قفل رکود بر صنعت لرستان؛

رکود در صنعت بروجرد سبب شده تا تنها ۳۰ درصد واحدهای صنعتی بروجرد به‌ طور کامل مشغول به فعالیت باشند و ۷۰ درصد مابقی یا تعطیل و یا با نیمی از ظرفیت خود به حیات خود ادامه دهند.

به گزارش لرستان خبر، پس از اعلام توافق نهایی ایران با کشورهای موسوم به 1+5 در قالب توافقنامه برجام و افزوده شدن واژه "پساتحریم" به واژه‌نامه ادبیات سیاسی کشور دورانی جدید در رشد و شکوفایی اقتصادی کشور آغاز شده است که از سویی می‌تواند فرصتی برای جبران عقب‌ماندگی‌های چندین ساله صاحبان صنایع در راستای تعامل و همکاری‌های صنعتی با سایر کشورهای دنیا باشد و از سویی دیگر تنها بهانه‌ای برای رونق اقتصادی بنگاه‌های زودبازده بدون توجه به آثار شوم واردات تولیدات خارجی به کشور و ضربه آن‌ها به تولید داخلی باشد.

استفاده از واژگانی چون رونق اقتصادی، افزایش توان تولید و نقدینگی کارخانجات در روند پساتحریم آن‌هم در استان لرستان و مجموعه‌ای به ‌اصطلاح صنعتی هم‌چون شهرستان بروجرد که در 37 سال گذشته پس از پیروزی انقلاب اسلامی رونق اقتصادی و صنعتی لرستان را از رؤیایی شیرین به واقعیت مبدل کرده است این روزها آن‌ چنان دور از ذهن شده است که کارشناسان اقتصادی از صنعت بروجرد که روزی 60 درصد صنایع لرستان را در دست داشته است، به‌ عنوان صنایع بیمار و رو به موت یاد می‌کنند.

آنجا که برداشته شدن تحریم‌ها مجال بروز استعدادها و شکوفایی را برقرار می‌کند به‌ واسطه وجود ظرفیت‌هایی است که تنها با جرقه‌ای کوچک منفعل شده و رونق می‌گیرد اما این مصداق حال ‌و روز صنایع شهرستان بروجرد نبوده و نیست چراکه نه برداشته شدن تحریم‌ها و نه انواع تسهیلات ریز و درشت صنایع بروجرد را برپا و سرزنده می‌کند که اعمال مدیریتی دلسوز و آگاه به شرایط می‌تواند این زمینه خفته در صنعت را روزی به شکوفایی اقتصادی برساند.

تعطیلی 50 درصد صنایع شهرستان بروجرد

محمد کیانی معاون عمران فرمانداری بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد اظهار داشت: به ‌طور میانگین حدود 40 درصد صنایع استان لرستان‌ هم‌اکنون در شهرستان بروجرد مشغول به فعالیت هستند که پیش ‌از این تا 60 درصد هم رسیده بود.

وی با بیان اینکه پیشرفت مناطق مختلف استان لرستان سهم شهرستان بروجرد از صنایع را تقلیل داده است، اظهار داشت: در حال حاضر نیز حدود 50 درصد از این سهم محدود صنایع در بروجرد تعطیل و 20 درصد مابقی نیمه فعال هستند که با توان اصلی خود کار نمی‌کنند.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد با اشاره به اینکه حدود 60 واحد تولیدی در شهرک صنعتی بروجرد ثبت‌ شده است، افزود: از این تعداد صنایع در شهرک صنعتی بروجرد کمتر از 10 واحد در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند که این تعداد محدود نیز با کمتر از توان تولید خود و با ظرفیت ناقص چرخ صنعت بروجرد را می‌چرخانند.

وی با اشاره به تعطیلی 14 هزار  واحد صنعتی در سال‌های گذشته در کل کشور عنوان کرد: با تعطیلی این تعداد واحد صنعتی در کشور وضعیت اشتغال که متأثر از آن است به ‌شدت بحرانی شده به‌ گونه‌ای که علاوه بر کاهش جذب نیروی جدید، نیروهایی هم که در این واحدها مشغول به فعالیت بوده‌اند یا خانه‌نشین شده و یا به مشاغل کاذب دیگر روی آورده‌اند.

پایین‌ بودن نرخ سرمایه‌گذاری در بروجرد

کیانی عدم جذب سرمایه‌گذار داخلی یا خارجی برای رونق صنایع بروجرد را از عوامل مهمی برشمرد که انگیزه سرمایه‌گذار برای حضور در بازار رقابت این شهرستان را چالش‌برانگیز کرده و گفت: در سال‌های اخیر شهرستان بروجرد پایین‌ترین نرخ سرمایه‌گذاری را در طول فعالیت صنعتی خود در مجموعه استان داشته است که متأسفانه طی هفت سال گذشته سرمایه‌گذاران با توجه به مشکلات موجود هیچ تمایلی برای سرمایه‌گذاری در این شهرستان نشان نداده و روند سرمایه‌گذاری به ‌شدت سیر نزولی داشته است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته هیچ کارخانه‌ای در شهرستان بروجرد به بهره‌برداری نرسیده است، تصریح کرد: تأسیس کارخانه‌های مهم این شهرستان‌ هم‌چون داروسازی و داملران مربوط به اولین سال‌های پس از جنگ تحمیلی است و در این سال‌ها نه‌ تنها هیچ کارخانه‌ای به بهره‌برداری نرسیده بلکه به علت ضعف در جذب سرمایه‌گذار واحدهایی که روزی فعالیت گسترده‌ای در این شهرستان داشته‌اند به تعطیلی کشیده شده است.

رکود میهمان ناخوانده و ماندگار صنایع بروجرد

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد اعمال تحریم‌های نابرابر علیه کشور را از جمله دلایل کاهش نرخ سرمایه‌گذاری در مجموعه صنعتی استان لرستان و به‌ تبع آن شهرستان بروجرد دانست و اظهار داشت: از سویی نبود و یا کمبود نقدینگی و نبود سرمایه‌گذار که به ‌عنوان بخش سخت‌افزاری، پیش‌زمینه و پیش‌نیاز ایجاد صنعت است رکود را میهمان ناخوانده و ماندگار صنایع بروجرد کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد با رفع تحریم‌ها روند جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در بخش خصوصی رونق یافته، گفت: گردش فعالیت اقتصادی سرمایه‌گذاران در نتیجه به سود مجموعه صنعتی کشور است و در کوتاه‌مدت رونق اقتصادی را به صنایع راکد بروجرد برمی‌گرداند.

کیانی عدم دسترسی به مواد اولیه مناسب توسط صنایع بروجرد را از دیگر عوامل تنش‌زا در صنایع بروجرد عنوان کرد و اظهار داشت: تردیدی نیست که رفع تحریم‌ها به بهبود وضعیت صنایع در کل کشور و به‌ تبع آن در استان لرستان و شهرستان بروجرد منجر می‌شود که در مرحله اول با رفع تحریم‌ها دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات به سهولت انجام‌ شده و واحدهای صنعتی و تولیدی که تا امروز برای خرید مواد اولیه موردنیاز صنایع خود به ‌ناچار وارد بازار دلالان سودجو شده و مواد اولیه را با چند واسطه به نرخی بیش از قیمت واقعی خریداری می‌کردند با رفع تحریم‌ها به سهولت می‌توانند مواد اولیه موردنیاز خود را از مبادی آن به ‌صورت مستقیم و با قیمتی نازل به سود تولیدات خود خریداری کنند.

وی برداشته شدن تحریم‌ها را در رفع نیاز برخی واحدها به تغییر ماشین‌آلات و فنّاوری جدید مؤثر خواند و افزود: اعمال تحریم اجازه ورود مهندسی و فنّاوری جدید را به داخل کشور نمی‌داد بنابراین چرخانندگان چرخ صنایع مختلف مجبور بودند با ماشین‌آلات قدیمی و سنتی با بازار امروز رقابت کنند که در نهایت به دلیل عدم کیفیت قابل‌رقابت تولیدات به زمین زده‌شده و از گردونه رقابت به کنار می‌رفتند.

تحلیل صنایع کوچک و بزرگ در شهرستان بروجرد

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد با گریزی به آینده سرمایه‌گذاری در شهرستان بروجرد این مهم را نشأت گرفته از وضعیت کشور دانست و عنوان کرد: در شرایطی که کارخانه‌داران کشور قادر به واردکردن فنّاوری‌های نوین و دسترسی به مواد اولیه نبودند انگیزه سرمایه‌داران برای حضور در بازارهای رقابتی گسترده و متنوع دنیا سلب شد و توان رقابت از صنایع کوچک و بزرگ شهرستان بروجرد روزبه‌روز به تحلیل رفت اما با جذب و یا کسب سرمایه‌های بلوکه‌شده ایران در سایر کشورها مبادلات ارضی رونق گرفته که نتیجه آن کاهش برابری نرخ دلار و ریال و رفع مشکلات نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی صنعتگران  و معدن کاران می‌شود.

در حالی‌که مبادلات پشت پرده برخی سودجویان بازار کسب‌وکار بنگاه‌های اقتصادی کوچک شهرستان بروجرد را به‌ شدت متزلزل کرده برخی صاحب‌نظران اعمال مدیریت ناکارآمد را دلیلی مشهود بر رکود صنایع بروجرد دانسته و واکاوی آن را به اقدامات سیاسی منفعت طلبانه برخی اشخاص مرتبط می‌دانند.

روان‌سازی واردات کالاهای خارجی مطالبه صاحبان صنایع

بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد با بیان اینکه عمده صنایعی داخلی کشور کارخانجات تولیدی هستند، اظهار داشت: صاحبان صنایعی که چشم به رفع تحریم‌ها دوخته‌اند، عمدتاً به دنبال روان‌سازی واردات کالاهای خارجی هستند.

وی با تصریح با اینکه در صورت عدم  هدایت منابع مالی آزادشده در روند رفع تحریم‌ها به باقیمانده تولید داخلی به‌ واسطه واردات بی‌رویه ضربه سنگینی وارد می‌شود، افزود: در صورتی‌که منابع مالی آزاد شده در روند رفع تحریم‌ها به ‌عنوان سرمایه در گردش و بخشی دیگری از این منابع به ‌عنوان تأمین یارانه وام‌های دریافتی در اختیار کارخانجات قرار گیرد و صنایع نوسازی شود آن هنگام می‌توان گفت در رفع تحریم‌ها یک فایده حداقلی برای صنایع و تولیدات داخلی مترتب بوده است در غیر این صورت اگر بنا بر این باشد که منابع احتمالی اخذ شده از رفع تحریم‌ها فقط برای واردات به‌کار گرفته شود، این امر نه‌ تنها گشایشی در رکود صنایع کوچک و بزرگ ایجاد نمی‌کند بلکه به تولید و اشتغال داخلی ضربه وارد می‌کند.

عدم تسلط کافی برخی مدیران صنعتی بروجرد

نماینده مردم بروجرد در مجلس عدم تسلط کافی برخی مدیران صنعتی در مدیریت واحدهای صنعتی این شهرستان را عاملی مهم در رکود صنایع بروجرد برشمرد و عنوان کرد: اغلب مسئولان به‌ ویژه مسئولانی که مرتبط با صنایع هستند شناخت اندکی در رابطه با صنعت دارند که این خود می‌تواند صنایع را با چالشی جدی به ‌عنوان ناکافی بودن شناخت مدیران صنعتی مواجه کند.

وی کمبود نقدینگی را در رکود واحدهای صنعتی به‌ شدت مؤثر دانست و بیان کرد: از سویی عدم امکان صادرات محصولات به‌ واسطه اشباع بازار داخلی بر رکود کارخانجات در سال‌های اخیر افزوده است.

بیرانوند نوسازی صنایع در موقعیت فعلی را مهم ارزیابی کرد و گفت: می‌توان با حرکت به ‌سوی بهره‌ور کردن صنایع، رشد و توسعه واحدهایی که بتوانند محصولات کارخانجات را به بازار عرضه و به فروش برساند رونق صنایع در آینده را تضمین کرد چراکه ممکن است ما تولیدکنندگان خوبی باشیم اما بازرگان یا فروشندگان خوبی نیستیم.

ناامیدی سرمایه‌گذاران برای حضور در بازار صنعت بروجرد

وی با بیان اینکه برخی واحدهای صنعتی بروجرد عمداً مسئله‌دار می‌شوند، تصریح کرد: این‌گونه رفتارها سبب ناامیدی سرمایه‌گذران می‌شود که وقتی واحدهای بزرگ صنعتی به‌ ویژه سامان کاشی و نساجی بروجرد عمداً مسئله‌دار می‌شوند ضرر آن گریبان‌گیر دیگر صنایع می‌شود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس عنوان کرد: چگونه ممکن است صنعتی که با 200 میلیون تومان سرمایه در گردش می‌تواند چرخ خود را بگرداند توان تأمین این هزینه را نداشته باشیم ولی مشتاقانه برای اینکه کارخانه سامان کاشی و نساجی تعطیل نشود استاندار وقت و برخی مسئولان شهر تلاش می‌کنند وام‌های ده‌ها میلیاردی برای نساجی بگیرند که این خود سبب بروز ناامیدی در واحدهای کوچک‌تری می‌شود که احتمالاً و احیاناً وابستگی سیاسی ندارند.

فعالیت برخی مفسدان اقتصادی و رکود دو چندان در صنایع بروجرد

وی بیان کرد: برخی واحدهای صنعتی راکد که چندین میلیارد تومان در آن‌ها سرمایه‌گذاری شده است با اندک اعتباری برای تأمین سرمایه در گردش فعالیت خود را از سر می‌گیرند اما فعالیت برخی مفسدان اقتصادی که همه منافع جامعه را برای خود می‌خواهند و از ثروت‌های به‌ دست‌ آمده برای کسب قدرت سیاسی استفاده می‌کنند که اصطلاحاً به آن‌ها دوقلوهای به هم چسبیده ثروت و قدرت اطلاق می‌کنیم، رکود واحدهای صنعتی در شهرستان بروجرد را دوچندان می‌کند.

بیرانوند تصریح کرد: 95 درصد نساجی بروجرد متعلق به چند بانک بوده و متولی فروش و نگهداری آن بانک ملی است اما در گزارش دستگاه‌های امنیتی و نظارتی آورده شده که به دلایل نامعلوم بانک ملی تصمیم بر فروش سهام نساجی بروجرد به ‌طور یک جا گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: دلایل فروش نامعلوم نساجی بروجرد و نیز چرایی فروش یک جای آن نقش صاحبان قدرت در این تصمیم‌گیری را مشهود می‌کند.

فرصت پساتحریم گر چه به نظر فرصتی برای تولیدکنندگان ایرانی است تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود در سایه تعامل با اقتصاد دنیا به بهبود کیفیت تولید، خرید مواد اولیه، نوسازی و بهسازی خطوط تولید، استفاده از ماشین‌آلات روز دنیا بپردازند اما در دست گرفتن این میدان بدون درمان بیماری صنایع بروجرد نه‌ تنها شکوفایی که رکود را در صنعت این شهرستان روزبه‌روز بیشتر کرده تا زمینه را برای ورود به بازار رقابت از آن گرفته و این نفس‌های باقیمانده صنعت را به شماره اندازد.منبع:تسنیم

گزارش از الهام شاهدپور

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات