شورای رقابت فرمول قیمت گذاری خودرو را بر روی سایت خود اصلاح کرد.

  فرمولی که روز گذشته به عنوان فرمول قیمت گذاری خودرو بر روی سایت شورای رقابت قرار گرفت عبارت بود از:

(Pt=Pt+pt-۱ (p+۱/۲dz-%۲

که این فرمول، عبارت Pt هم به عنوان مجهول و هم به عنوان معلوم مطرح شده است.

شورای رقابت امروز با اصلاح این اشکال، عبارت Pt را به Pt-۱ تغییر داده و فرمول را به این صورت بر روی سایت خود قرار داده است:

(Pt=Pt-۱+pt-۱ (p+۱/۲dz-%۲

در این فرمول:

Pt-۱ = قیمت هر نوع خودرو در ابتدای سال پیشین

Pt = قیمت هر نوع خودرو در سال مورد عمل

dz = تغییر شاخص کیفیت همان خودرو در طول سال تقسیم بر بدترین شاخص کیفیت پایین ترین کیفیت گروه خودروها در سال پیشین بر اساس اعلام موسسه ملی استاندارد.

P = نرخ تورم سالانه تولید همان خودرو در طول یکسال بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

%۲ = بهره وری سالانه مورد انتظار از خودرو سازان نسبت به سال پیشین

شورای رقابت در حالی فرمول قیمت گذاری خودرو را اصلاح کرده که مسعود موحدی قائم مقام وزیر صنعت امروز با اشاره به وجود برخی ابهامات در فرمول قیمت گذاری خودرو، گفت: قیمت جدید خودروها پس از رفع این ابهامات اعلام خواهد شد.

به گفته وی، پس از اعلام فرمول قیمت گذاری خودرو از سوی شورای رقابت، خودروسازان ابهاماتی را در مورد این فرمول مطرح کردند که قرار است در مذاکرات آنها با اعضای شورای رقابت برطرف شود.

وی در مورد این ابهامات توضیح داد: یکی از مسائل این بود که با توجه به اینکه قیمت خودرو در اول فروردین ۹۱ و یا اسفند سال ۹۰ به عنوان مبنای قیمت گذاری قرار گرفته است، آیا در آن زمان قیمت خودرو در شرایط متعادل بازار تعیین شده بود یا خیر. موحدی ادامه داد: یکی دیگر از ابهامات این است که آیا هزینه های تولید مالی یا تأمین کالا برای خودروسازان از خارج از کشور در تورم بخشی مورد توجه قرار گرفته یا خیر.

وی با بیان اینکه خودروسازان با شورای رقابت در روزهای آینده بحث خواهند کرد، تصریح کرد: کیفیت خودرو از جمله معیارهایی است که در فرمول قیمت گذاری مورد توجه شورای رقابت بوده در حالی که مؤسسه استاندارد در جریان کیفیت نیست و باید منتظر باشیم تا ابهامات موجود برطرف شود.

در عین حال، از آنجا که رئیس شورای رقابت پیشتر گفته بود قیمت جدید خودروها روز چهارشنبه اعلام می شود، موحدی امروز اعلام نرخ های جدید را تا روز چهارشنبه بعید دانست.

به گزارش فارس، بحث احتمال تأخیر در اعلام قیمت جدید خودروها در حالی مطرح است که مشتریان بازار خودرو برای اعلام قیمت جدید خودروها لحظه شماری می کنند و تعیین قیمت های جدید در انتظار مشخص شدن نرخ تورم بخشی و شاخص کیفیتبرای محاسبه قیمت است.

در این میان، برخی منابع از نرخ ۴۰ درصدی تورم بخشی صنعت خودرو در سال ۹۱ خبر می دهند که باید دید در صورت تعیین نرخ قطعی، قیمت خودرو چقدر کاهش می یابد؟ ۳۰ تا ۴۰ درصد یا بین ۵ تا ۱۰ درصد؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات