امروز در بازارهای جهانی قیمت نفت در سایه افزایش عرضه و کاهش تقاضا به کمترین قیمت از سال ۲۰۰۳ رسید، ونزوئلا از اوپک درخواست نشست اضطراری کرد.

به گزارش لرستان خبر به نقل از رویترز، امروز قیمت نفت در بازارهای جهانی تحت تاثیر افزایش عرضه و کاهش تقاضا به کمترین میزان 12 سال گذشته رسید.

 
بر اساس این گزارش قیمت نفت قراردادهای آتی با کاهش به کمترین میزان از سال 2003 رسید هر بشکه نفت برنت با  43 سنت کاهش 27 دلار و 45 سنت به فروش رفت که نسبت به ابتدای ژانویه کاهش 26 سنتی داشته است.
 
گزارش رویترز حاکی است اکنون در بازارهای جهانی افزایش عرضه حاکم است از سوی دیگر کاهش رشد اقتصادی در چین باعث شده به مقدار زیادی تقاضا برای این ماده خام کاهش یابد از سوی دیگر چشم‌انداز تقاضا نیز کاهشی است.
 
هانز وان کلیف اقتصاددان ارشد انرژی در آمستردام می‌گوید: «نگرانی عرضه و تقاضا بازار نفت را در بر گرفته است».
 
وی معتقد است ضعف تقاضا در خاورمیانه احتمال دارد قیمت نفت را تا بشکه‌ای 20 دلار هم پایین بیاورد. همچنین نگرانی‌ها از اقتصاد چین هم افزایش یافته است که می‌تواند میزان مصرف دومین کشور اقتصاد بزرگ جهان را کاهش دهد.
 
بانک HSBC درباره افت قیمت نفت دلیل آن را تنها ضعف تقاضا می‌داند.
 
بر اساس گزارش رویترز ونزوئلا از کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) درخواست جلسه اضطراری برای بررسی قیمت نفت کرده است این در حالی است که سایر اعضای سازمان معتقدند برگزاری چنین اجلاسی بعید است.
 
 


منبع:فرهنگ نیوز

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات