ارز و سکه بالا رفت تقاضا برگشت

بالا رفتن قیمت حواله ارز در بازار، نوسان تازه ای متوجه بازار ارز و سکه کرد. دیروز قیمت حواله درهم امارات به نرخ ۹۸۵ تومان و ۹۹۰ تومان هم اعلام شد. افزایش تقاضا در صرافی ها برای حواله ارزی، قیمت دلار را از ۳۶۰۰ تومان هم فراتر برد.

  در برخی تابلوها قیمت آن را ۳۶۱۰ تومان هم درج کردند. قیمت دلار در این هفته از محدوده ۳۵۳۰ تومان تا این سطح بالا آمده است. روز دوشنبه انتشار خبر حذف ارز مرجع از واردات کالاهای اساسی بازار حواله ارزی را با شرایط تازه ای مواجه کرده است.

گفته شده برخی از تقاضاهای سرریز شده به مرکز مبادلات، متوجه بازار ارز آزاد شده است.

به گفته برخی از متقاضیان ارز در این مرکز تعلل در دریافت و انتقال ارز همچنان نگرانی هایی را به همراه دارد. نیاز به سرعت در انتقال ارز برخی را بیش از پیش به صرافی ها کشانده است. قیمت حواله درهم در این هفته از ۹۶۰ تومان تا ۹۸۵ تومان بالا رفته و ۲۵ تومان گران شده است.

دیروز از سطح بازار خبر رسید که تقاضا برای خرید ارز نسبت به روزهای قبل بیشتر شده است. میزان تقاضا برای حواله نیز به مرور در حال افزایش است. در این روزها ازدحام برخی دلالان نیز دوباره به چشم می خورد. دیدگاه های برخی از کاندیدا های انتخاباتی به مرور روشن تر شده و مواضع آنها در مقابل موضع گیری های سیاسی و اقتصادی، شعارهای کلی را از هم تفکیک می کند و در نهایت بازار در خصوص امکان رای آوری عده ای به قطعیت های خاص خود خواهد رسید. در این شرایط امکان رصد خط و خطوط اقتصادی نیز فراهم است.

در عین حال همچنان قیمت طلا در بازار های منطقه برای ورود به بازار داخل تمایل دارد. این اتفاق خود منجر به خروج ارز و افزایش تقاضای حواله ارزی نیز هست. دیروز قیمت هر گرم طلای ۲۴ عیار در بازارهای منطقه تقریبا ۱۶۴ هزار تومان و در بازار داخلی ۱۷۳ هزار تومان بود. این اختلاف ۹ هزار تومانی همچنان مجال تعدیل قیمت نیافته و تمایلی برای از میان برداشته شدن این فاصله وجود ندارد. شاید تمایل به تداوم این روند خود بخشی از طلا های خارج شده سال قبل را به کشور بازگرداند.

به هر روی بازار داخلی دیروز با افزایش قیمت ها روبه رو بود. یورو نیز تا ۴۷۲۰ تومان افزایش یافت و ۵۰ تومان افزایش قیمت را رقم زد.

در بازار سکه قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با بیش از ۳۰ هزار تومان افزایش تا یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بالا رفت. نیم سکه نیز با ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان افزایش بیشتر تا۷۲۰ هزار تومان رسید. ربع سکه هم تا ۴۵۵ هزار تومان بالا رفت که ۱۰ هزار تومان گران تر شد.

در بازار طلا قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار تا ۱۳۰ هزار تومان بالا رفت و۱۳۰۰ تومان گران شد.

در این روزها همزمان با به روز شدن مقررات و نرخ مالیات بر ارزش افزوده در بازار ها و در بین اصناف برخی انتقاد ها در خصوص ارقام عرضه شده مالیاتی به مودیان سر برآورده است.

خبرهای تازه نشان از تخصیص ارز مبادله ای به تمامی اولویت های ۱۰ گانه دارد. این خبر توسط معاون سازمان توسعه و تجارت مطرح شده است. در عین حال در حالی که گفته شده بود قیمت نهایی خودرو پس از مذاکرات اعضای شورای رقابت با سایر مقامات و نهادهای مسوول اعلام شود هنوز خبری از این قیمت ها اعلام نشد، نگاه بازار ارز به این بازار به عنوان یک بازار موازی تاثیری افزایشی نیز از این منظر به خود گرفته است.

جدیدترین نرخ انواع ارز مبادله ای
نرخ دلار دیروز در مرکز مبادلات ارزی کشور ۲۴ هزار و ۷۶۷ ریال، پوند انگلیس ۳۷ هزار و ۷۲۴ ریال و یورو ۳۲ هزار و ۱۷۷ ریال اعلام شد.

به گزارش بانک مرکزی دیروز نرخ فرانک سوئیس ۲۶ هزار و ۱۷۸ ریال، کرون سوئد ۳۷۲۵ ریال، یکصد ین ژاپن ۲۴ هزار و ۹۰۰ ریال، روبل روسیه ۷۸۳ ریال و یوآن چین ۴۰۰۹ ریال اعلام شد که کاهش قیمت داشته است.

درهم امارات به قیمت شش هزار و ۷۴۳ ریال و ریال قطر شش هزار و ۸۰۲ ریال اعلام شد که افزایش قیمت داشت، اما روپیه هند ۴۵۷ ریال، لیر ترکیه ۱۳ هزار و ۷۱۶ ریال و یک هزار وون کره جنوبی ۲۲ هزار ریال اعلام شد که تغییر قیمتی نداشت.

طلا در بازارهای جهانی
تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای عمده، افت شاخص های بازار سهام در آمریکا و تشدید بحران یورو قیمت طلا را کاهش داده است.

در عین حال در بازارهای آسیایی میزان تقاضا برای شمش و سکه های طلا افزایش یافته است. این تقاضا در شرایط افت قیمت به پایین ترین سطح دو سال اخیر اتفاق افتاده است. برخی از کارشناسان معتقدند که با وجود افزایش تقاضا در چین و هنگ کنگ بهای طلا همچنان کاهشی خواهد ماند. این دسته از کارشناسان همچنان در انتظار طلای ۱۳۰۰ دلاری نشسته اند.

صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا SPDR روز سه شنبه میزان طلای خود را بیش از ۵/۷ تن کاهش داد و تا ۱۹/۱۰۹۷ تن پایین آورد.

افت قیمت جهانی طلا در هفته های اخیر دلایل مختلفی از جمله ابهام در اعمال سیاست های پولی فدرال رزرو داشته است. در این راستا خبر الزام فروش طلا توسط کشور قبرس نیز به این شرایط دامن زد. در واکنش به این شرایط مسوولان اقتصادی قبرس در مقابل آن موضع گرفته اند.

فروش ذخایر طلا برای ما در اولویت نیست
وزیر دارایی قبرس در اظهاراتی خاطرنشان کرد که کشورش فروش ذخایر طلا را برای عمل به شرایط وام کمکی بین المللی در اولویت قرار نداده و همچنان سرگرم بررسی تمامی گزینه های ممکن است.

هریس جئوجیادس همچنین اظهار کرد که پس از توافق وام کمکی، انتظار داشت محدودیت ارزی وضع شده که تعطیلی ۱۵ روزه سیستم بانکی قبرس را در پی داشت، تسهیل شود.

توافق قبرس برای فروش ذخایر طلایش به ارزش ۴۰۰ میلیون یورو، یکی از موج های متعددی بود که بازارهای مالی اروپایی را در اوایل ماه جاری شوکه کرد.

اگرچه میزان ذخایر قبرس اندک به شمار می رود، اما این امر که یک بانک مرکزی عضو منطقه یورو به فروش برخی ذخایر طلایش واداشته شده است، قیمت های طلا را به پایین ترین سطح دو ساله اخیر رساند.

به گزارش رویترز، سرمایه گذاران نگرانند بانک های مرکزی اقتصادهای بزرگ تر منطقه یورو برای کاهش بار بدهی خود، اقدام قبرس را دنبال کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات