لرستان خبر گزارش می دهد

کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرستان دلفان چندین ماه است که حقوق نگرفته‌اند و زندگی‌شان را به سختی و مشقت می‌گذرانند.

به گزارش لرستان خبر، معوقه ماندن حقوق کارگران شهرداری قصه تلخی است که در جای‌جای استان لرستان روایت می‌شود؛ کارگرانی که چندین ماه باید چشم‌انتظار دریافت تنها مزد یک ماه باشند.

پس از بیان مشکلات کارگران شهرداری خرم‌آباد و بروجرد این بار نوبت به پرداختن مشکلات کارگران شهرداری شهرستان دلفان می‌شود؛ دغدغه مشترکی که به انتظار طولانی برای گرفتن دستمزد ختم می‌شود.

تلخی این حکایت آنجاست که کارگران این شهر از ترس از دست دادن همان حقوقی که چندین ماه به تأخیر افتاده مهر خاموشی به لب می‌گیرند تا مبادا اعتراضشان به اخراج ختم شود.

کارگران فصلی شهرداری دلفان  حقوق چهار ماه و کارگران شرکتی و پیمانی آن حقوق دو تا سه ماه خود را هنوز دریافت نکرده‌اند و چرخ زندگی‌شان به‌سختی می‌چرخد.

یکی از کارگران شهرداری دلفان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دلفان اظهار داشت: به دلیل تأخیر در پرداخت حقوق، تمام کارگرهای شهرداری دلفان اعم از رسمی، شرکتی و فصلی با مشکل مالی جدی مواجه‌اند و متأسفانه هیچ‌کس برای رضای خدا قدمی برنمی‌دارد.

وی به چهار ماه حقوق معوق کارگران فصلی اشاره کرد و افزود: متأسفانه شهرداری هیچ مسئولی ندارد و ارگان بی‌سر و پایی است؛ همیشه مشکل تأخیر در پرداخت حقوق داریم اما کسی به فریاد ما نمی‌رسد.

کارگر شهرداری دلفان عنوان کرد: برای مخارج زندگی از دیگران قرض زیادی گرفته‌ام و از طرفی به خاطر اینکه چند ماه اجاره خانه پرداخت نکرده‌ام صاحب‌خانه خواسته تا خانه‌اش را خالی کنم.

تأخیر 4 ماهه در پرداخت حقوق کارگر شهرداری دلفان

یکی دیگر از کارگران شهرداری دلفان به سابقه  15 ساله خود در شهرداری اشاره کرد و گفت: حدود سه ماه است که هنوز حقوق نگرفته‌ام و متأسفانه امسال حتی عیدی و سنوات نیز به ما پرداخت نشد.

وی با اشاره به مشکلات مالی کارگران شهرداری دلفان بیان کرد: برخی از کارگران شهرداری حتی برای تهیه نان خالی در سختی هستند به‌طوری‌که نانوایی‌های شهر دلفان برای کارگران شهرداری دفتر حساب دارند.

کارگر شهرداری دلفان تصریح کرد: یکی از همکارانم 600 هزار و دیگری 900 هزار تومان به نانوایی بدهکار است اما من واقعاً برایم سخت است که نان قرضی بگیرم برای همین مجبورم همیشه برای مخارج زندگی از فامیل پول قرض بگیرم.

وی اظهار داشت: شهرداری اخیر حقوق دی‌ماه و بهمن‌ماه سال 94 را به ما داده اما پس از گذشت چند ماه و این‌همه بدهی که باید به اطرافیان بدهم این حقوق کفایت مخارج سنگین زندگی را نمی‌دهد.

عدم پرداخت به‌موقع بیمه کارگران شهرداری

کارگر شهرداری دلفان افزود: متأسفانه از پس هزینه‌های تحصیل فرزندانم نیز برنمی‌آیم از طرفی نیز شهرداری کار باکیفیت از ما می‌خواهد اما خبری از حقوق نیست.

وی عنوان کرد: هزینه بیمه ما نیز به‌موقع پرداخت نمی‌شود و همیشه برای درمان همسر مریضم با مشکل مواجه‌ام که باید گفت کارگران شهرداری دلفان از هر نظر مورد ظلم قرارگرفته‌اند.

همسر یکی از کارگران شهرداری دلفان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دلفان اظهار داشت: به خاطر پرداخت نشدن حقوق پنج‌ماهه همسرم با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم از طرفی مستأجر هستیم و هرروز باید بابت تأخیر اجازه خانه به  صاحب‌خانه جواب پس بدهیم.

وی افزود: شهرداری همیشه حقوق کارگران را چند ماه یک‌بار پرداخت می‌کند و این در حالی است که پول، آب ، برق و گاز ما چند ماه عقب‌افتاده و چند وقت پیش اداره گاز برای قطع گاز اقدام کرد که واقعاً برای ما مایه شرمساری بود.

فرزندان کارگر شهرداری دلفان در حسرت خوردن میوه

همسر کارگر شهرداری دلفان عنوان کرد: ما فقط برای گذران زندگی با پولی که از دیگران قرض می‌گیریم تنها می‌توانیم نیازهای اولیه خود را تأمین کنیم و متأسفانه باید بگویم فرزندانم چند وقت است که در حسرت خوردن یک میوه مانده‌اند.

وی بیان کرد: پسرم نیاز به عینک دارد ولی متأسفانه چند وقت است که منتظر گرفتن حقوق شهرداری هستیم تا بتوانیم عینکی برای او تهیه کنیم.

حجت‌الاسلام سید جعفر هاشمی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: متأسفانه مشکل مربوط به پرداخت حقوق کارگران شهرداری در برخی از شهرهای استان و به‌ویژه شهرستان دلفان وجود دارد و کار قابل قبولی نیست.

تأخیر در پرداخت حقوق کارگران شهرداری دلفان

وی با اشاره به اینکه حقوق کارگران شهرداری دلفان بافاصله چند ماه پرداخت می‌شود افزود: درآمد این کارگران نان بخورونمیری است که باید ماهیانه پرداخت شود تا بتوانند نیازمندی‌های زندگی‌شان را تأمین کنند.

امام‌جمعه دلفان عنوان کرد: متأسفانه برای پرداخت حقوق کارگران شهرداری دلفان غفلت می‌شود به‌طوری‌که مزد آن‌ها تا دو سه ماه پرداخت نمی‌شود که در این زمینه مسئولان استان باید پیگیری و دستگیری لازم را انجام دهند.

وی بیان کرد: همیشه برای رفع مشکل حقوق کارگران شهرداری دلفان به‌عنوان یک  مشکل و معضل پیگیر بوده‌ام ولی متأسفانه این مشکل همچنان پابرجا است درصورتی‌که حقوق کارکنان ثابت شهرداری  به‌موقع پرداخت می‌شود.

خالی شدن مشکلات شهرداری بر سرکارگران

هاشمی نژاد گفت: خوشبختانه یا بد بختانه مأموریت و سفرهای شهرداری و اعضای شورای شهر دلفان به کیش، قشم و مشهد سروقت انجام می‌شود ولی اگر مشکلی هست سرکارگران خالی می‌شود.

جعفر طولانی فرماندار دلفان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بحث معوقات حقوق کارگران شهرداری مربوط به‌کل استان است و در شهرستان دلفان نیز این معوقات با توجه به سه گروه کارکنان رسمی، کارگران پیمانی و فصلی متفاوت است.

معوق مانده حقوق چهار ماهه کارگران فصلی شهرداری

وی بابیان اینکه کارگران فصلی شهرداری دلفان چهار ماه حقوق معوقه دارد افزود: مابقی کارگران نیز دو تا سه ماه حقوقی دریافت نکرده‌اند.

فرماندار دلفان به پیگیری  برای پرداخت حقوق کارگران شهرداری دلفان اشاره کرد و گفت: احتمالاً ابتدای خردادماه حقوق یک ماه این کارگران پرداخت شود.

وی عنوان کرد: سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای فعالیت در حوزه شهرداری ورود پیداکرده‌اند و اکنون مراحل اداری در حال انجام است تا مبلغی واریز و شهرداری بتواند حقوق کارگران را پرداخت کند.

طولابی بیان کرد: وقتی کارگری چند ماه یک‌بار حقوق می‌گیرد طبیعی است که پرداخت حقوق یک ماه، بیشتر به‌جای بدهی آن‌ها می‌رود و بازهم دردی دوا  نمی‌کند چون تنها یک مسکن است بنابراین اگر شرایطی فراهم شود تا تمام مطالبات کارگران شهرداری دلفان پرداخت کند، بهتر است.

پیش‌بینی پرداخت تمام طلب کارگران شهرداری تا 2 ماه آینده

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی شهرستان دلفان و تعطیلی ساخت‌وسازهای عمرانی، تاکنون فصل کار نبوده اما پیش‌بینی می‌شود تا یکی دو ماه آینده وضع درآمدی شهرداری بهتر شود ازاین‌رو پیش‌بینی می‌شود شهرداری بتواند ظرف یکی دو ماه آینده تمام مطالبات کارگران را پرداخت کند.

کارگران شهرداری دلفان به دلیل معوق ماندن حقوق خود زندگی را با مشقت فراوانی می‌گذرانند و ازآنجاکه همین کارگران برای از دست دادن شغلی که ماه‌ها باید برای دریافت مزدش انتظار بکشند واهمه داشتند که بانام بردنشان در مصاحبه، کارشان را از دست بدهند، مطرح کردند که تاکنون هیچ‌یک از کارگران نتوانسته‌اند برای دریافت مطالبات حضوراً پیگیری لازم را انجام دهند.

علی‌رغم تماس‌های مکرری که با شهردار دلفان داشتیم متأسفانه موفق به گرفتن پاسخی برای روشن شدن وضعیت کارگران این شهرداری نشدیم که امیدواریم مسئولان مربوطه حداقل از طریق این خبرگزاری  دغدغه‌های این کارگران را بشنوند.

گزارش از سکینه بیرانوند


منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات