لرستان خبر گزارش می دهد

چند سالی است که درگوشه وکنار استان شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی هستیم و تاکنون نسخه‌ای اساسی برای درمان آنها تجویز نشده است...

به گزارش لرستان خبر، چند سالی است که درگوشه وکنار استان شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی هستیم و تاکنون نسخه‌ای اساسی برای درمان آنها تجویز نشده است.

برای تعطیلی هر واحد دلیلی مطرح می‌شود اما واقعیت این است که با فعال نبودن هرکارخانه خانواده‌های کارگران شاغل در آن کارخانه هم دچار مشکلات مالی می‌شوند.شرکت نوشابه‌سازی دریا کولاک خرم آباد هم یکی از واحدهایی است که از سال گذشته تاکنون تعطیل است.

در مورد تعطیلی این کارخانه اظهار نظرهای متفاوتی مطرح می‌شود که می‌توان به اختلاف میان شرکا، نبود نقدینگی، فراهم نبودن زیرساخت‌ها و همکاری نکردن اداره‌ها و شرکت‌های خدمات‌رسان مانند شرکت توزیع برق اشاره کرد.
با وجود پیگیری‌های مکرر برای گفت وگو با سهامداران شرکت نوشابه سازی دریا کولاک به دلیل غیر بومی بودن سرمایه گذاران و سهامداران کارخانه تلاش ما نتیجه ای نداشت ولی برای آگاهی از موضوع با کارشناس صنایع‌غذایی سازمان صنعت، معدن وتجارت لرستان، مدیرعامل سابق شرکت و مدیر امور مشترکان شرکت توزیع برق استان به گفت وگو نشستیم.

اختلاف شرکا
کارشناس صنایع غذایی سازمان صنعت، معدن وتجارت لرستان با بیان این که کارخانه نوشابه‌سازی دریا کولاک خرم آباد در حال‌حاضر تعطیل است، می‌گوید: علت اصلی‌تعطیلی کارخانه وجود اختلاف شرکای شرکت است.
«رضا عادلی» درگفت وگو با همشهری بیان می‌کند: درحال حاضرکارخانه نوشابه‌سازی دریا کولاک توسط بانک به علت بدهی تملک شده است.
وی ادامه می‌دهد: کارخانه نوشابه سازی دریا کولاک دی سال 94 به طور کامل تعطیل شد.
کارشناس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان می‌افزاید: بدهی‌کارخانه به بانک حدود 3میلیارد تومان است و چون ملک شخصی است دولت نمی‌تواند در این زمینه ورود یا دخالتی داشته باشد.

مشکل سرمایه درگردش
عادلی می‌گوید: مشخص نیست قضیه از چه قرار است، هرکدام از شرکا و سهامداران دیگری را مقصر جلوه می‌دهند بنابراین تا زمانی که شرکا به نتیجه‌ای ثابت دست پیدا نکنند نمی‌‌توان کاری پیش برد.علاوه براختلاف شرکا، سرمایه درگردش هم از دیگر دلایل تعطیلی این کارخانه است که وی مطرح می‌کند و می‌افزاید: این واحد تولیدی هم مانند دیگر واحدها با مشکل سرمایه درگردش روبرو بود.

ظرفیت تولید کارخانه
عادلی به صدور پروانه بهره برداری کارخانه هم اشاره می‌کند و می‌گوید: نخستین پروانه بهره‌برداری شرکت سال 81 صادر شده است، دومین پروانه سال 89 و سومین پروانه هم سال 92 صادرشده است.
عادلی با اشاره به محصولات تولیدی شرکت نوشابه‌سازی دریا کولاک بیان می‌کند: پودرشیرفوری، انواع آب آشامیدنی، نوشابه گازدارکولاک و پری فورم از تولیدات کارخانه نوشابه سازی دریا کولاک بوده است.
به گفته این کارشناس صنایع غذایی ظرفیت تولید این کارخانه  در بخش‌های مختلف سالانه 100 هزارتن بوده است.
وی اظهار می‌کند: پروانه شرکت ابتدا با اشتغال 78 نفر صادر شد اما با تعطیلی کارخانه همه کارگران آن از کار بیکار شدند.
عادلی با اشاره به این که روند تولید کارخانه در ابتدا مطلوب بود، اظهار می‌کند: سرمایه گذاران طرح چون با کار آشنایی داشتند و کننده کار بودند در بازارفروش موفق شده بودند و محصول خود را به استان‌های دیگر هم صادر می‌کردند.
این کارشناس سازمان صنعت، معدن وتجارت لرستان در مورد مساحت کارخانه می‌گوید: کارخانه در مساحت20 هزارمتر مربع در جاده کمربندی خرم آباد ساخته شد و سرمایه‌گذاری طرح 3تا 4میلیارد تومان بود.

احیای کارخانه؛ مستلزم حل اختلاف
به گفته عادلی احیای کارخانه بستگی به رفع اختلاف میان شرکای کارخانه دارد و در صورتی که این مشکلات برطرف شود برای تأمین نقدینگی می‌توان اقداماتی را انجام داد.
عادلی تأکید می‌کند: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در زمینه حل اختلاف میان شرکا پیگیری و نشست‌هایی را انجام داده است اما تاکنون به نتیجه مطلوبی دست پیدا نکرده ایم.
این کارشناس صنایع غذایی بیان می‌کند: احیای ظرفیت‌های راکد در بخش تولید نقش مهمی در اشتغال استان دارد.
وی می‌گوید: رفع مشکلات این واحدها مستلزم هم افزایی دولت و سرمایه‌گذاران واحدهای تولیدی است.

فراهم نبودن بستربرای ورود سرمایه گذاران
مدیرعامل سابق شرکت نوشابه سازی دریا کولاک هم اشاره می‌کند: مهم‌ترین دلیلی که موجب تعطیلی شرکت شده بحث سرمایه درگردش است.
«رضا واعظیان» به همشهری می‌گوید: نداشتن نقدینگی سبب شد که نتوانیم کار را ادامه دهیم.
وی بیان می‌کند: کمبود امکانات و همچنین نبود کامیون بار و حمل و نقل هم از دیگر دلایلی بود که سبب شد کارخانه تعطیل شود.
واعظیان ادامه می‌دهد: با این‌که مسئولان استان ازآمادگی برای حضورسرمایه‌گذاران سخن به میان می‌آورند اما واقعیت این است که بستر برای ورود سرمایه گذاران به استان فراهم نیست.

امکانات در استان فراهم نیست
مدیرعامل سابق کارخانه نوشابه سازی اظهار می‌کند: همکاری نکردن اداره‌ها از دیگر مواردی بود که به تعطیلی کارخانه منجر شد؛ به عنوان نمونه زمان استاندار سابق قرار بود وام 2 میلیارد تومانی دریافت کنیم اما این امرتا قبل از تعطیلی کارخانه محقق نشد.
واعظیان عنوان می‌کند: نبود امکانات و تجهیزات هم از دیگر چالش‌های پیش روی فعالیت کارخانه نوشابه سازی بود؛ به طوری که برای تهیه یک ابزار باید کارخانه24 ساعت تعطیل می‌شد تا وسیله مورد نظر از تهران تأمین شود.
مدیرعامل سابق کارخانه معتقد است: نبود نیروی فنی مورد نیاز در استان هم از دیگر دلایلی است که در تعطیلی کارخانه نوشابه سازی دریا کولاک تأثیرگذار بود.
وی درمورد میزان بدهی شرکت به بانک بیان می‌کند: بدهی ما به بانک 3 میلیارد تومان بود که خودمان به بانک عامل پیشنهاد دادیم واحد را به جای بدهی تملیک کنند.
واعظیان در مورد اختلاف شرکا هم می‌گوید: اختلاف شرکا پس از تعطیلی‌کارخانه به وجود آمد و هیچ نقشی در تعطیلی کارخانه ندارد.
وی تأکید می‌کند: جزیره ای عمل کردن دستگاه‌ها موجب شده است بسیاری از واحدهای تولیدی با مشکلات دست و پنجه نرم کنند.

   پاسخ مسئول شرکت توزیع برق
مدیرامور مشترکان شرکت توزیع برق لرستان در مورد قطع برق کارخانه نوشابه سازی بیان می‌کند: این موضوع مربوط به بعد ازتعطیلی کامل کارخانه نوشابه سازی دریا کولاک خرم آباد است.
«چنگیزشیرازی» می‌گوید: بدهی این کارخانه به شرکت توزیع برق 20 میلیون تومان است و  ما برای وصول مطالباتمان ناچارشدیم برق را قطع کنیم.
وی ادامه می‌دهد: اما تعطیلی کارخانه به دلیل قطع برق نیست درضمن پس از تعطیلی کارخانه ممکن بود واحد دیگری از برق آن استفاده کند یا این‌که خطرجانی به وجود بیاید.
مدیر امور مشترکان شرکت توزیع برق استان بیان می‌کند: زمانی که کارخانه فعالیت داشت، ما نهایت همکاری را با صاحب آن داشتیم اما به هرحال ما هم باید به دنبال وصول مطالبات خود باشیم. منبع: همشهری

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • محمد

    زیرساختهای جذب سرمایه گزاران در شهرکهای صنعتی شکل میگیرد و با وجود چهارسال تصدی مدیران فعلی شهرکهای صنعتی و عدم تعویض این افراد و ناکارآمدی در عملکرد چندین ساله این افراد تعطیلی واحدهای دیگر هم دور از دسترس نخواهد بود .متاسفانه هرچقدر هم دلسوزان صنایع به مدیران ارشد استان در مورد عدم کارایی این افراد گوشزد میشود عمل موثری صورت نمیپذیرد...........تعطیلی کارخانجات مهم نیست به هفته های فرهنگی و دورهمی های پر ساز و مطرب بیندیشیم.

  • حمید

    از تمامی کارکنان رسانه انقلابی و متدین لرستان خبر به دلیل شجاعت در درج اخبار تعطیلی بی حد وحصر و فزاینده کارخانجات و بنگاه های کوچک و زود بازده و صنایع کوچک در استان لرستان کمال تشکر و قدردانی را داریم و از خداوند متعال توفیق روز افزون را برای کلیه این عزیزان خواستاریم. صنایع کوچک و کارگاه های زود بازده مورد تاکید و تذکر همیشگی رهبر عزیز و فرزانه مان بوده و هست و متاسفانه هیچ کار مفیدی در استان لرستان در این خصوص انجام نمیشود.

نظرات