فارس گزارش میدهد

در شرایطی که کارگران تعدیل شده کارخانجات نساجی بروجرد در انتظار تحقق وعده‎ها مبنی بر بازگشت به کار هستند، تاکنون خبری از پرداخت تسهیلات و زمینه‎سازی برای این منظور نیست.

به گزارش لرستان خبر به نقل از فارس، کارخانجات نساجی بروجرد که تاسیس آن به سال 1362 برمی‎گردد و شامل 5 کارخانه در یک مجموعه است، تا کنون فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده است.

سال87 این کارخانجات با بحران روبه‌رو شد که در نهایت به اخراج تعداد زیادی از کارگران آن انجامید و پس از عبور از بحران کارگران تعدیل شده به مرور به کار خود بازگشتند.

سال گذشته نیز کارخانجات نساجی بروجرد مانند بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان با مشکلاتی روبرو شد و این بار نیز مدیران آن برای کاستن از حجم مشکلات تنها گزینه را در تعدیل نیرو دیدند و به این ترتیب در ماه‎های پایانی سال 94 زمزمه اخراج تعدادی از نیروهای این کارخانه شنیده شد.

در این مدت مسولان استانی و شهرستانی در مصاحبه‎های خبری مختلف با وعده‎هایی مانند کارگران کارخانجات نساجی بروجرد اخراج نمی‎شوند، مشکلات پیش روی طرح توسعه کارخانجات نساجی بروجرد هرچه سریعتر برطرف می‎شوند، تعدیل نیرویی اتفاق نمی‎افتد و ... سعی در کاهش بحران داشتند.   

با تحقق نیافتن هیچ‎یک از این وعده‎ها در نهایت با تصمیم هیئت مدیره این کارخانه قرارداد کاری 483 نیروی آن تمدید نشد و به این ترتیب آغاز سال 95 با بیکاری این تعداد از کارگران مقارن شد.

با توجه به درخواست اعطای تسهیلات 50 میلیارد تومانی به منظور نوسازی تجهیزات و ماشین‎آلات و اقداماتی از این دست در کارخانجات نساجی بروجرد قرار بود، این بار تعدیل نیرو موقتی باشد و بر این اساس یکم مهر ماه سال 95 زمان بازگشت به کار نیروهای تعدیل شده اعلام شد.

حال و با گذشت قریب به سه ماه از وعده یاد شده و قول و وعده مسئولان نسبت به اعطای تسهیلات درخواستی در مدت زمان کوتاه با هدف کمک به رفع بحران در کارخانجات نساجی بروجرد، تا کنون اتفاق مثبتی در جهت عملی شدن این وعده‎ها رخ نداده است و تنها قریب به 50 نفر از مجموع 483 کارگر تعدیل شده مجددا به کار بازگشتند.

با این تفاسیر، به نظر می‎رسد که کارگران تعدیل شده کارخانجات نساجی بروجرد باید همچنان در انتظار تحقق وعده‎ها و ارائه تسهیلاتی بمانند که راه را برای تداوم فعالیت کاری آنها هموار سازد.

به هر حال باید منتظر ماند و دید که سرنوشت کارخانجات نساجی بروجرد چه می‎شود و وعده‎های مسئولان و مدیران کارخانه چه زمانی رنگ واقعیت به خود می‎گیرد؟

*وعده‎هایی که رنگ واقعیت به خود ندید

یکی از کارگران تعدیل شده کارخانجات نساجی بروجرد گفت: اگر چه پس از تعدیل نیرو در کارخانجات نساجی مکرر به ما می‎گفتند که یکم مهر ماه امسال به کار باز می‎گردیم که این وعده همچون بسیاری دیگر از وعده‎های مسئولان رنگ و بوی واقعیت به خود نگرفت.

وی اظهار کرد: اعتراض و نامه نگاری‎های نیروهای تعدیل شده این کارخانجات نیز تا کنون ثمری در پی نداشته و مسئولان همچنان با وعده‎های تکراری مبنی بر رفع مشکلات و بازگشت به کار کارگران آنها را سرگرم می‎کنند.

این کارگر بیکار شده افزود: باید از مسئولان استانی و شهرستانی و مدیران کارخانه پرسید، آیا وقت آن فرا نرسیده که با همت بیشتر و پیگیری مجدانه‎تری به مشکلات کارگران تعدیل شده نساجی بروجرد پایان دهند؟

وی ادامه داد: در حالی کارگران تعدیل شده کارخانجات نساجی بروجرد در بلا تکلیفی و انتظار آزاردهنده‎ای به سر می‎برند که مسئولان در ارائه پاسخ‎ منطقی و قانع‎کننده به آنها طفره می‎روند و این خود به نگرانی‎های شغلی و معیشتی این گروه از جامعه سختکوش و البته مظلوم کارگری دامن می‎زند.

*تعدیل نیرو راه حل عبور از مشکلات نبود

یکی دیگر از کارگران تعدیل شده نساجی بروجرد گفت: تعدیل نیرو راهکار درستی برای حل مشکلات این کارخانه نبود، به عبارت بهتر مسئولان این واحد صنعتی باید راه حل عبور از مشکلات را در راهکارهای دیگری جستجو می‎کردند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس شنیده‎ها تاکنون تسهیلات مورد نیاز به کارخانجات نساجی بروجرد تزریق نشده است، خاطر نشان کرد: مسئولان باید به این نکته مهم توجه کنند که وعده و وعیدهای دروغین آنها نقش و تاثیر بسیار مخرب و مستقیمی بر زندگی کارگران گذاشته و مشکلات اقتصادی، معیشتی، خانوادگی و استرس‎های روحی و روانی را برای آنان به دنبال دارد.

این کارگر کارخانجات نساجی بروجرد بیان کرد: در شرایطی که مسئولان تعهدی در قبال مشکلات جامعه کارگری نداشته و نسبت به حل آنها تلاش نمی‎کنند، چگونه می‎توان به افق و آینده روشن و توسعه پایدار شهرستان بروجرد و استان لرستان امید بست؟

*بازگشت به کار قریب به 50 نیروی تعدیل شده

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد به خبرنگار فارس گفت: پس از تعدیل نیروی صورت گرفته در کارخانجات نساجی، از مجموع 483 نیروی تعدیل شده این کارخانه بیمه بیکاری برای 450 نفر برقرار شد.

کامران فرشید با اشاره به اینکه تا کنون قریب به50 نیروی تعدیل شده بر اساس نیاز کارخانه بازگشت به کار شده‎اند، عنوان کرد: در حال حاضر 90 نفر از نیروهای تعدیل شده این کارخانجات شرایط دریافت بیمه بیکاری را ندارند.

وی اظهار کرد: این افراد که به دلایل مختلفی از جمله پایین بودن سابقه کاری و استفاده از بیمه بیکاری در گذشته فاقد شرایط دریافت این بیمه هستند، در حال حاضر هیچ منبع درآمدی برای تامین نیازهای مالی و معیشتی خود و خانواده‎شان ندارند.

*اهمال بانک صنعت و معدن لرستان در اعطای تسهیلات 5 میلیاردی

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد خاطر نشان کرد: دیگر کارگران اخراج شده کارخانجات نساجی این شهرستان که شرایط لازم را برای دریافت بیمه بیکاری داشتند، در حال حاضر از مزایای این بیمه استفاده می‎کنند.

فرشید ادامه داد: با وجود پیگیری‎های مسئولان به منظور اعطای تسهیلات درخواستی کارخانجات نساجی شهرستان بروجرد، بانک صنعت و معدن لرستان در پرداخت تسهیلات 5 میلیارد تومانی به این کارخانه کوتاهی می‎کند.

وی بیان کرد: پس از طی مراحل کار در حوزه شهرستانی و استانی، پرونده اعطای تسهیلات 50 میلیارد تومانی به کارخانجات نساجی بروجرد نیز برای تایید نهایی ارسال شده اما کمیسیون مربوطه به بانک مورد نظر تاکنون پاسخی به این پرونده نداده است، از سویی مسئولان این بانک نیز در این باره اظهار بی‎اطلاعی می‎کنند.

*پاس‎کاری در معرفی مقصر و عامل ناکامی

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد با اشاره به اینکه تاکنون هیچگونه تسهیلاتی به نساجی این شهرستان پرداخت نشده است، تصریح کرد: این در حالی است که در صورت تحقق درخواست ارائه شده مبنی بر اعطای تسهیلات 5 میلیارد تومانی به این کارخانه قرار بود، با توجه به رایزنی‎های صورت گرفته بخش اعظمی از کارگران فاقد شرایط دریافت بیمه بیکاری بازگشت به کار شوند.

فرشید تاکید کرد: با همه این تفاسیر متاسفانه عدم همکاری بانک صنعت و معدن لرستان در پرداخت تسهیلات 5 میلیارد تومانی به کارخانجات نساجی بروجرد مانع بازگشت به کار این کارگران شده است.

وی اظهار کرد: همچنین در اخبار پشت پرده شنیده می‎شود که مدیر کارخانجات نساجی بروجرد به دنبال طی مراحل لازم برای دریافت تسهیلات 5 میلیارد تومانی نیست، حال آنکه مسئولان کارخانه عدم همکاری بانک صنعت و معدن لرستان با نماینده معرفی شده از سوی این کارخانه را عامل این ناکامی می‎دانند.

*تسهیلات 50 میلیاردی در انتظار موافقت کمیسیون بانک

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد خاطر نشان کرد: در خصوص اعطای تسهیلات 50 میلیارد تومانی نیز باید گفت که با موافقت کمیسیون استانی مربوطه نسبت به پرداخت این میزان تسهیلات، در سطح استانی مشکلی برای پرداخت آن وجود ندارد.

فرشید خاطر نشان کرد: قریب به 20 روز از ارسال پرونده اعطای تسهیلات 50 میلیارد تومانی به کارخانجات نساجی بروجرد می‎گذرد و باید منتظر موافقت کمیسیون داخلی بانک مربوطه در تهران ماند.

وی با اشاره به اینکه پرداخت بیمه بیکاری بر اساس سوابق کاری افراد محاسبه می‎شود، افزود: در صورتیکه کارگران تعدیل شده کارخانجات نساجی بروجرد استحقاق دریافت بیمه بیکاری را از دست بدهند، بیمه بیکاری آنها قطع می‎شود.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد ادامه داد: در حالی کارگران تعدیل شده نساجی این شهرستان نسبت به چگونگی و زمان احتمالی بازگشت به کار خود بی‎اطلاع بوده و دچار سردرگمی شده‎اند که پاسخ قطعی در این باره نمی‎یابند.

گزارش از مریم شمس

 

منبع: فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات