آخرین تغییرات فهرست‌های انتخاباتی

دور دوم انتخابات مجلس دهم در لرستان با تغییر گرایش لیستی برخی کاندیداها، اختلاف اصلاح طلبان در انتخاب کاندیدای دوم مورد حمایت و سرنوشت تکراری دور دومی شدن برخی کاندیداها همراه است.

به گزارش لرستان خبر، انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با همه فراز و فرودها و حواشی خود در دهم اردیبهشت ماه تعیین تکلیف می شود تا ۶۸ کرسی دیگر بهارستان صاحبان خود را بشناسند.

۱۳۶ نامزد انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مرحله اول انتخابات نتوانستند آراء لازم را برای ورود به بهارستان کسب کنند و بار دیگر برای راه یافتن به مجلس باید به رقابت بپردارند.

رقابت ۱۰ کاندیدا برای کسب ۵ کرسی مجلس

در لرستان ۱۰ کاندیدا در دور دوم انتخابات مجلس دهم برای کسب ۵ کرسی نمایندگی رقابت می کنند.

نمایندگان مردم لرستان در حوزه های انتخابیه کوهدشت و رومشکان، الیگودرز، پلدختر و سلسله و دلفان در مرحله اول انتخابات شخص شده اند و اکنون باید نمایندگان حوزه های انتخابیه خرم آباد و دوره چگنی، بروجرد و اشترینان و دورود و ازنا در دور دوم انتخابات مجلس دهم مشخص شوند.

رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان در خرم آباد

محمدرضا ملکشاهی راد که تجربه نمایندگی مردم خرم آباد را در مجلس دارد، در دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی نتوانست در رقابت های دوره دوم انتخابات کرسی حوزه انتخابیه خرم آباد را کسب کند و در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز با کسب ۳۲ هزار و ۱۰۸ رای به دور دوم انتخابات راه یافت.

محمدرضا ملکشاهی راد متولد ۱۳۳۶ بوده و دیپلم خود را در رشته برق و از هنرستان فنی خرم آباد دریافت کرده است. وی مدرک کارشناسی خود را در رشته برنامه ریزی و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت کسب کرده است.

ملکشاهی راد سابقه مدیرکلی آموزش و پرورش لرستان، نمایندگی مردم خرم آباد در مجلس نهم شورای اسلامی و نایب رئیسی کمیسیون عمران مجلس را در کارنامه خود دارد. وی به عنوان کاندیدای اصولگرا وارد عرصه رقابت انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شده است.

محمد بیرانوندی دیگر کاندیدای دوره دهم مجلس شورای اسلامی است که با کسب ۵۲ هزار و ۸۸۳ رای به دور دوم این انتخابات راه یافته است. وی دکترای خود را در رشته ادبیات دریافت کرده و سابقه حضور در آموزش و پرورش به عنوان دبیر را در کارنامه خود دارد.

بیرانوندی کاندیدای اصلاح طلب این دوره از انتخابات بوده و به عنوان نفر اول در لیست مورد حمایت اصلاح طلبان در حوزه انتخابیه خرم آباد و دوره چگنی قرار گرفته است.

اعظم محمدی نیا دیگر کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه خرم آباد و دوره چگنی است که با کسب ۳۱ هزار و ۸۵۲ رای به دور دوم انتخابات راه یافته است.

وی کاندیدای دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز بود و نتوانست آراء کافی را برای ورود به بهارستان کسب کند. اعظم محمدی نیا ریاست اداره استعدادهای درخشان لرستان را عهده دار بوده و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته فلسفه دریافت کرده است.

وی به عنوان کاندیدای مستقل در این دوره از انتخابات حضور یافته و برای قرارگیری در لیست مورد حمایت اصلاح طلبان میان اعظم محمدی نیا و مرتضی محمودوند رای گیری شد که در نهایت محمودوند در این لیست قرار گرفت.

مرتضی محمودوند چهارمین کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه خرم آباد و دوره چگنی است. وی در دوره قبلی انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز کاندیدا شده و نتوانسته بوده به کرسی نمایندگی مردم این حوزه انتخابیه در بهارستان دست پیدا کند.

محمودوند با کسب ۳۰ هزار و ۱۴ رای به مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یافته است. وی متولد ۱۳۴۸ بوده و مدرک کارشناسی خود را در رشته مدیریت دولتی و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته روابط بین الملل گرفته است.

مرتضی محمودوند دارای سابقه اصولگرایی بوده اما در دور دوم انتخابات مجلس دهم در لیست اصلاح طلبان جای گرفته که این موضوع اعتراض برخی از اصلاح طلبان را به دنبال داشته است و در این زمینه بیانیه های مختلفی نیز در فضای مجازی صادر و دست به دست شده است.

گرایش سیاسی کاندیداهای بروجرد

در حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان نیز ۴ کاندیدا به دور دوم انتخابات راه یافته اند.

علاءالدین بروجردی متولد ۱۳۲۹ بوده و سابقه نمایندگی مردم بروجرد و اشترینان را در دوره های ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی، ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و معاونت وزارت امور خارجه را در کارنامه خود دارد.

بروجردی مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم آزمایشگاهی و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته روابط بین الملل کسب کرده است. وی با کسب ۳۰ هزار و ۴۶۶ رای به دور دوم انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی راه یافته است. وی کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان در این دوره از انتخابات است.

هادی مقدسی دیگر کاندیدای حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان است که با کسب ۲۹ هزار و ۱۰۸ رای به دور دوم انتخابات مجلس دهم راه یافته است. هادی مقدسی متولد ۱۳۴۰ بوده و مدرک کارشناسی خود را در رشته اقتصاد، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته روابط بین الملل و دکترای خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه آکسفورد گرفته است.

وی معاونت اداری سازمان بازرسی، مشاور اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندگی مردم بروجرد و اشترینان در مجلس هشتم را در کارنامه خود دارد. مقدسی در دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز کاندیدا بوده و همانند دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی به دور دوم انتخابات راه یافته و با بهرام بیرانوند برای حضور در مجلس نهم رقابت کرد و در نهایت نتوانست به عنوان نماینده دوم بروجرد به مجلس راه پیدا کند.

وی به رغم داشتن سابقه اصولگرایی در دور دوم انتخابات مورد حمایت شورای هماهنگی احزاب و تشکل های اصلاح طلب قرار گرفته است.

این در حالیست که رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان فاطمه مقصودی دیگر کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه بروجرد را کاندیدای مورد حمایت خود عنوان کرده است.

فاطمه مقصودی با ۲۶ هزار و ۸۱۵ رای به دور دوم انتخابات مجلس دهم راه یافته و متولد ۱۳۴۶ است. وی مدرک دکترای تخصصی خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی دریافت کرده و در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشته است.

عباس گودرزی دیگر کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در بروجرد است. وی متولد ۱۳۵۶ بوده و در رشته دبیری فیزیک تحصیل کرده است. گودرزی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم سیاسی دریافت کرده  و سابقه حضور در شورای اسلامی شهر بروجرد را در کارنامه خود دارد. وی کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان در شهرستان بروجرد است.

گرایش سیاسی کاندیداها در حوزه انتخابیه دورود و ازنا

حوزه انتخابیه دورود و ازنا سومین حوزه ای است که به مرحله دوم انتخابات راه یافته و دو کاندیدا در این حوزه برای کسب یک کرسی نمایندگی در بهارستان با هم رقابت می کنند.

حسین گودرزی با ۲۰ هزار و ۹۹۴ رای به دور دوم انتخابات مجلس دهم در این حوزه انتخابیه راه یافته و کاندیدای مورد حمایت ائتلاف اصولگرایان است. گودرزی متولد ۱۳۴۴ بوده و مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته جامعه شناسی دریافت کرده است. وی ریاست مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما را بر عهده دارد.

مجید کیانپور دیگر کاندیدای انتخابات مجلس دهم در حوزه انتخابیه دورود و ازنا است که با کسب ۲۰ هزار و ۵۷۴ رای به دور دوم انتخابات راه یافته است. وی سابقه معاونت استانداری لرستان را در کارنامه خود دارد و به عنوان کاندیدای مستقل این دوره از انتخابات مطرح است.

تغییر گرایش لیستی برخی کاندیداها

آنچه در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه های انتخابیه استان لرستان جالب به نظر می رسد تغییر گرایش لیستی برخی کاندیداها و همچنین حضور تکراری برخی کاندیداها در دور دوم انتخابات است.

همه این موارد نشان دهنده رقابت تنگاتنگ کاندیداها برای کسب ۵ کرسی باقی مانده از سهم لرستان در مجلس شورای اسلامی دارد.

مردم لرستان در مرحله اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور چشمگیر خود و مشارکت بالای ۶۰ درصدی و دو درصد بیش از میانگین کشور ثابت کرده اند که به دنبال حضور ویژه و قدرتمند نمایندگان خود در مجلس هستند.

حالا باید منتظر ماند و دید که مردم حضور چشمگیر خود را در دور دوم این انتخابات نیز ثبت کنند تا نمایندگان سه حوزه انتخابیه باقی مانده با تکیه بر آراء بالای مردمی به مجلس راه پیدا کنند.منبع مهر

نام استان

نام حوزه‌های انتخابیه

نام کاندیدا

سن

تحصیلات

گرایش سیاسی

قرارگیری در لیست کدام جریان سیاسی

تغییرات احتمالی گرایش سیاسی کاندیداها از دور اول تا دوم

لرستان

خرم آباد و دوره چگنی

محمد بیرانوند

-

دکتری

اصلاح طلب

اصلاح طلبان

تغییر ندارد

محمدرضا ملکشاهی راد

۵۸

کارشناسی ارشد

اصولگرا

اصولگرایان

تغییر ندارد

مرتضی محمودوند

۴۷

کارشناسی ارشد

اصولگرا

اصلاح طلبان

تغییر لیست

اعظم محمدی نیا

-

کارشناسی ارشد

مستقل

مستقل

تغییر ندارد

بروجرد و اشترینان

علاء الدین بروجردی

۶۵

دکتری

اصولگرا

اصولگرایان

تغییر ندارد

هادی مقدسی

۵۵

دکتری

اصولگرا

اصلاح طلبان

تغییر لیست

عباس گودرزی

۳۹

کارشناسی ارشد

اصولگرا

اصولگرایان

تغییر ندارد

فاطمه مقصودی

۴۹

دکتری

مستقل

اصلاح طلبان

تغییر لیست

دورود و ازنا

حسین گودرزی

۵۱

دکتری

اصولگرا

اصولگرایان

تغییر ندارد

مجید کیان پور

-

کارشناسی ارشد

اصول گرا

مستقل

تغییر ندارد


 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات