شورای رقابت در جلسه عصر امروز یکشنبه خود دستورالعمل دائمی قیمت گذاری خودرو را تصویب کرد.

در جلسه امروز یکشنبه شورای رقابت که موضوع دستورالعمل دائمی قیمت گذاری خودرو در دستور کار قرار داشت، سرانجام با رای اکثریت اعضا، این دستورالعمل به تصویب رسید.

براساس این دستورالعمل، قیمت خودرو به زودی کاهش می یابد، ضمن اینکه خودروسازان موظف شدند قیمت جدید و قدیم را به مردم پس دهند. در همین حال، ناصر سراج و نادر قاضی پور دو عضو شورای رقابت تصویب نهایی دستورالعمل قیمت گذاری خودرو را در جلسه امروز این شورا تائید کردند.

در این دستورالعمل مبنای قیمت گذاری خودرو سال ۹۰ تعیین شده است که براساس آن، قیمت جدید براساس این قیمت و با در نظر گرفتن نرخ تورم که در بانک مرکزی و مرکز آمار موجود است، تعیین خواهد شد.

اعضای شورای رقابت به مهر گفتند: امشب قیمت های جدید ابلاغ می شود و از فردا دوشنبه قیمتهای جدید برای خودروسازان لازم الاجرا خواهد بود، در همین حال، درصد کاهش قیمت خودورهای تولید داخل بسته به نوع خودرو متفاوت است.

ماموریت فوری سازمان حمایت

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از جزئیات نشست خودرویی امروز یکشنبه این کمسیون با حضور مسئولان دولتی خبر داد و گفت: در این جلسه مقرر شد قیمت انواع خودرو بین ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش یابد، ضمن اینکه به سازمان حمایت ماموریت داده شد این موضوع را فورا به خودروسازان ابلاغ کند.

مصطفی افضلی فرد در گفتگو با مهر از نتایج نشست خورویی امروز یکشنبه کمیسیون اصل ۹۰ با حضور مسئولان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قرار بود شورای رقابت دستورالعمل جدید قیمت گذاری خودرو را تا پایان فروردین ماه جمع بندی و ارائه کند که این کار انجام شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ اظهار داشت: با تصویب این کمیسیون، جزئیات این توافق امروز در اختیار سازمان حمایت قرار می‎ گیرد تا فورا به خودروسازان برای اجرا ابلاغ شود. با تصمیمات امروز، قرار شد قیمت انواع خودرو از ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش یابد.

افضلی فرد ادامه داد: این تعدیل قیمت امروز با حضور مقامات بخشهای مختلف و همچنین شورای رقابت نهایی شد و سازمان حمایت آن را به خودروسازان برای اجرا ابلاغ می کند.

در همین حال، محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره جزئیات بیشتر از جلسه امروز یکشنبه این کمیسیون گفت: براساس جلسه امروز ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش قیمت بر اساس نوع خودرو در کمیسیون اصل ۹۰ تصویب شده که سازمان حمایت از مصرف کنندگان از امروز مکلف به اجرا آن است.

پورمختار تصریح کرد: کمیسیون اصل ۹۰ کاملا موافق کاهش قیمت خودرو است، زیرا این موضوع باعث افزایش خرید و کاهش قیمت خودروهای داخلی می شود، همچنین این روند کاهشی تاثیر گذار بر روی کاهش قیمت خودروهای وارداتی است.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه قیمت گذاری خودرو بر عهده سازمان حمایت است، اظهارداشت: خودروسازان مکلف به تبعیت از درصد کاهشی در نظر گرفته شده هستند. شورای رقابت هیچ مسئولیتی براساس ماده ۵۸ اصل ۴۴ در قبال قیمت گذاری خودرو ندارد. وظیفه این شورا تعیین دستورالعمل در خصوص قیمت خودرو است.

پورمختار درباره دلایل افزایش خودرو در سال ۹۱ گفت: این موضوع مربوط به این است که سازمان حمایت چون سال گذشته مبنای مشخصی در قیمت گذاری خودرو نداشته است مجبور به تهیه مصوبه در این رابطه شد که این مصوبه مقارن با مصوبه هیت دولت گردید، بر این اساس رئیس مجلس مجبور به ملغی اعلام کردن مصوبه دولت به علت افزایش قیمت خودرو در کشور شد، ضمن اینکه شورای رقابت سال گذشته به وظایف خود در رابطه با تعیین دستورالعمل نرخ خودرو به خوبی عمل نکرده بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات