات فرآوری و ساخت سنگ‌های تزئینی انجام می‌شود در حالی که می‌توان با تشکیل تعاونی این اقدامات را در شهرستان بروجرد انجام داد که خود به رونق این واحدها و نیز اشتغالزایی افراد بیشتری در قالب تشکیل تعانی کمک می‌کند.

 

وی یکی از عمد‌ترین دلایل عدم اقبال واحدهای سنگبری بروجرد به تشکیل تعاونی در این خصوص را نبود فرهنگ و روحیه تعاون و همفکری در جامعه دانست و عنوان کرد: در حال حاضر هیچ یک از واحدهای سنگ‌بری تمایلی برای تشکیل تعاونی نشان نداده‌اند در حالی که می‌توان با تجمیع امکانات و نیروی کار ماهر در این زمینه مانع از خام فروشی سنگ شد.

 

فرشید بیان کرد: اعطاء تسهیلات بانکی بلند مدت با سود کم می‌تواند برخی از مشکلات واحدهای سنگ‌بری در خصوص کمبود نقدینگی و پرداخت معوقات کارگران آن‌ها را برطرف کند که تا به حال مساعدتی در این زمینه صورت نگرفته است.

 

تعطیلی 35 واحد سنگ بری در بروجرد

 

صفر زارع رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ‌بران استان لرستان با بیان اینکه از مجموع 120 واحد سنگبری بروجرد بیش از 35 واحد آن تعطیل شده است، اظهار داشت: بیشتر واحدهای فعال سنگ‌بری استان لرستان و شهرستان بروجرد هم اینک با کمتر از نیمی از توان و ظرفیت خود با حداکثر 6 ساعت کاری در روز فعالیت می‌کنند که این میزان ساعت کاری در گذشته بیش از 12 ساعت در طول روز بوده است.

 

 

وی تشدید رقابت منفی میان سنگبری‌های استان لرستان و این شهرستان را از عوامل رکود در فروش تولیدات این واحدها برشمرد و افزود: در واحدهای سنگ‌بری استان لرستان تنها یک نوع سنگ فرآوری و تولید می‌شود که این موضوع رقابتی منفی میان سنگبری‌ها در تصاحب بازار فروش به وجود آورده به گونه‌ای که هیچگاه سنگ‌های تولیدی به قیمت واقعی به فروش نرسیده و همواره زیر قیمت تمام شده به فروش می‌رسد.

 

انبار شدن 90 درصد سنگ تولیدی لرستان

 

رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ‌بران استان لرستان با بیان اینکه عرضه تولیدات سنگ در واحدهای سنگبری استان بیش از نیاز بازار و تقاضای مشتری است، عنوان کرد: تنها یک دهم از تولیدات فعلی سنگ استان نیاز بازار را تأمین می‌کند و 9 دهم باقی مانده نیز در انبارها انباشت شده و روی دست تولیدکنندگان می‌ماند که این امر در نهایت به فروش زیر قیمت سنگ در بازار توسط تولیدکنندگان می‌انجامد.

زارع با اشاره به کیفیت بالای

سنگ معادن این استان بیان کرد: هیچ استانی در کشور سنگ استان لرستان را از لحاظ کیفیت و مرغوبیت ندارد با این حال نبود یک مرکز و یا شرکت فروش واحد برای فروش سنگ به قیمت واقعی و عرضه آن در بازارهای خارجی قیمت تولیدات را به پایین ترین حد خود رسانده که در این رقابت تنها تولیدکنندگان سنگ متضرر می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه مهم ترین بازار فروش خارجی سنگ استان لرستان در کشور عراق است، تصریح کرد: در گذشته این بازار سود خوبی را برای تولیدکنندگان به ارمغان آورده بود اما هم اینک با کاهش قیمت تمام شده و وقوع رقابت منفی در فروش تولیدات این بازار هم عایده ای برای تولید کنندگان لرستانی ندارد.

 

 

انباشت سنگ در انبار عامل خام‌فروشی

 

رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ‌بران استان لرستان خاطرنشان کرد: انباشت انواع سنگ در انبارهای واحدهای تولیدی استان و شهرستان بروجرد قیمت این محصول را به شدت پایین آورده و تعطیلی واحدهای تولیدی یا کاهش ظرفیت تولید آن‌ها را به دنبال داشته است که این امر سبب شده معادن سنگ به ناچار به خام فروشی تولیدات خود روی آورند چرا که واحدهای سنگبری توان خرید تولیدات معادن را ندارند.

 

وی کمبود و یا نبود نقدینگی کافی را از عمده‌ترین مشکل واحدهای سنگبری استان دانست و گفت: اکنون 50 درصد واحدهای سنگبری استان لرستان با کمبود و نبود نقدینگی مواجه هستند به گونه‌ای که این واحدها توان پرداخت بیمه و حقوق کارگران و هزینه قبوض خدماتی و دارایی را ندارند چرا که فروش محصولات آنها نیز به صورت غیرنقدی و اعتباری توسط چک انجام می‌شود اما هزینه‌های جانبی باید به صورت نقدی پرداخت شود که مشکلات فراوانی را برای این واحدها به وجود آورده است.

 

زارع دیگر مشکل اصلی واحدهای سنگبری استان لرستان را عدم وجود نیروی کار ماهر بیان کرد و اظهار داشت: استان لرستان به دلیل اینکه خود کارگر خیز است امکان استخدام نیروی کار خارجی که توان کاری و مهارت بالایی داشته و می‌تواند ساعت‌ها در کارگاه  مشغول فعالیت باشد، ندارد اما در استان‌هایی مانند تهران، شیراز، اصفهان و مشهد این امکان وجود دارد بنابراین تولیدات آنها به دلیل فرآوری مناسب به سرعت در بازار به فروش می‌رسد.

 

انتقاد از روند اعطای تسهیلات با سود بالا به واحدهای سنگ‌بری

 

وی با بیان اینکه نیروهای کار جوان لرستانی تمایلی به کار در کارگاه‌های سنگبری ندارند، افزود: در سال‌های گذشته فراخوان جذب یک‌هزار نیرو برای سنگبری‌های استان به ادارات کار و کاریابی‌های ابلاغ شد اما تنها 300 نیروی کار به سنگبری‌ها برای کار مراجعه کردند که آنها نیز نتوانستند بیش از 2 ساعت در کارگاه کار کنند چراکه توقع شغلی آنها با تحصیلات دانشگاهی بالا رفته و تمایلی به انجام این گونه مشاغل ندارند.

 

رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ‌بران استان لرستان با انتقاد از روند اعطای تسهیلات با سود بالا به واحدهای سنگ‌بری عنوان کرد: واحدی که در طول سال کمتر از 10 درصد سود دارد چگونه می‌تواند بهره بانکی 30 درصد را پرداخت کند.

 

زارع گفت: برخی واحدها با پذیرش این ریسک اقدام به دریافت وام کردند و به دلیل عدم توانایی مالی در پرداخت اقساط وام خود به بانک تسهیلات آنها با نرخ سود حتی کمتر از 30 درصد، بدهی آنها به بانک پنج برابر شده است بنابراین تسهیلات بانکی هرگز نمی‌تواند مشکلات واحدهای سنگ‌بری استان لرستان را مرتفع کند.

 

افزایش مالیات بر ارزش افزوده مشکلی که دولت برای واحدهای صنعتی به وجود آورده

 

وی افزایش مالیات بر ارزش افزوده را از مشکلات شایعی دانست که دولت برای واحدهای صنعتی به وجود آورده است و بیان کرد: پیش از این بارها برای رفع این مشکل با مقام عالی وزارت مکاتباتی داشته‌ایم که راه به جایی نبرده و این مصوبه به صورت قانون درآمده است.

 

زارع تصریح کرد: هنگامی که یک فروشنده سنگ نمی‌تواند قیمت تمام شده تولیدات خود را برای عرضه به مشتری افزایش دهد چگونه می‌تواند حق 9 درصد دارایی را پرداخت کند در حالی که فروش تولیدات روز به روز در حال کاهش است.

 

توجه به رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی بروجرد و لزوم رونق فعالیت کاری در آنها می‌تواند جانی دوباره به اقتصاد نیمه جان و در آستانه رکود آن بخشیده و وضعیت اشتغال در این واحدها را ترمیم کند تا بازدیگر شاهد پیوستن کارگران واحدهایی نظیر سنگبری‌ها به خیل بیکاران این شهرستان نباشیم.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات