بررسی مشکلات مرغداری های شهرستان سلسله؛

این گزارش در چند بخش به ظرفیت تولید گوشت قرمز و سفید در الشتر پرداخته و مشکلات سد راه تولیدکنندگان را بیان خواهد کرد. قسمت اول گزارش مربوط به مشکلات پرورش دهندگان مرغ گوشتی در شهرستان است.

به گزارش لرستان خبر، شهرستان سلسله به علت دارا بودن شرایط جغرافیایی خاص و کم‌نظیر خود، ظرفیتی مهم را در تولید محصولات کشاوری و باغی بوجود آورده است. گستره وسیع جنگل‌ها و مراتع، وجود چشمه‌ها، سراب‌ها و رودخانه‌های خروشان و نیز شرایط بسیار خوب آب و هوایی منطقه موجب شده تا از شهرستان سلسله به‌عنوان «بهشت لرستان» یاد شود و در کنار کشاورزی، دامپروری یکی از مشاغل اصلی مردم این دیار محسوب می شود.

مشکلات مرغداران الشتری

*پتانسیل کم‌نظیر تولید گوشت سفید و قرمز در الشتر و همراهی طبیعت

«مشعلی»، کارشناس ارشد علوم دامی با اشاره به پتانسیل خاص و بالای طبیعی شهرستان الشتر، در ارتباط با شرایط پرورش دام در این منطقه اظهار داشت: شرایط طبیعی و جغرافیایی منحصربفرد در این شهرستان باعث شده تا سلسله به‌عنوان یک منطقه مستعد پرورش دام وطیور در لرستان معرفی شود.

وی افزود: فصول پاییز و زمستان در سلسله به‌عنوان فصل‌های پرورش دام در محیط‌های سربسته و دام‌ها در فصل‌های بهار و تابستان به صورت چرای آزاد تغذیه می‌کنند.

مشعلی با اشاره به تهیه علوفه مورد نیاز در داخل شهرستان برای تغذیه دام، گفت: با این ویژگی که منطقه الشتر دارد، دامداران با مشکل تهیه علوفه برای دام‌های خود مواجه نمی‌شوند.

وی ادامه داد: میانگین بارش‌ها و نزولات آسمانی در شهرستان سلسله بین 400 تا 500 میلی‌متر متغیر است که این نسبت بارندگی، مؤلفه بسیار خوبی برای پرورش دام و طیور در سلسله ایجاد کرده است.

این کارشناس ارشد علوم دامی با اشاره به بارش‌های پاییز و زمستان سال گذشته در منطقه سلسله تأکید کرد: این بارش‌ها که از مقدار بسیار خوبی نسبت به سال‌های گذشته برخوردار بود، موجب تسهیل تهیه علوفه مورد نیاز دام‌های شهرستان در فصل‌های بهار و تابستان شده است.

*تولیدکنندگان گوشت مرغ و مشکلاتی که دلسردکننده هستند

گرچه رویش انواع گیاهان در مراتع و زمین‌های کشاورزی باعث شده تا پرورش‌دهندگان دام و طیور که سهم عمده‌ای در تولید گوشت قرمز و سفید را بر عهده دارند، با مشکلات کمتری از نظر تهیه علوفه مورد نیاز برای دام و طیور مواجه باشند. اما به رغم این پتانسیل مهم، پرورش‌دهندگان دام و طیور و تولیدکنندگان گوشت قرمز و سفید با مشکلاتی روبرو هستند. به همین خاطر با همراهی «هادی‌پور»، مدیر اداره جهاد کشاورزی سلسله به سراغ چند تن از تولیدکنندگان گوشت قرمز و سفید در الشتر رفتیم و پای درددل آنان نشستیم.

بازدید مدیر جهاد کشاورزی سلسله و گروه خبری لرسو از مجتمع‌های پرورش مرغ الشتر

*نوسانان قیمت مرغ و ضرر و زیانی که متوجه تولیدکنندگان است

«برهمندی» که مجتمع پرورش مرغ گوشتی به ظرفیت 20هزار قطعه در سال از شرایط مناسب آب و هوایی الشتر گفت و گفت: با توجه به شرایط خوب آب و هوایی شهرستان سلسله، از سه سال پیش اقدام به ایجاد یک واحد تولید مرغ گوشتی نمودم.

وی افزود: با ایجاد چنین مجتمعی توانسته‌ام برای 10نفر شغل ایجاد کنم و سالانه حدود 200 تا 250 تن گوشت به بازار عرضه می‌کنم.

برهمندی با ابراز ناخرسندی از برخی مشکلات که سد راه می شوند، افزود: وجود پاره‌ای مشکلات موجب شده تا ما به عنوان تولیدکننده، انگیزه خود را از دست دهیم، مشکلاتی همچون نوسانات قیمت مرغ در بازار که این امر موجب ضرر و زیان غیرقابل جبران برای تولیدکننده می‌شود.

وی به کاهش قیمت مرغ در بازار اشاره و اضافه کرد: وزن برخی از مرغ‌ها به 7کیلو هم رسیده اما کسی نیست که از ما بخرد!

این تولیدکننده گوشت سفید تصریح کرد: در چنین وضعیتی که هرعدد جوجه را دوهزارتومان می‌خریم و مرغ را کیلویی 2500تومان می‌فروشیم، ما فقط می‌توانیم پول خرید جوجه را تهیه کنیم و این به ضرر تولیدکنندگان است.

وی با بیان اینکه طی دوسال گذشته گاهاً ضرر و گاهی هم هیچ سودی را کسب نکرده‌ایم بیان داشت: اگر روند کنونی ادامه داشته باشد، شاید طی سه سال آینده، هیچ پرورش‌دهنده مرغ گوشتی نتواند به تولید ادامه دهد و شاید نتوانیم هیچ‌گونه اقساطی از وام‌های دریافتی را پرداخت نماییم.

برهمندی با بیان اینکه تولیدکنندگان انتظار دارند که امور دام وزارت جهاد کشاورزی از هر جهتی از آنان حمایت کند گفت: از دولت انتظار داریم تا حداقل در خصوص ذرت، سویا و نرخ جوجه، قیمتی مصوب را اعلام نماید تا در هر دوره بتوانیم سود و ضرر خود را محاسبه کنیم.

وی با بیان اینکه آیا دولت برنامه مصوبی برای حمایت از تولیدکنندگان گوشت مرغ دارد؟ افزود: از روزی اولی که جوجه‌ها را جهت پرورش در این مجتمع قرار می‌دهیم، مدام نگران نوسانات قیمت مرغ هستیم که همین امر موجب شده تا این کار، کاری بسیار استرس‌زا برای تولیدکنندگان باشد.

به نظر می‌رسد که نوسانات قیمت مرغ در بازار به ضرر همه تولیدکنندگان و پرورش‌دهندگان مرغ باشد. به هر حال، در وضعیت کنونی که بنا بر گفته رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور، قیمت مرغ دارای نوسانات روزانه است، سود این نوسانات به جیب دلالان رفته و نارضایتی تولیدکنندگان را درپی داشته است.

منبع: لرسو

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات