حاشیه‌های جلسه اقتصاد مقاومتی؛

نهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان با حواشی جالبی همراه بود که ضرب الاجل استاندار به مجموعه استانداری و ابراز تمایل هوشنگ بازوند برای کاشت موسیر از جمله این حاشیه ها بود.

به گزارش لرستان خبر، نهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان شامگاه یکشنبه در استانداری لرستان و با حضور مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار شد. در این جلسه به بررسی پروژه های اقتصاد مقاومتی دستگاه های اجرایی در قالب طرح «نیپا» پرداخته شد.

علی هادی چگنی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی لرستان در ابتدای جلسه گزارشی از ثبت پروژه های اقتصاد مقاومتی استان در قالب سامانه نیپا داد و افزود: تاکنون ۹ دستگاه اجرایی استان اطلاعات پروژه های خود را به طور کامل در سامانه ثبت کرده و ۲۰ دستگاه دیگر نیازمند به اصلاح اطلاعات پروژه های خود در سامانه هستند.

التیماتوم استاندار به استانداری!

وی همچنین آماری از دستگاه هایی که هیچ اطلاعاتی از پروژه های خود در سامانه وارد نکرده بودند ارائه داد که نام حوزه استانداری لرستان و معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری در بین این دستگاه ها به چشم می خورد.

همین موضوع باعث شد تا استاندار واکنش نشان داده و بگوید که وقتی استانداری خود کارها را دیر انجام بدهد نمی توان از دیگران توقعی داشت.

بازوند در ادامه جلسه تاکید کرد که دستگاه های اجرایی ظرف ۴۸ ساعت آینده باید هر اطلاعاتی در مورد پروژه های اقتصاد مقاومتی خود که نیاز است را تکمیل و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی تحویل دهند افزود: اگر در این مدت اطلاعات خود را تحویل ندادند از لیست اقتصاد مقاومتی حذف خواهند شد.

وی یادآور شد: کسی که پروژه های اقتصاد مقاومتی اش از لیست حذف شود خودش نیز حذف خواهد شد.

مباحثه مسئولان دو دانشگاه

از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه موضوع کمبود پزشک در تخصص آنکولوژی بود که توسط رئیس دانشگاه آزاد خرم آباد مطرح شد.

یداله ملکی رئیس دانشگاه آزاد خرم آباد افزود: مرکز بیماری های خاص بروجرد از تجهیزات خوبی برخوردار بوده اما فاقد پزشک داروسازی و آنکولوژی است که در این رابطه نیازمند به کمک دستگاه های ذی ربط استان هستیم.

وی با بیان اینکه تنها دانشگاه علوم پزشکی می تواند مشکل ما را در این زمینه حل کند، تصریح کرد: هرچه هزینه نیاز است صرف می کنیم و پول می دهیم تا این پزشک ها را برای مرکز بیماری های خاص بروجرد فراهم کنیم.

استاندار لرستان از رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان خواست تا در این مورد با دانشگاه آزاد همکاری کند که کوروش ساکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در این رابطه گفت: در کل استان دو پزشک آنکولوژی وجود دارد و نمی توانیم یک پزشک را به بروجرد اختصاص دهیم.

وی با بیان اینکه با توجه به نیاز استان هرساله نیروهای علوم پزشکی در سطح استان تقسیم می شوند، تصریح کرد: در حال حاضر مراکز خودمان با کمبود پزشک و مشکل مواجه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد به عرصه هایی ورود می کند که مربوط به آن نیست، افزود: دانشگاه آزاد یک مرکز مجهز دندانپزشکی در بروجرد راه اندازی کرده و این در حالیست که این مرکز حتی یک عضو هیئت علمی ندارد.

ساکی با بیان اینکه وادی که به آن ورود شده وادی دانشگاه آزاد نیست، تصریح کرد: تخصص انکولوژی شدیدا کم است و الان با بحران در این مورد مواجه هستیم.

وی یادآور شد: مراکز دولتی و بیمارستان های خودمان با کمبود این تخصص مواجه هستند و نمی توانیم نیروهای خود را به سایر مراکز بدهیم.

ابزار نگرانی دادستان خرم آباد

از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه موضوع کشت هزار هکتار گیاهان دارویی در استان از سوی منابع طبیعی بود که واکنش دادستان خرم آباد را در پی داشت.

بر اساس این پروژه قرار است هزار هکتار از اراضی ملی به مردم به صورت موقت واگذار شود تا کشت گیاهان دارویی به مدت ۱۵ سال صورت گیرد.

سعید رازانی دادستان خرم آباد در این مورد گفت: واگذاری اراضی ملی به مردم باید با سازو کارهای قانونی و ویژه ای صورت گیرد تا در آینده مشکلی در این رابطه پیش نیاید.

وی با بیان اینکه در گذشته نمونه های از این دست داشته ایم که با مشکل مواجه شده اند، تصریح کرد: افراد ممکن است این زمین ها را به ویلا تبدیل کنند یا در آن سوله بزنند و یا هر اقدام دیگری که از نظر قانونی مالکیت اراضی ملی و تغییر کاربری آنها را دچار مشکل کند.

دادستان خرم اباد با تاکید بر اینکه در این مورد نگران هستم، افزود: باید قراردادهای این پروژه با تبصره ها و مفاد ویژه و در نظر گرفتن همه جوانب بسته شود.

وسوسه استاندار برای خرید و فروش موسیر

در بخش دیگری از این جلسه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان آماری از کشت موسیر و قیمت فروش آن در استان ارائه داد که باعث شد استاندار لرستان به کشت موسیر برای خود ترغیب و وسوسه شود!

شیرزاد نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به اینکه در منطقه ریمله لرستان در هر هکتار کشت موسیر ۳ تن برداشت شده است، اظهار داشت: هر تن موسیر ۱۵ میلیون تومان و هر کیلو موسیر ۱۵ هزار تومان به فروش می رسد.

وی افزود: این در حالیست که این کشت تنها دو وعده آب نیاز دارد.

استاندار لرستان با اشاره به قیمت خوب خرید و فروش موسیر، از رغبت خود برای کشت و تجارت موسیر حرف زد.

منبع:مهر

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • هم استانی

  آقای استاندار به جای این حرفها آیا میدانید در شهرکهای صنعتی لرستان چه ها می گذرد؟؟مدیریت پنج ساله آقایان و تیم منصوب مدیرعامل چنان بلایی برسر صنایع استان و زیرساختهای آن آورده که تا سالها استان کمر راست نخواهد کرد به داد برسید و با جایگزینی یک مدیرلایق و پاکدست و کاربلد حتی از استانهای موفق همجوار به جای مدیر فعلی و تیم او ، ویرانی را که به بار آمده آباد کنید یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی طبق فرمایش امام خامنه ای حمایت از صنایع کوچک است و صنایع کوچک در استان در این پنج ساله کاملا نابود شده است....امیدوارم این مطلب بدون کم و کاست اطلاع رسانی شود....

  • سعید

   چرا حرص و جوش بیخود میخورید حتما معامله ای کلان در میان است که با این همه موارد و ضعف های مدیرعامل شهرک صنعتی او را عوض نمی کنند پیدا کنید پرتقال فروش را..این همه مورد از این مدیر ناکارآمد رخ داده و ادامه دارد و کسی گوش شنوا ندارد.

 • محمدی راد

  متاسفانه استاندار لرستان فقط مصاحبه میکنه و جلسه بدون خروجی میزاره ...این همه جلسه چه خروجی برای لرستان داشته است ....فقط به دنباله مصاحبه و عکس اندازی است

 • علی محمد

  برادر عزیز مگر از صنعت و صنایع در لرستان چیزی هم مانده است؟ به برکت وجود این افراد و به اصطلاح مدیر در شهرک های صنعتی فقط یک بلدوزر روی صنایع و کارخانجات عبور دادند و با خاک یکسان کردند...جالب اینکه هرجا هم گیر افتادند با لطایف الحیل و پشتوانه مالی بیت المال ازمهلکه گریخته اند خداوند این استان را از شر این افراد نجات دهد.ماه زیر ابر نخواهد ماند.

 • علی یار

  یقین بدانید به دلیل ضعف آگاهی و توانمندی علمی در خصوص این اطلاعات خواسته شده اطلاعاتی غلط و ابتر و پر از اشتباه و بدون کارشناسی های لازم و فقط برای حفظ موقعیت و مناصب به استاندار خواهند داد که نه به درد این استان میخورد و نه بدرد آن دنیا .در ضمن برای آگاهی آندسته از آقایان که دوستدار کشت بعضی از اقلام هستند عرض کنیم که بعد از بالا آمدن محصول آنها را نمی توان در جیب ریخت و در بازاربه فروش رساند .استان از حیث واحد های صنعتی بسته بندی استاندارد بدور است و محصولات به استانهای همسایه ارسال و پس از بسته بندی استاندارد به نام آن استانها به اقصا نقاط کشور صادر میشوند. این مطالب را میدانند ولی نمیدانیم چرا عمل نمیشود.

 • شاهد

  از آن روزی میترسیم که بعد از این ویرانی در بخش صنعت و کشاورزی هجوم اجنبی بر خاک استان به اسم سرمایه گذار خارجی چنان شود که دیگر جایی برای زندگی لرستانی باقی نماند آخر خدا خیرتان دهد مگر این خارجی ها پولی که در این استان درمیآورند را در همین استان خرج میکنند؟حتی سرمایه گذار غیر بومی هم مجال استخدام چند نفر لرستانی را هم نداد نمونه اش پتروشیمی .پس به چه چیز این خارجی ها دل بسته اید ؟سرمایه داران لرستانی کم نیستند اما جمع کردن آنها هنری میخواهد که مدعیان از آن بی بهره اند.صنعت در استان ظرفیت سنجی و بر اساس الگوهای آمایش سرزمینی برنامه ریزی نشده چون کسی در این وادی آگاهی کافی و علمی ندارد

نظرات