هدایت الله خادمی:

خادمی مدیرعامل سابق حفاری شمال و نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص میادین مشترک و قراردادهای نفتی ...

به گزارش لرستان خبر، هدایت الله خادمی نمایده مجلس شورای اسلامی در خصوص علت افت قیمت نفت به خبرنگار صابرنیوز گفت: پایین بودن قیمت نفت یک عدم مدیریت صحیح بود که اتفاق افتاد و دیگر اینکه نقش موثری را در اوپک بازی نکردیم مثل یک بازی شطرنج است که ما بد بازی کردیم و مورد دیگر هم عربستان است که متأسفانه تقریبا به سمتی رفت که دشمنی خود را به خوبی نشان داد .

وی ادامه داد: ما خیلی بد عمل کردیم ، شاید همان زمان که این بحث ها بود بایستی بازی را عوض می کردیم که متأسفانه نشد من همان موقع که این اتفاقات داشت رخ می داد به وزیر یشنهاداتی دادم ؛ از جمله اینکه: اگر قرار است اوپک بد عمل بکند، ایران تهدید کند که از اوپک خارج می شود حتما فضا را تغییر پیدا می کرد و لی متاسفانه انجام نشد که اگر فضا تغییر می کرد بعد باید متناسب با اقدامات فضا و شرایطی که پیش می آمد باید مدیریت می کردیم.

عضو کمسیون انرژی مجلس با بیان عدم مدیریت صحبیح برای مبارزه با خام فروشی و ارتقاء آن اظهار داشت: مشکل اساسی ما با صورت مسئله است یعنی اینکه چرا ما خام فروشی می کنیم؟ باید این خام فروشی را کنار بگذاریم و در دو، سه دهه گذشته این موضوع را هم زیاد گفتیم منتهی متأسفانه عده ای هستند که اصرار برای خام فروشی دارند و اجازه نمی دهند پالایشگاه های ما توسعه پیدا بکنند. باید این توسعه و گسترش حاصل بشود تا بتوانیم از خام فروشی جلوگیری بکنیم و مواد خام را به فرآورده های دیگر تبدیل بکنیم که هم راحت تر در بازار جهانی به فروش می رود و هم این ایرادات تحریمی را کمتر دارند و هم اینکه ارزش افزوده زیادی به دست می آمد اینگونه نبود که منابع مان را به غارت ببرند. به جای اینکه نفت خام صادر می کردیم می توانستیم بنزین صادر بکنیم و خیلی از کارهای دیگر را انجام می دادیم به جای اینکه بنزین وارد بکنیم می توانستیم صادر بکنیم .

 

وی اقزود:  در میادین مشترک، میدان فرزاد a را با عربستان ما کلا رها کردیم. یکی از میدان های خیلی خوب است به نام فرزاد a در دریا که بین ما و عربستان مشترک است. عربستان حسابی در آنجا حفاری انجام می دهد و ما متأسفانه در آنجا یک حلقه چاه هم نزدیم و البته در دولت قبل کارهایی در حال بررسی بود که دولت یازدهم آنها را تعطیل کرد و کار ادامه پیدا نکرد و در حالا حاضر عربستان در آنجا فعالیت بسیار زیادی دارد. در آینده خواهیم دید که ما چقدر عقب هستیم و آن موقع تازه می خواهیم شروع بکنیم زمانی که عربستان آن مخزن را کامل خالی کرده است. هیچ کسی هم چیزی نمی گوید. این میدان را نمی دانم چرا ایران رها کرده است. حتی چندسال پیش در زمانی که آقای قاسمی وزیر بود ما یک دستگاه حفاری بردیم و آنجا شروع به حفاری کردیم عربستان در 2000 کیلومتری ما چهار دکل حفاری داشت و وقتی تنها دکل ما را دید تعداد دکل های خود را افزایش داد و به 8 دکل رساند. دولت جدید که آمد نمی دانم به چه منظور گفت همان یک دکل را هم رها کنید و دکل را برداشتند و از آن منطقه خارج کردند. در لایه نفتی ایران در پارس جنوبی لایه نفتی مان که قطری ها به آن میدان الشائین می گویند آنها حسابی برداشت انجام می کنند و ما فقط نگاه می کنیم . در توسعه میادین مان انگیزه ای وجود ندارد به خصوص در میادین مشترکمان. حرف می زنند، بازی در می آورند، شانتاژ می کنند و بابت این ها به سمت هر گونه قراردادی که دلشان بخواهد می روند ولی درنهایت کاری نمی کنند. این را باید از مسئولین دولت تدبیر وامید سؤال کرد چون مسئولینی داریم که علاقه ای به این کارها ندارند. همانطور که در پارس جنوبی هم درست عمل نکردیم. قرار بود ما گاز را برداشت کرده و تبدیل به LNG بکنیم و بازار دنیا را در دست بگیریم ولی قطر این کار را کرد. قطرپیش از ما شروع به استخراج کرد و خیلی زودتر از ما تبدیل به LNG کرد و بازار دنیا را گرفت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان خسارت قراردادهای نفتی  IPC گفت: قراردادهای IPC در مجلس چند نفر می گویند خیانت دارد صورت می گیردو  بیشترکارشناسان نفت هم می گویند دارد خیانت صورت می گیرد ولی در مجلس برخی می گویند که ما در اینجا نمی توانیم یا نباید وارد شویم. اگر مجلس به این حوزه وارد نشود کجا می‌خواهد وارد شود در قراردادهای IPC دارد به مملکت خیانت می شود اگر اینجا وارد نشود پس کجا باید وارد در مورد بحث کرسنت هنوز قوه قضاییه تکلیفش را معلوم نکرده است. هنوز کرسنتی ها سرکارهستند و مدیریت نفت ایران را دارند و کرسنتی ها دارند قراردادهای نکبت بار IPC را پیشنهاد می دهند. ظاهرا کرسنتی ها فراتر از دولت در ایران می توانند عمل بکنند و هرکاری دلشان بخواهد انجام می دهند. بنابراین وقتی که هنوز کرسنتی ها سرکار هستند و کل مدیریت نفت و مخازن و درآمد ایران را در دست گرفتند در این صورت نتیجه چه می شود؟! دولتی  که قرار بود عدالت باشد قرار بود افراد سالم و متعهد و متخصص در رأس کار باشند و هنوز هم تکلیف کرسنتی ها معلوم نشده است. من یک ماه و نیم پیش یک طرح سؤال از وزیر نفت کردم، طبق آئین نامه حداکثر 14 روز بعد باید وزیر بیاید و توضیح بدهد اما هنوز نیامده است! مجلس کارهایی میکنند و فرسایشی میکنند که آدم در آخر بگوید فراموشش کن زورمان نمی رسد.  اگر مردم می توانستند مطالباتشان را از طریق نمایندگانشان پیگیری کنند که کرسنت به وجود نمی آمد.

خادمی در پایان افزود: من انتظار دارم که مجلس همانگونه که در رأس امور هست باشد. به مهمترین موضوعات این کشور وارد شود. الان مهمترین موضوع کشور قراردادهای IPC هست که حیات سیاسی و اقتصادی ما را زیر سؤال می برد. یک گروه چند نفره هستند همان هایی که کرسنتی هستند الان هم اینها را دارند اداره می کنند و هیچ کسی هم توان مقابله با اینها را ندارد. انتظار داریم قوه قضائییه بالاخره قضیه کرسنت را روشن کند. چرا گروهی به زندان رفتند، بازنشسته شدند و بعد دوباره برگشتند سر کار و الان دارند قراردادهای عجیب و غریبی می بندند؟! مجلس کجای این موضوع وارد شده است؟ انتظار داریم مسئولین و هیئت رئیسه مجلس نگویند این قراردادها به ما مربوط نیست خود دولت باید اقدام کند. 

منبع: صابرنیوز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات