لرستان خبر گزارش می دهد

چند سالی که ماه مبارک رمضان با فصل تابستان و فصول گرم سال همزمان شده و این امر موجب شده که مردم در روز ساعات طولانی 15 تا 16ساعت با زبان روزه سپری کنند .

به گزارش لرستان خبر، گرمای طاقت فرسای 50درجه هوا،تشنگی و گرسنگی سین های سفره ماه مهمانی خدا است که این روزها مردم مومن ومتدین  استان های جنوبی کشور و شهرستان پلدختر به عبادت و راز ونیاز با خداوند متعال می پردازند.

"خداوند متعال در سوره بقره 183می فرماید:«یعنی ای کسانی که ایمان دارید روزه گرفتن بر شما واجب گشت همچنان که بر پیشینیان از شما (از ملتهای گذشته) واجب شده بود شاید با روزه گرفتن پاک و پرهیرکار شوید.»"

"امام صادق علیه السّلام در توصیه به فرزندانش مى‏فرمود: چون ماه رمضان فرا رسد، خود را تا آخرین حدّ توان به کوشش وادارید، زیرا که در آن ماه ارزاق تقسیم می شود، و مدّتهاى عمر مقرّر می گردد، و در آن ماه نام حجّ‏ کنندگان که به میهمانى خدا مشرف مى‏شوند نوشته مى‏شود، و در آن ماه شبى هست که انجام عملى در آن از عمل در هزار ماه بهتر است."

کشاورزی از شغل های سخت و مشق بار که در مقابل نور خورشید کشاورز مجبور به کار کشاورزی بپردازد،محسن دریکوندی از جوانان روستای افرینه پلدختر که با زبان روزه  به کار باغداری مشغول است.

محسن دریکوند جوان باغدار پلدختر در گفتگو با خبرنگاربیان روز با اشاره به کار کشاورزی در ماه رمضان اظهار داشت:کار باغداری و کشاورزی در ماه رمضان لطف خداوند به بندگان است .

باغدار افرینه

وی بیان کرد:لذتی که در کار کشاورزی با زبان روزه است در دیگر ایام سال این حس را نداریم.

وی تصریح کرد:کار کردن آن هم در دمای هوای 50درجه پلدختر جلوی نور مستقیم خورشید طبق احادیث و روایات ائمه اطهار(ع) دارای اجر و مزد الهی است.

دریکوندی تصریح کرد:روزه گرفتن در تابستان وتحمل گرما به انسان این حس را می دهد که برای خدا در حال جهاد کردن هستید.

این باغدار جوان پلدختری که بر اثر گرما عرق بر پیشانی آن نقش بسته با لبان خشک  در خصوص حال و هوای روزه و کار کشاورزی گفت: روزه گرفتن در چنین هوایی یک امتحان الهی که باید سعی کنیم از این امتحان نزد خداوند و پیامبر اکرم (ص) سرفراز بیرون آییم.

وی یادآور شد:روزهای اول ماه مبارک رمضان کمی سخت بود و گاهی هم طاقت فرسا به طوری که زیاد نمی توانستم کار کنم پس مجبور شدم زمان کار کشاورزی در آن روزهای اول ماه کم کنم.

باغدار افرینه

دریکوندی ادامه داد:اما بعد از دو الی سه روز خداوند کمک کرد و  به راحتی می‌توانستم با تحمل روزه و گرمای هوا کار باغداری کنم.

وی یادآور شد:هر روز ساعت 6صبح با استفاده از کلک و طی عرض رودخانه کشکان به کار باغداری می پرداختم .

وی خاطر نشان کرد:معمولا تا ساعت 10صبح که کمی هوا گرم می شد کار می کردم وسپس برای استراحت و نماز به منزل می رفتم و بعضی مواقع هم در همین جا زیر آلاچیقی که بستم نماز واستراحت می کردم.

کلک وباغداری

دریکوندی عنوان کرد:افرادی هم که به دلیل کهولت سن و بیماری نمی توانند روزه بگیرند ،حفظ احترام ماه خداوند و عدم تظاهر به روزه‌خواری را می کردند.

 محسن دریکوندی از باغداران روستای افرینه  با اشاره به اینکه کار دولتی تنها راه اشتغالزایی نیست اظهار داشت:دارای مدرک تحصلی لیسانس ادبیات فارسی هستم که به دلیل نبود شغل و استخدامی مرتبط با رشته تحصیلی ،کار کشاورزی انجام می دهم.

باغدار افرینه

وی بیان کرد: یک هکتار انگور وانجیر دارم 4سال که نهال در ختان غرس کرده ام بالاخره امسال درختان زیر بار رفتند و منتظر برداشت میوه های هستیم.

این جوان پلدختری با بیان اینکه سرمایه اولیه برای شروع به کار باغداری،50میلیون ریال بوده عنوان کرد:من سعی کردم در هر کاری اول به رضایت خداوند توجه کنم و سپس به نتیجه این کار که چه می شود.

دریکوندی  با اشاره به اینکه در راستای کار باغداری 5نفر هم اشتغالزایی شدند یادآور شد:در صورتی که موانع کار کشاورزی از سر راه کشاورزان برداشته شود شاهد افزایش میزان اشتغالزایی جوانان در این بخش خواهیم بود.

این باغدار جوان تصریح کرد:با توجه به علاقه ای که به باغداری داشتم به فکر باغداری انگور وانجیر افتادم چون پس از اتمام دوران تحصیل و گذشت چهار سالی از اخذ مدرک لیسانس و نبود شغل دولتی ،به دنبال کار کشاورزی وباغداری رفتم وخدایا شکر از درآمد زایی آن هم راضی هستم.

منبع: بیان روز

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات