ارائه داروهایی با تاریخ‌مصرف در شرف اتمام، برخورد نامناسب عوامل داروخانه‌ها، تفاوت قیمت‌های عرضه دارو باقیمت‌های درج‌شده روی دارو و تفاوت قیمت عرضه آزاد با نسخه دارویی بخشی از ده‌ها شکایتی است که این روزها از داروخانه‌های استان لرستان به گوش می‌رسد.

برخی داروخانه‌ها در سطح شهرستان‌های استان لرستان با بی‌توجهی به وظایف خود نسبت به ارائه دارو و خدمات به بیماران مرتکب تخلفاتی می‌شوند که شهروندان لرستانی را معترض و ناراضی نسبت به عملکرد خودکرده‌اند.

ارائه داروهایی با تاریخ‌مصرف در شرف اتمام، برخورد نامناسب عوامل داروخانه‌ها، تفاوت فاحش قیمت‌های عرضه دارو باقیمت‌های درج‌شده روی دارو، تفاوت قیمت عرضه آزاد با نسخه دارویی و عرضه داروی اشتباهی به بهانه نامفهوم بودن خط نسخه تنها بخشی از ده‌ها شکایتی است که این روزها از داروخانه‌های استان لرستان به گوش می‌رسد.

اما مرجع پاسخگویی به این تخلفاتی که شهروندان از آن‌ها یاد می‌کنند رضا سپهوند معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان است که در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد با پاسخ به برخی شکایات شهروندان مبنی بر وقوع تخلفاتی در داروخانه‌های شهرستان‌های استان لرستان اظهار داشت: شهروندان لرستانی می‌توانند برای ارائه شکایات و اعلام نارضایتی خود از عملکرد داروخانه‌های استان لرستان به معاونت غذا و داروی استان مراجعه کرده تا هرگونه شکایتی در حوزه مواد دارویی، آرایشی، بهداشتی و غذایی درصورتی‌که قابل‌پیگیری باشد، بررسی شود.

وی با شاره به بررسی 18 مورد شکایت گران‌فروشی در داروخانه‌های استان لرستان افزود: از میان این تعداد شکایت‌های ثبت‌شده درزمینهٔ گران‌فروشی تنها یک مورد شکایت پس از بررسی تائید شد و موارد دیگر به دلیل تصورات نادرست مراجعین با ارائه توضیحات لازم رد شد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان علت تفاوت قیمت برخی اقلام دارویی عرضه‌شده در داروخانه‌های استان را تغییر قیمت دارو در سطح کشور اعلام و بیان کرد: تفاوت قیمت درج‌شده روی دارو باقیمتی که توسط داروخانه‌ها به مراجعین عرضه می‌شود به دلیل تفاوت قیمتی است که پس از تولید و عرضه دارو در بازار به وجود می‌آید و این افزایش قیمت‌ها به دلیل قیمت‌گذاری‌های کشوری است که در بسیاری از مواقع سبب نارضایتی مراجعین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این تصور که داروخانه دارویی را ارزان خریده و گران به مشتری عرضه می‌کند بر اساس آنچه گفته شد نادرست است اما در صورت اثبات هرگونه تخلفی در این زمینه متخلفین به تعزیرات استان برای برخورد قانونی معرفی می‌شوند.

سپهوند در خصوص عرضه داروهای تاریخ‌مصرف گذشته نیز گفت: در صورت اثبات چنین ادعایی از سوی مراجعین به داروخانه‌ها با متخلفین برخورد قانونی صریح می‌شود و هیچ‌گونه اغماضی در این زمینه انجام نخواهد شد و حتی ممکن است برخوردها در صورت اثبات کامل به تعطیلی داروخانه نیز منتهی شود.

وی با اشاره به علت تفاوت قیمت داروی نسخه و خرید آزاد عنوان کرد: در مواردی چنانچه دارویی به‌صورت آزاد خریداری شود قیمت آن ارزان‌تر از قیمت همان دارو در قالب نسخه است و این تفاوت قیمت به دلیل تعرفه دارو در قالب نسخه است که سبب بالا رفتن قیمت دارو می‌شود و البته دریافت تعرفه از سوی داروخانه‌ها کاملاً قانونی بوده و حق داروخانه‌هاست.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات