زنبورداران نیازمند حمایت عملی مسئولان/

74 هزار نفر زنبوردار داریم که اگر آموزش ببینند و حمایت شوند حداقل برای 500 هزار نفر شغل ایجاد می‌شود در حال حاضر زنبوردار ازلحاظ اقتصادی در تنگنا قرار دارند چون‌که حمایت نمی‌شوند.

به گزارش لرستان خبر، علی جعفر کولیوند از زنبورداران موفق خرم‌آبادی است که از سال 1385 به‌صورت تخصصی به این حرفه روی آورده است.

کولیوند با تشویق یکی از دوستانش به زنبورداری علاقه‌مند می‌شود و پس‌ازآن با طی دوره‌های آموزشی، سخت‌کوشی و علاقه‌مندی خودش وارد کار زنبورداری می‌شود.

وی معتقد است عشق به زنبورداری عشق به خداست؛ حشره‌ای به این کوچکی که کارهای مفیدی انجام می‌دهد و نظم خاصی که این زنبورعسل به طبیعت می‌دهد قابل توصیف نیست.

زنبوردار خرم آبادی

او بعد از گذشت یک دهه از آغاز کارش هنوز هم خود را یک کارآفرین نمی‌داند کارآفرینی را کلمه سنگینی می‌داند که پشت‌صحنه‌اش قصه‌های بزرگی دارد زنبورداری را فعالیتی می‌داند که با عشق و علاقه آن را دنبال می‌کند حتا باوجود تمام مشقت‌هایی که دارد.

و همین عشق و علاقه‌اش باعث می‌شود که رنج سفر ییلاق و قشلاق را به جان بخرد و 70 روز دوری از خانواده را به عشق وطنش تحمل کند و به گفته خودش اگر کسی بخواهد به موفقیت برسد باید کار و تلاش کند تا خداوند از او راضی باشد و دلش آرام گیرد.

این زنبوردار موفق سال گذشته به‌صورت ابتکاری "گرده گل" را که یکی از فرآورده‌های زنبورعسل است به‌اندازه 1400 کیلو تولید کرده است که خواص درمانی فراوانی دارد. این گرده گل بسیار نشاط‌آور و انرژی‌زاست و از طریق پاهای زنبور حمل می‌شود و در شربت، ماست، سالاد و... استفاده می‌شود.

وی می‌گوید: زنبورعسل هفت فرآورده دارد که متأسفانه مردم فقط عسل را می‌شناسد و زنبوردار فقط توان تولید عسل رادارد چراکه به‌صورت تخصصی کار نمی‌کنند.

 کولیوند ادامه می‌دهد: اگر بتوانیم این گرده گل را تولید کنیم تمام بیمارستان‌ها بسته خواهند شد این فرآورده بسیار مفید 95 درصد سرطان پروستات را مهار می‌کند، تقویت‌کننده قوای جنسی است و در درمان ناباروری کاربرد دارد.

افزایش طول عمر، درمان بیماری‌های اعصاب و روان از دیگر مزیت‌های این گرده است که فروش و بازار خوبی دارد و چهار، پنج برابر عسل قیمت دارد.

گرده گل

این زنبوردار می‌گوید: هیچ کاری بدون مشکل نیست مسائل زیادی داریم که قابل‌حل هستند اما متأسفانه دولت در خصوص واگذاری مراتع به زنبورداران هیچ‌گونه همکاری نمی‌کند و در طول سال هرجایی که می‌رویم باید با دامداران جروبحث کنیم دامداران به می‌گویند حق ندارید وارد مرتع شوید این در صورتی است که بالای 90 درصد گرده‌افشانی گیاهان را زنبورعسل انجام می‌دهد.

وی می‌افزاید: انیشتین فیزیکدان بزرگ می‌گوید من با تمام محاسبات ریاضی اثبات می‌کنم که اگر زنبورعسل از بین برود بعد از چهار سال تمام نباتات و حیوانات از بین می‌رود و تمام کره خاکی از بین می‌رود این حرف بزرگی است که به درک آن نرسیده‌ایم.

کولیوند اظهار می‌دارد: گرده‌افشانی زنبورعسل نقش عمل لقا را برای گیاه انجام می‌دهد که بتواند بذر تولید کند اگر مرحله جفت‌گیری گیاهان صورت نگیرد تمام گیاهان عقیم می‌شوند این‌یکی از کارهای مثبت زنبورعسل است که متأسفانه دامدار این را نمی‌داند.

علی جعفر کولیوند

وی ادامه می‌دهد: اگر دام دارد گیاه می‌خورد زنبورعسل سال قبل گیاهان را بذرافشانی کرده ودام الان محصولش را می‌خورد ولی متأسفانه دامدار از این قضیه آگاهی ندارد؛ دولت باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کند.

این زنبوردار خرم‌آبادی می‌گوید: دولت به دامدار مجوز چرا می‌دهد ولی برای زنبوردار مجوز صادر نمی‌شود و این بزرگ‌ترین مشکل زنبورداراست؛ پروانه فعالیتی بر صادر می‌شود که هیچ‌گونه سودی ندارد باید پروانه چرا صادر کند.

کولیوند بیان می‌کند: وام‌های اشتغال‌زایی را نباید به کسانی بدهند که هیچ‌گونه تخصص و مهارتی در این کار ندارند زنبوردار اگر تخصص نداشته باشد به زنبورستان ها بیماری اضافه می‌کند.

وی می‌افزاید: زنبورداری تفننی کار کردن نیست بدون آموزش نباید وارد کار شد چراکه راندمان پایین می‌آید و اگر مردم نسبت به کیفیت عسل ناراضی هستند تقصیری ندارند.

این کارآفرین موفق می‌گوید: 74 هزار نفر زنبوردار داریم که اگر آموزش ببینند و حمایت شوند حداقل برای 500 هزار نفر شغل ایجاد می‌شود در حال حاضر زنبوردار ازلحاظ اقتصادی در تنگنا قرار دارند چون‌که حمایت نمی‌شوند.

کارآفرین موفق

وی مشکلاتی چون گردوغبار، خشک‌سالی و بیماری‌ها را در کاهش بازدهی زنبورعسل تأثیرگذار می‌داند و می‌گوید: تعداد کندوها با مراتع باید تعادل داشته باشد؛ در کشورهای پیشرفته هیچ زنبوداری نباید بیشتر از 100 کندوی عسل داشته باشد مگر در شرایط خاص و استثنایی، ازلحاظ قانونی زنبوردار حرفه‌ای 100 کندو و غیرحرفه‌ای 20 کند می‌تواند داشته باشد؛ متأسفانه در کشورما زنبوردار بین 500 تا هزار کندو دارد که نه می‌تواند به زنبورها برسد نه وقت رسیدگی به خانواده‌اش را دارد ونه حتا درآمد آن‌چنانی دارد.

این پرورش‌دهنده زنبورعسل می‌گوید: زنبورداران با مشکل عرضه محصولات هم مواجه هستند یک سال تمام هزینه می‌شود اما در پایان بازاری برای فروش وجود ندارد و همین مسئله باعث ورشکستگی زنبورداران می‌شود.

کولیوند وجود بیماری در زنبورستان ها را یکی دیگر از مشکلات کارش می داندو می‌گوید: یک بیماری به نام کنه که از طریق اروپا و غرب واردشده است سالانه باعث تلف شدن 30 درصد از زنبورهای زنبورداران می‌شود.

وی اظهار می‌دارد: در چنین شرایطی دولت باید حمایت کند ما با عشق و علاقه وارد این عرصه شده‌ایم اگر حمایتی صورت نگیرد تولید ما پایین می‌آید و دولت برای تأمین نیاز کشور مجبور به واردات می‌شود که این خوب نیست.

منبع: خبرافلاک

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات