با پایان مسیر مذاکرات و آغاز فرآیند برجام حتی به تعبیر بعضی ها بدون قیدهای لازم در این زمینه، شاهد تغییر کلام سیاسیون به ویژه اعضای قوه ی مجریه شدیم. تا روزهای قبل تمام مشکلات کشور غل و زنجیر های تحریم بود اما یک دفعه تمام این مسیر تغییر کرد و تبدیل شد به مسائل داخلی!

به گزارش لرستان خبر، ماه ها است که کشور به رکود رسیده و دولت هم تمام فرآیند اقتصادی را به مذاکرات و گشایش تحریم ها گره زد. تا جایی که می توان گفت، تمام هم و غم دولت در مسئولیت قوه ی مجریه پایان دادن به فرآیند مذاکرات به هر قیمیتی بود. روش مذاکرات، سخنان دولت و تیغ انتقادات به سمت منتقدین گواه این مدعاست.

 

با پایان مسیر مذاکرات و آغاز فرآیند برجام حتی به تعبیر بعضی ها بدون قیدهای لازم در این زمینه، شاهد تغییر کلام سیاسیون به ویژه اعضای قوه ی مجریه شدیم. تا روزهای قبل تمام مشکلات کشور غل و زنجیر های تحریم بود اما یک دفعه تمام این مسیر تغییر کرد و تبدیل شد به مسائل داخلی!

اینکه در حال حاضر پرسیده شود چه شد که یک دفعه این چنین تغییر و نگرشی در سیاستگذاری مسئولان کشور رخ داده جای بسی تامل دارد اما این نوع گردش فکری را بایستی از یک منظر فرخنده دانست. مسئولان قوه ی مجری به ویژه رئیس دولت زمان کمی برای حل مسائل اقتصادی دارند و نبایستی مشکلات اقتصادی کشور را به پای این جناح و آن جناح نوشت. اکنون که فضای کشور دچار رکود شده است همدلی و هم زبانی است که می تواند به کمک هم بیاید. هر ظرفیت داخلی اعم از موافق یا منتقد دولت بایستی در کنار هم مشکل اساسی کشور یعنی موضوع اقتصاد را حل نمایند.

حل این مشکلات نیازمند برنامه و چارچوب لازم جهت پیاده سازی یک اقدام منسجم است. اقدامی که سال های گذشته ابلاغ شد اما با غفلت همراه گردید. سیاست های اقتصاد مقاومتی ماه هاست ابلاغ شده اما عزم جدی برای اجرایی شدنش در تمامی نهادها وجود ندارد. سیاست هایی که اگر درست فهمیده شود و درست اجرایی شود می تواند بسیاری از گره های اجتماعی را کاهش دهد.

زمانی که صدام به ایران اسلامی حمله ور شد تا ظرف چند روز تهران را بگیرد و ایران را ضمیمه کشورش کند، اعتماد مردم به رهبری و بلعکس موجب شد هشت سال نبرد سخت طاقت فرسا صورت بگیرد اما یک وجب از خاک ایران اسلامی به ضمیمه هیچ کشوری در نیاید و بلعکس دشمنان بفهمند جمهوری اسلامی ایران به معنای واقعی با اتحاد میان مردم و رهبری معنا می شود.

هشت سال دفاع مقدس نشان داد می توان ملت را در حمایت از انقلاب وارد کرد و هرجا ملت وارد شدند قادر بودند سد های مختلف پیشرف کشور را بردارند.

حال که مسئولان کشور به این نتیجه رسیدند فارغ از نگاه سیاسی، مشکلات اقتصادی در داخل است و نه در ژنو و نیویورک و وین! خود جای شکر دارد. موضوعی که می توانست هر قدر دیرتر به آن توجه شود خسارتهای فراوان تری وارد سازد و کشور را به سمت بحران اقتصادی پیش ببرد.

حال که مسئولان دریافتند بایستی به سمت داخل توجه نمایند چند مسئله مورد توجه باید باشد:

۱٫توجه به تولید ملی به جای واردات محصولات مصرفی

۲٫مدیریت صحنه ی اقتصادی کشور با استفاده از ظرفیت های داخلی

۳٫مقابله با خام فروشی در تمامی سطوح مواد اولیه به ویژه نفت

مسئولان باید بدانند اکنون که به ظاهر فضای پسا تحریم و پسا برجام هستیم نباید دوباره به گروه ها، موسسات و شرکت هایی دل ببندیم که قبل از تحریم همه کشور را رها کردند و رفتند و حالا که باز هشتاد میلیونی را می بینند بر میگردند و جز سود و منفعت خود چیزی را دنبال نمی کنند.

بر همین اساس سیاستگذاران حوزه ی اقتصاد باید بدانند همانطور که فرمان رهبری معظم انقلاب در مورد تشکیل قرارگاه فرماندهی اقتصاد مقاومتی از اولویت های اساسی این حوزه است، اجرای فرامین این قرارگاه نیز ضرورت پیش روی جامعه است و اگر بخواهیم مصونیت جامعه را بالا ببریم و نگذاریم جامعه دچار آسیب های گذشته شود یا دشمنان دریابند می توانند با تحریم های مختلف کشور را پای موضوعات دیگر به میز مذاکرات بکشانند، اجرای این سیاست هاست.

حال که فضای موجود فضای همدلی و هم زبانی است ودولت مردان نیز در زبان عزم اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را دارند در عمل هم نشان دهند این سیاست هارا پیاده سازی میکنند تا مشکلات مردم هم واقعی حل شود. وضعیت معیشت مردم در ماه اخیر به صراحت می توان گفت مثبت نبوده و این را همه مسئولان باید توجه کنند. اگر کسی در مسند کارگزاری قرار دارد به خاطر اعتماد ملی و حضور مردم است و نبایستی چیزی جز خدمت به مردم در ذهن مسئولان وجود داشته باشد.

 


منبع: البرزبان

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات