سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس رقم کل بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۵ را ۲۶۷هزار میلیارد تومان اعلام کرده است؛ با این حساب زیان مدیریت آقای زنگنه بر وزارت نفت، کل دخل و خرج یک سال کشور را پوشش می‌دهد!

به گزارش لرستان خبر، غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی غروب روز گذشته رقم کل بودجه سال ۹۵ را ۲۶۷هزار میلیارد تومان اعلام کرد. این بودجه بناست امروز توسط دولت حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی به مجلس ارائه شود.

 

هفته گذشته در یک گزارش تحلیلی که با استناد به اظهارات مهرداد بذرپاش عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی منتشر شد، میزان خسارت مدیریتی بیژن زنگنه در وزارت نفت را با اعداد و ارقام کلان شناخته شده برای افکار عمومی مقایسه کرده بودیم.

 

بذرپاش در نشست خبری خود اعلام کرده بود که جناب آقای زنگنه، وزیر نفت دولت آقای روحانی، در طول تصدی‌گری خود بر وزارت نفت، ۷۲ میلیارد دلار به ملت ایران ضرر زده است.

 

۷۲میلیارد مورد اشاره آقای بذرپاش از جمع ۵۴ میلیارد دلار (خسارت کاهش قیمت نفت در دوره وزارت زنگنه) و ۱۸ میلیارد دلار (خسارت ناشی از رأی دادگاه لاهه علیه ایران در پرونده کرسنت) حاصل شده بود.

 

آن‌چنان که در گزارش پیشین نیز بدان اشاره شد، اگر بخواهیم ۷۲ میلیارد دلار مذکور را با احتساب دلار ۳۷۰۰ تومانی (نرخ دلار طی روزهای اخیر) به واحد پول مرسوم ایرانیان تبدیل کنیم، رقمی معادل ۲۶۶هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

آنچنان که در گزارش با چند ضرب و تقسیم ساده به‌روشنی استدلال شده بود که خسارت مدیریت آقای زنگنه به کشور، معادل ۸۸ برابر فساد بزرگ ۳هزار میلیارد تومانی، ۶ سال و ۶ ماه یارانه کل ملت ایران و ۲۵برابر کل بدهی بابک زنجانی است.

 

با اعلام رقم کل بودجه پیشنهادی دولت برای کشور در سال ۹۵ معیار جالب دیگری برای درک بهتر بزرگی خسارت مدیریتی آقای زنگنه به دست می‌آید.

مقایسه خسارت مذکور و رقم کل بودجه به‌روشنی گویاست که بودجه کل کشور از قضا با میزان خسارت مدیریتی آقای زنگنه "دقیقاً برابر" شده، بدان معنا که با زیانی که مدیریت نامطلوب بر وزارت نفت به کشور تحمیل کرده، عملاً کل "دخل و خرج یک سال کشور" دورریز شده است.

آن‌گونه که آقای کاتب رسماً اعلام کرده، دولت بودجه پیشنهادی سال ۹۵ را با نفت ۴۰دلاری بسته است. از سوی دیگر مقامات دولتی با یک پیش‌بینی خوشبینانه معتقدند با برداشته شدن تحریمها در دوران پسابرجام روزانه ۲میلیون و ۲۵۰هزار بشکه نفت خواهند فروخت، بدین ترتیب دولت آقای روحانی پیش‌بینی کرده است در سال ۹۵ حدود ۹۸هزار میلیارد تومان از طریق فروش نفت برای کشور کسب درآمد خواهد کرد.

اگر میزان خسارت مدیریتی آقای زنگنه در وزارت نفت با کل رقم پیش‌بینی دولت از تحقق درآمد نفتی در سال ۹۵ کنار هم قرار گرفته و مقایسه‌ای بین آنها صورت گیرد، مشخص خواهد شد که حتی این پیش‌بینی کاملاً خوش‌بینانه از فروش نفت نیز هیچ‌گاه با زیانهای ناشی از مدیریت آقای زنگنه توان رقابت نخواهد یافت. تقسیم ساده خسارت مدیریتی زنگنه بر کل درآمدهای نفتی پیش‌بینی شده در بودجه ۹۵، نسبت ۲برابری را به‌سود توان آقای زنگنه در اعمال خسارت نشان می‌دهد!منبع:تسنیم

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات