لرستان خبر گزارش می دهد

نبود بازار فروش و واردات، کارخانه خمیر مایه دورود را به تعطیلی کشاند و اکنون پس از گذشت ۸ سال این کارخانه همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

به گزارش لرستان خبر، حوزه صنعت و تولید استان لرستان چند سالی است که با چالش‌های متعددی مواجه بوده، چالش‌هایی که هرکدام منجر به تعطیلی برخی از صنایع بزرگ استان شده است.

بدهی‌های معوق بانکی، نبود نقدینگی، مشکلات زیرساختی، نبود بازار، عدم امکان رقابت با تولیدات مشابه خارجی و دست‌آخر رکود سبب شده تا یکی‌یکی اسباب صنایع این استان برچیده شود و هر بار شاهد بیکاری بخش عظیمی از نیروهای این صنایع باشیم.

در میان کارخانه‌های تعطیل‌شده استان این بار سراغی از کارخانه یا شرکت خمیرمایه لرستان می‌گیریم، کارخانه‌ای که در برهه‌ای از زمان قرار بود سالانه دو هزار تن خمیرمایه تولید کند اما چندین سال است که دیگر خبری از تولید در آن نیست و تجهیزاتش نیز درگذر زمان مستهلک‌شده است.

کارخانه خمیرمایه لرستان که در کیلومتر٣� جاده بروجرد به خرم‌آباد و در جوار شهرستان چالانچولان در زمینی با مساحت ١� هکتار واقع‌شده خود ارثیه یک تولید شکست خرده بود که در سال 81 برای تولید خمیرمایه نانوایی، تنور خود را گرم کرد.

سال 70 بود که کارخانه پروتئین دامی لرستان مجوز فعالیت خود را دریافت کرد تا خوراک دام تولید کند اما دیری نپایید که محصول این کارخانه در رقابت با واردات خوراک دام باز ماند و درنهایت پس از گذشت 10 سال میدان را به خمیرمایه لرستان داد و این شد که خط تولید آن به خمیرمایه تغییر پیدا کرد.

آغاز فعالیت کارخانه خمیرمایه دورود در سال 81

برای اطلاع بیشتر از چگونگی فعالیت و تعطیلی کارخانه خمیرمایه لرستان گفت‌وگویی داشتیم با علی لطیفی مدیر تصفیه شرکت خمیرمایه لرستان که در این رابطه اظهار داشت: شرکت خمیرمایه دورود مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری امید و وابسته به بانک سپه است  و این شرکت سال 70 تحت عنوان پروتئین دامی ثبت و در سال 81 با اسم خمیرمایه لرستان تغییر نام داد.

وی در رابطه با علت تعطیلی این کارخانه، افزود: چون نانوایی‌ها خیلی رغبت به مصرف خمیرمایه ندارند و از جوش‌شیرین استفاده می‌کنند محصول این کارخانه فروش نداشت و از طرفی چون سیستم خمیرمایه به‌روز نبود و تنها خط تولید تغییر کرده بود این شرکت نتوانست باقیمت تمام‌شده کار کند و درنهایت واردات  شرکت را به زمین زد.

مدیر تصفیه شرکت خمیرمایه لرستان با تأکید بر اینکه کسی را برای تعطیلی شرکت مقصر نمی‌دانیم، عنوان کرد: ظرفیت تولید این شرکت دو هزار تن در سال بود اما هیچ‌وقت تولید آن به این ظرفیت اسمی نرسید و در سال 87 دیگر نتوانستیم تولید کنیم.

وی بیان کرد: متأسفانه شرکت بدهی‌های کلانی به بانک و امور مالیاتی داشت اما بدون اینکه دست به فروش شرکت بزنیم خیلی از این بدهی‌ها پرداخت شد.

تعطیلی کارخانه خمیرمایه در سال 87

لطیفی به تعطیلی این کارخانه در سال 87 اشاره کرد و گفت: این کارخانه سال 87، 53 کارگر داشت که با سالی چهار ماه سنوات بازخرید شدند که اکثر نیز الآن در شرف بازنشستگی هستند و شرکت چهار درصد سخت و زیان‌آور آن‌ها را نیز پرداخت کرد.

لطیفی بابیان اینکه تاکنون برای مشخص کردن وضعیت این شرکت جلسات مختلفی از سوی مسئولان استان برگزارشده است، تصریح کرد: اگر سرمایه‌گذاری برای احیاء این شرکت و راه‌اندازی صنعت جدید پیش‌قدم شود آن را واگذار می‌کنیم و در این راستا مسئولان استان نیز می‌توانند مشوق‌های لازم را ایجاد کنند.

وی با تأکید بر اینکه بانک‌ها نباید بنگاه‌داری کنند،  اظهار داشت: اگر این شرکت از روز نخست به بخش خصوصی سپرده می‌شد به تعطیلی کشیده نمی‌شد.

استقبال از سرمایه گذار بخش خصوصی برای واگذاری یا شراکت کارخانه

مدیر تصفیه شرکت خمیرمایه لرستان افزود: ما معتقدیم باید سرمایه‌گذاری برای این شرکت معرفی شود که طرح توجیهی داشته باشد نه اینکه با واگذاری آن مشکل جدیدی ایجاد شود بنابراین با توجه به وضعیت استان ما حاضریم برای احیاء آن، حاضریم شرکت را به پایین‌ترین قیمت کارشناس رسمی دادگستری به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 12 نفر در بخش‌هایی مانند نگهبانی و نگهداری فضای سبز کار می‌کنند و بیمه‌شده این شرکت هستند و اکنون نیز از اینکه سرمایه‌گذاری بخواهد با راه‌اندازی آن ایجاد اشتغال پایدار و بیشتر کند استقبال می‌کنیم.

لطیفی به پیگیری استاندار لرستان برای احیاء این شرکت اشاره و اظهار داشت: برای تعیین تکلیف این کارخانه اولویت ما به بخش خصوصی واگذار شود و با توجه به زیرساختی‌های این شرکت، کارآفرین زودتر می‌تواند طرح خود را اجرا کند.

وی با اشاره به لزوم راه‌اندازی این شرکت، افزود: یکی از مشکلات این شرکت از بین رفتن لوله‌های آب و پوسیدگی سیم‌های برق است از طرفی اگر همین وضعیت ادامه پیدا کند ممکن است وسایل آن‌هم بپوسند و از بین بروند و این چیزی نیست منکر آن باشیم.

نظر مساعد سهام‌داران کارخانه برای احیاء مجدد آن

مدیر تصفیه شرکت خمیرمایه لرستان عنوان کرد: ازآنجاکه سهامدار شرکت برای راه‌اندازی آن نظر کاملاً مساعدی دارد چندین جلسه با مسئولان استان انجام و با سازمان گسترش و نوسازی نیز هماهنگی لازم انجام شد که در همین راستا لیست تمام وسایل شرکت به این سازمان ارائه شد تا در صورت مطرح‌شدن طرح جدید، احیاء شود.

وی با اشاره به اینکه کارشناس رسمی دادگستری قیمت این شرکت را 9 میلیارد و 500 میلیون تومان اعلام کرده است، بیان کرد: تاکنون 10 سرمایه‌گذار برای خرید این شرکت پیشنهاد داده‌اند اما قیمت پیشنهادی آن‌ها کارشناسی نیست ولی اخیراً با یک سرمایه‌گذار در حال رایزنی هستیم.

3 راهکار برای احیاء کارخانه خمیر مایه دورود

لطیفی با تأکید بر اینکه سه راهکار برای تعیین تکلیف این شرکت وجود دارد، تصریح کرد: با فروش شرکت، شراکت با سرمایه‌گذار و یا ارائه طرحی تضمین‌شده از سوی سازمان گسترش و نوسازی می‌توان این شرکت را احیاء کرد.

پیش‌ازاین هوشنگ بازوند استاندار لرستان در مردادماه 94 طی بازدیدی که از کارخانه خمیرمایه دورود داشت بر احیاء این کارخانه تأکید کرد و گفت: پس از 7 سال این کارخانه همچنان در تعطیلی به سر می‌برد که برای تعیین تکلیف آن جلسه‌ای با حضور مدیران هولدینگ سرمایه‌گذاری این کارخانه و مدیران بانک سپه برگزار کردیم و مقررشده تا پایان شهریورماه تعیین تکلیف شود.

بااین‌وجود هنوز این کارخانه در بلاتکلیفی به سر می‌برد و این بار مسئولان خبر از پیگیری‌های جدیدی برای استفاده از ظرفیت این کارخانه می‌دهند.

مجید کیان پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رابطه با وضعیت کارخانه خمیرمایه تعطیل‌شده دورود اظهار داشت: تولید این کارخانه دیگر توجیه اقتصادی ندارد که به کار خود ادامه دهد.

تعدیل نیروی کارخانه خمیرمایه دورود طی سال‌های گذشته

وی به تعطیلی این کارخانه طی سالیان گذشته اشاره کرد و افزود:  با توجه به از رده خارج بودن کارخانه خمیرمایه دورود سال‌های گذشته تمام نیروها آن تعدیل و کارخانه برای فروش گذاشته شد.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس بابیان اینکه کارخانه خمیرمایه دو رود متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری امید و وابسته به بانک سپه است، عنوان کرد: با توجه به مسائل زیست‌محیطی که این کارخانه داشت، ادامه فعالیت آن مورد تائید مسئولان محیط‌زیست نبود که درنهایت مدیر شرکت کارخانه را برای فروش گذاشت.

وی بیان کرد: با توجه به دستور ویژه بحث اقتصاد مقاومتی، مقررشده این کارخانه با راه‌اندازی یک صنعت جایگزین مجدد احیا شود تا بتواند کمکی به اشتغال  پایدار در منطقه و تولید متناسب با استانداردهای روز داشته باشد.

کیان پور گفت: دوشنبه به زودی با حضور استاندار لرستان و شرکت سرمایه‌گذاری امید پیگیری لازم برای تعیین تکلیف این کارخانه انجام می‌شود، گفت: یکی از صنایع جایگزین که برای کارخانه خمیرمایه دورود مطرح‌شده ایجاد یک نیروگاه کوچک تولید انرژی است.

تعیین تکلیف کارخانه خمیر مایه برای ایجاد اشتغال پایدار

وی تصریح کرد: امیدواریم این کارخانه هرچه زودتر تعیین تکلیف و صنعت جدیدی جایگزین آن شود و تا بتواند حرکتی در جهت افزایش اشتغال پایدار در منطقه ایجاد کند.

محمدرضا صفی خانی رئیس صنعت معدن تجارت استان لرستان نیز در گفت‌وگو با تسنیم به تعطیلی شش‌ساله کارخانه خمیرمایه دو ود اشاره کرد و گفت: این کارخانه مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری امید وابسته به بانک سپه است.

وی افزود: مدتی است که به‌شدت پیگیر هستیم تا شرکت سرمایه‌گذاری امید برای احیاء سرمایه‌گذاری جدیدی در آن شکل دهد و یا آن را بخش خصوصی واگذار کند.

رئیس صنعت معدن تجارت استان لرستان عنوان کرد: برای تعیین تکلیف این کارخانه چندین جلسه برگزار و پیشنهاد‌هایی ارائه شد که نهایت بخش خصوصی پیش‌قدم شده تا با مشارکت شرکت سرمایه‌گذاری امید طرح جدیدی را ایجاد کند.

وی دلیل تعطیلی این کارخانه را به فروش نرفتن محصول آن دانست و گفت: چهار ماه فرصت داده‌شده تا با همکاری شرکت سرمایه‌گذاری امید طرح جدید به بهره‌برداری برسد.

از آنجا که حمایت از تولید داخلی یکی از مولفه‌های اقتصاد مقاومتی است امیدواریم در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گذاری شده است، با اجرای یک طرح تولیدی مناسب از ظرفیت این کارخانه راکد برای رونق تولید و اشتغال بخشی از جوانان این دیار استفاده شود.

منبع: تسنیم -گزارش از سکینه بیرانوند

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات