گزارش یک تجمع کارگری در لرستان

کارگران بیکار شده کشت و صنعت لرستان پس از ۱۳ سال هنوز در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

به گزارش لرستان خبر، مجتمع کشت و صنعت لرستان باهدف پرورش دام و طیور در سال 54 تأسیس شد که سال 82 ورشکسته و کارگران آن از کار بیکار شدند.

واگذاری کشت و صنعت به بخش خصوصی و کلید خوردن دوباره این مجتمع پس از سال‌ها تعطیلی موجی از شادی را در لرستان و برای کارگران اخراج شده به وجود آورد و بارونق مجدد آن کارگران اخراج شده امید به بازگشت دوباره به کار داشتند ولی مالکان بخش خصوصی این مجتمع، نه‌تنها کارگران اخراج شده را جذب نکردند بلکه به تعهدات خود مبنی بر بازنشستگی کارگران نیز عمل نمی‌کنند.

اعتراض کارگران کشت و صنعت مقابل استانداری

کارگران اخراج شده کشت و صنعت امروز در مقابل استانداری لرستان تجمع کردند و خواستار حقوق از دست‌ رفته خود شدند تا شاید پس از 13 سال بیکاری، یا بازنشست شوند و یا مجدد بتوانند به کار خود ادامه دهند.

یکی از کارگران کشت و صنعت لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در سال 82 مطرح کردند کشت و صنعت ورشکست شده، وعده‌هایی توسط کارفرما و استاندار وقت به ما داده شد و براساس یک سری شرایط کارگران را بازخرید کردند.

وی با بیان اینکه از 13 سال پیش تاکنون 300 نفر از کارگران این مجتمع بازخرید شده‌اند، افزود: استاندار وقت متعهد شد زمانی  که شرکت شروع به کار کند دوباره کارگران برگشت به کار می‌شوند ولی الآن کسی جوابگو نیست.

بازخرید 300 کارگر مجتمع کشت و صنعت

کارگر کشت و صنعت لرستان عنوان کرد: بنا شد چهار درصد سختی کار را بانک پرداخت کند که انجام‌نشده و باید خودمان پرداخت کنیم، این چهار درصد 17 میلیون تومان است و با وجود اینکه در حال حاضر همه بیکاریم، درآمدی برای پرداخت این میزان پول‌ نداریم که درخواست ما دعوت به کار مجدد یا بازنشستگی است.

یکی دیگر از کارگران کشت و صنعت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: 300 نفر از کارگران کشت و صنعت را در سال 82 بازخرید کردند و الان نیروی جدید به کار گرفته و ما را بازگشت به کار نمی‌کنند.

وی افزود: زمانی از کشت و صنعت بازخرید شدیم استاندار وقت قول داد زمانی شرکت شروع به کار کند شما برگشت به  کار می‌شوید ولی الان باکار کردن ما موافقت نمی‌شود و بازنشست هم نمی‌شویم.

عدم به‌کارگیری مجدد کارگران کشت و صنعت

کارگر کشت و صنعت لرستان عنوان کرد: دو ماه مانده که بازنشست شوم ولی باید سختی کار را بپردازم که این هزینه را باید از کجا تأمین کنم؛ یا ما را بازنشست کنند یا بازگشت به کار شویم.

وی بیان کرد: بیکار و مستأجرم و هیچ درآمدی از خود ندارم، قلبم را عمل کرده‌ام و مبتلابه دیابت هستم پس حق من را باید چه کسی بدهد تا بازنشست شوم.

کارگر کشت و صنعت لرستان عنوان کرد: بر اساس‌نامه‌ای که کشت و صنعت به اداره کار داده مطرح‌شده قبلاً تمام بدهی‌ها و 10 درصد بیشتر را به این شرکت جدید داده‌ایم ولی الآن کارفرمای جدید قبول نمی‌کند.

وی بابیان اینکه کارگران حدود یک میلیارد از تأمین اجتماعی طلب دارند بیان کرد: زمانی که ما را به‌اجبار بازخرید کردند گفتند شرکت ضرر کرده و باید تعطیل شود و بانک نمی‌تواند عهده‌دار آن شود، شما مدتی کار نکنید هرزمانی شروع به کارکرد  هرکدام بازنشست نشدید به کار خود ادامه دهید.

وعده‌هایی که عملی نشد

کارگر کشت و صنعت لرستان تصریح کرد: این کارگران سالی 500 تن تولید داشتند و 16 تا 17 سال سابقه کاردارند ولی تاکنون تعهداتی که استاندار وقت دادند هیچ‌کدام عملی نشده درصورتی‌که چهار درصد سختی کار جز قانون کار است که باید کارفرما آن را پرداخت کند.

نجم الدین حسن‌پور نماینده اسبق کشت و صنعت لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: زمانی کشت و صنعت لرستان فعال بود بنا شد زمانی راه‌اندازی شود فعالیت مجدد کارگران صورت گیرد ولی متأسفانه هیچ‌گونه اقدامی صورت نگرفت.

وی افزود: از سال 82 تاکنون پیگیر این موضوع هستیم و الآن که به سن بازنشستگی رسیده‌ایم می‌گویند چهار درصد را خودتان پرداخت کنید ولی هیچ‌کدام از کارگران پول‌ ندارند که چهار درصد را پرداخت کنند.

نماینده اسبق کشت و صنعت لرستان عنوان کرد: باید چهار درصد سختی کار را به‌حساب بریزند و ما را بازنشست کنند.

امید است با نگاه ویژه مسئولان استان گره از مشکلات این کارگران باز شود و بار دیگر شاهد تجمع‌های کارگری در استان نباشیم.

منبع: تسینم-گزارش از فاطمه بیرانوند

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات