به بهانه ۱۰ اردیبهشت زمان برگزارى دور دوم انتخابات مجلس؛

تاملی بر مطالبات و کلید واژه‌هایی که رهبر معظم انقلاب پیش از انتخابات ۷ اسفند به کار بردند نشان می‌دهد که حضور پرشور و گسترده مردم در انتخابات توانسته است دستاوردهای قابل اعتنایی را برای نظام اسلامی به ارمغان بیاورد.

به گزارش لرستان خبر، تاملی بر مطالبات و کلید واژه‌هایی که رهبر معظم انقلاب پیش از انتخابات 7 اسفند به کار بردند نشان می‌دهد که حضور پرشور و گسترده مردم در انتخابات توانسته است دستاوردهای قابل اعتنایی را برای نظام اسلامی به ارمغان بیاورد و اکثر قریب به اتفاق مطالبات رهبر انقلاب را در دو انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی جامه عمل بپوشاند.

رهبر حکیم انقلاب اسلامی، مانند همیشه، بر انتخاباتِ سالم و رقابتی، امن، قانونمند و با مشارکت حدّاکثری تأکید کردند. در واقع چهار واژه‌ی «سلامت»، «امنیت»، «قانونمندی» و «مشارکت حداکثری» را به‌عنوان مقوّمات یک انتخابات طراز مطرح کرده و این بار نیز مثل همیشه و علی‌رغم همه‌ی جوسازی‌ها و شبهه افکنی‌ها بر آن پای فشاری کردند.

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی با نمایش حضور غیرتمندانه مردم کشورمان به پایان رسید که نتایج مطلوب ذیل را به همراه داشت:

1- خواسته مقام معظم رهبری برای برگزاری انتخاباتی با مشارکت مطلوب، سالم، رقابتی و همراه با امنیت تأمین شد.

2- ترکیب نمایندگان راه یافته به مجلس خبرگان رهبری نشان می‌دهد که شالوده مجلس پنجم خبرگان برای هشت سال آینده، انقلابی‌تر و ولایی‌تر از مجلس خبرگان فعلی است.
3- ترکیب مجلس دهم مجلس شورای اسلامی هم نشان می‌دهد که اکثریت نسبی با نمایندگان انقلابی و اصولگرا است و گرایش اصلاح‌طلبان راه یافته به مجلس دهم به‌هیچ‌وجه از جنس نمایندگان مجلس ششم نخواهد بود.

آنچه در 7 اسفند 94 و 10 اردیبهشت 95 ارزش والایی دارد گام بلندی است که در مسیر تحکیم جایگاه مردم (با سلایق مختلف) در توزیع قدرت برداشته شد. مراجعه دارندگان دغدغه‌ها و تمایلات مختلف به صندوق رأی، بی‌تردید ناشی از دو عامل بود؛ اطمینان به ساختارهای سیاسی نظام اسلامی، وجود زمینه‌های گزینش برای تغییر با هدف تعالی‌بخشی به شرایط جامعه و آرمان‌های ایران اسلامی.
هم‌چنین برگزاری دو انتخابات گسترده در دل التهابات خاورمیانه، آن هم بدون وجود کوچک‌ترین مشکل امنیتی، پیام خود را به بازیگران بین‌المللی خواهد داد. کشوری که در 4 طرف خود شاهد گسترش روزافزون خطر تروریسم است، به راحتی از ماه‌ها قبل برای یک مسابقه ملی آماده می‌شود، این مسابقه را برگزار می‌کند و مردم سالاری خود را با بالاترین معیارهای روز جهانی به رخ دیگر کشورها، علی الخصوص شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس می‌کشاند.

تدبیر و هوشمندی رهبر فرزانه‌مان باعث شد تا صاحب‌نظران غربی و آمریکایی، از قبل از روز هفتم اسفندماه، پیروز اصلی انتخابات را رهبر معظّم انقلاب بدانند که این بار دشمنان دیرینه و قسم خورده‌ی انقلاب را که بیش از سه دهه بر تحریم آن پافشاری کرده بودند برای اولین بار وادار به پذیرش نظام انتخاباتی جمهوری اسلامی ایران کرد.
در این نوشتار سعی داریم ضمن اشاره به دستاوردهای نظام اسلامی از انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی، نکاتی را درباره وظایف نمایندگان و منتخبان جدید داشته باشیم. **

حضور پرشور مردم ایران در انتخابات هفتم اسفند سال 1394 و 10 اردیبهشت 95، این روزها را در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار کرد. مقام معظم رهبری در ماه‌های منتهی به 7 اسفند در بیانات متعدد با دعوت از مردم و فعالان سیاسی برای حضور در انتخابات، حتی کسانی که به نظام اسلامی نیز معتقد نبوده و دل در گرو اعتلای ایران دارند، زمینه‌ساز اصلی این حضور پرشور بودند.
انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی با نمایش حضور غیرتمندانه مردم کشورمان به پایان رسید که دستاوردهای گرانسنگی برای نظام اسلامی و آن‌هایی که دل در گرو اعتلای‌ایران اسلامی دارند، به همراه داشت که بخشی از آن در بیانات بیستم اسفند رهبر انقلاب در دیدار با رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری مطرح شد و معظم له در تبیین این دستاوردها فرمودند: «این حضور مردمی، خیلی معنادار است مردم به‌معنای واقعی کلمه اعتماد خودشان را به نظام اسلامی نشان دادند و عملًا ثابت کردند.»

در تبیین ویژگی‌ها و دستاوردهای انتخابات 7 اسفند 94 با عنایت به کلید واژه‌های رهبر انقلاب می‌توان به موارد ذیل اشاراتی داشت:
1-     حضور آزادانه مردم؛ «آزادی عمل مردم برای شرکت در انتخابات ازجمله ویژگی‌های انتخابات در نظام اسلامی است. مردم با رغبت و انگیزه و فکر در همه انتخابات‌ها حضور می‌یابند. مردم برای شرکت در انتخاباتهای کشور ما آزادی عمل دارند، در بعضی از کشورها اجباری است.»

2-     رقابت کامل؛ «سعی شد که گفته شود انتخابات رقابتی نیست لکن خلاف واقع بود، انتخابات هفتم اسفند یک انتخابات رقابتی کامل بود زیرا جناح‌ها و افراد مختلف با شعارها و عناوین گوناگون در انتخابات حضور پیدا کردند و صدا و سیما نیز در اختیار کاندیداهای مجلس خبرگان بود و همه به معنی واقعی کلمه تلاش و رقابت کردند..»
3-     امنیت و آرامش؛ «امروز محیط اطراف ما را مشاهده کنید، کشورها دچار ناامنی‌اند، زندگی سالم و آرام هم ندارند در کشور ما بحمداللّه انتخاباتی با این عظمت با کمال آرامش و امنیّت، اتّفاق می‌افتد. به‌گونه‌ای‌که در شهر تهران مردم از ساعت 8 صبح تا نیمه‌های شب، در کمال امنیت در پای صندوق‌های رأی حاضر شدند. این یک موجودی و نعمت بزرگ الهی است برای یک کشور.»

4-     سلامت و امانتداری؛ «بحمداللّه انتخابات سالم بود و همیشه سالم بوده. این نشان داد بی‌اعتباری حرف و اقدام کسانی را که یک وقتی یک انتخاباتی را مثل سال 88 نامعتبر دانستند و آن فتنه‌ی مضر و مُهیب را برای کشور به‌وجود آوردند.»
5-     رفتار نجیبانه‌ی کسانی‌که رأی نیاوردند؛ «نکته‌ی دیگر انتخابات رفتار کاملاً نجیبانه‌ی کسانی بود که رأی نیاوردند... برخلاف رفتار نانجیبانه‌ی کسانی‌که در سال 88 چون رأی نیاوردند دعوا راه انداختند، مردم را به خیابانها کشاندند، برای کشور هزینه درست کردند، طمع دشمن را برانگیختند.»

6-     اثبات اعتماد مردم به نظام اسلامی؛ «مردم در این انتخابات اعتماد خودشان به نظام اسلامی و تبعیّت از نظام اسلامی را اثبات کردند... تلاش دشمن برای بی‌اعتبار کردن انتخابات به نتیجه نرسید و انتخابات با اعتبار تمام انجام گرفت.»
7-     مشارکت بالا؛ «انتخابات هفتم اسفند با توجه به حضور 34 میلیونی مردم و انداختن نزدیک به هفتاد میلیون رأی در صندوق‌ها، انتخاباتی پرمعنا و مهم بود. مردم در این انتخابات واقعاً خوش درخشیدند و مشارکت 62 درصدی‌واجدان شرایط رأی دادن، در مقایسه با بسیاری از کشورها حتی آمریکا، درصد بالایی است. مردم با این مشارکت بالا، در واقع اعتماد خود را به نظام اسلامی، به‌صورت عملی نشان دادند.»

هم‌چنین انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی با نمایش حضور غیرتمندانه مردم کشورمان به پایان رسید که نتایج مطلوب ذیل را به همراه داشت:
1-     خواسته مقام معظم رهبری برای برگزاری انتخاباتی با مشارکت مطلوب، سالم، رقابتی و همراه با امنیت تأمین شد.

2-     ترکیب نمایندگان راه یافته به مجلس خبرگان رهبری نشان می‌دهد که شالوده مجلس پنجم خبرگان برای هشت سال آینده، انقلابی‌تر و ولایی‌تر از مجلس خبرگان فعلی است.
3-     ترکیب مجلس دهم مجلس شورای اسلامی هم نشان می‌دهد که اکثریت نسبی با نمایندگان انقلابی و اصولگرا است و گرایش اصلاح‌طلبان راه یافته به مجلس دهم به‌هیچ‌وجه از جنس نمایندگان مجلس ششم نخواهد بود.

   * حضور با هدف تعالی بخشی به آرمان‌های ایران اسلامی
با برگزاری دور دوم انتخابات مجلس دهم برای مشخص شدن سرنوشت 69 کرسی، ترکیب مجلس دهم نهایی می‌شود. مردم با حضور 34 میلیونی خود در انتخابات بار دیگر ارتباط مستحکم خود را با نظام اسلامی نشان دادند و دشمن را در این عرصه مأیوس ساختند چراکه حضور در انتخابات یعنی پذیرش اصل نظام، قانون اساسی، سیاست‌های حاکم بر آن و اعتماد به مجریان و برگزار کنندگان انتخابات و روند انتخابات؛ و در واقع یعنی رأی مجدد به نظام اسلامی.

حضور گسترده مردم در انتخابات، چهره درخشان و پر اقتدار، توانمند و کارآمد الگوی جمهوری‌اسلامی - مردم‌سالاری دینی- را به جهانیان نشان داد. یعنی برای تحقق مردم‌سالاری، تنها راه منحصر به فرد، لیبرال دموکراسی منحط غربی نیست و برای تحقق احکام اسلامی- ایجاد حکومت اسلامی- می‌توان مردمسالاری- دموکراسی- مبتنی بر دین و هدایت عالمان دینی- ولی فقیه عادل، مدیر و مدبر- داشت. مستقل هم بود. رشد بالای علمی هم داشت. قدرت برتر منطقه نیز بود و... این الگوی عینی و عملی، زمینه ساز جذب و هدایت بیش از پیش آحاد مردم و مسلمانان جهان به‌سوی اسلام ناب محمدی وام القرای جهان اسلام خواهد بود.
این چنین است که رهبر معظم انقلاب در پیام خود از این حضور میلیونی ملت در 7 اسفند تقدیر کرده و می‌فرمایند: «این‌جانب وظیفه خود می‌دانم که از این لبیک عمومی به فراخوان نظام اسلامی سپاسگزاری کنم و پاداش و هدایت الهی برای مردمی که این جمعه پرکار و پرشکوه را آفریدند مسألت نمایم.» در این نگاه، هفتم اسفند و 10 اردیبهشت یوم الله دیگری است همچون 22 بهمن، 12 فروردین، سوم خرداد و... و روز شکر است و عید و پیروزی.

مراجعه دارندگان دغدغه‌ها و تمایلات مختلف به صندوق رأی، بی‌تردید ناشی از دو عامل بود؛ اطمینان به ساختارهای سیاسی نظام اسلامی، وجود زمینه‌های گزینش برای تغییر با هدف تعالی‌بخشی به شرایط جامعه و آرمان‌های ایران اسلامی.
مشارکت 62 درصدى در انتخابات اخیر، در فاصله کوتاهی کانون‌هایی را که می‌خواستند در حاشیه این حضور با دمیدن در تفاوت‌ها و سلایق مختلف میان صفوف ملت، آن را به کینه و عداوت مطلوب خویش مبدل سازند، در آینده نزدیک نادم خواهد ساخت. جایگاه مردم در منطقی‌ترین نوع تغییر و تحول سیاسی بعد از نزدیک به چهار دهه از عمر انقلاب اکنون به نهالی ستبر تبدیل شده که حتی بداخلاقی‌ها و بدعهدی‌های برخی نیروهای داخلی قادر نخواهد بود به بدخواهان استقلال این مرز و بوم فرصتی برای ضربه کاری زدن به این نهال دهد.

اکنون با قاطعیت می‌توان گفت مردم رسالت خود را به انجام رسانده‌اند و دیگر نوبت منتخبان ملت و سایر مسئولان کشور است که سپاسگزار شایسته حضور آنان باشند. این سپاسگزاری در خدمت صادقانه به مردم و نظام اسلامی‌تحقق می‌یابد و نشانه عملی آن- و نه در گفتار و ادعا- در ساده زیستی، پاکدستی، حضور پیوسته در جایگاه مسؤولیت، ترجیح منافع ملی بر خواسته‌های شخصی و جناحی، ایستادگی شجاعانه در برابر مداخلات بیگانه، واکنش انقلابی به نقشه‌های بدخواهان و حامیانشان، منش جهادی در اندیشه و عمل و در یک جمله، کار برای خدا و در راه خدمت به خلق خدا به‌عنوان برنامه‌ای دائمی در طول دوران مسؤولیت خود تجلی می‌یابد.

مسؤولیت منتخبان ملت در تمامی رده‌هاها «تحقق پیشرفت واقعی نظام اسلامی است و نه پیشرفت صوری و منهای‌استقلال و عزت ملی، بلکه پیشرفتی همه‌جانبه، درون‌زا و بدون حل شدن درهاضمه استکبار جهانی- عدم پذیرش نظم ظالمانه حاکم بر سیاست، فرهنگ و اقتصاد در جهان و در چارچوب آن و طبق قواعد بازی آنان عمل نکردن- و با حفظ عزت و هویت ملی مورد نظر است» و این همه بدون حساسیت، هوشیاری و عزم راسخ همگان به‌ویژه مسؤولان اجرائی امکان پذیر نیست. اکنون لازم است رقابت‌ها جای خود را به رفاقت‌ها دهند و تنها با یک هدف اعمال سیاست کرد و آن اقتدار و عظمت ایران و ایرانی است. قوای اجرائی حاکم و منتخبان ملت در مجلس آینده، وظایف سنگینی برای تحقق این هدف بر دوش دارند.

بدون‌شک شکل‌گیرى مجلسى برخوردار از پشتوانه عظیم مردمى مى‌تواند زمینه تشکیل یک مجلس مقتدر و قوى‌باشد مجلسى که با این خصوصیات مى‌تواند به پشتوانه حداکثرى مردمى اقدام به ریل‌گذارى کشور نماید مجلسى که به‌عنوان نمایندگان مستقیم مردم با اقتدار بر عملکرد مسؤولان نظارت کند و از طرفى با دیدى کارشناسى‌و بلندمدت براى دهه چهارم انقلاب اسلامى در مسیر پیشرفت و عدالت براى دولت و کشور ریل‌گذارى نماید.

یکى از مهم‌ترین مطالبات مردم در زمینه اشتغال است. زنجیره اشتغال بسیار گسترده است، زیرا اشتغال نیازمند تولید بوده و براى تقویت تولید نیز باید سرمایه‌گذارى لازم صورت گیرد و براى سرمایه‌گذارى هم باید امنیت سرمایه‌گذارى‌و امنیت فضاى کسب و کار فراهم باشد از این‌رو مجلس باید نگاه ویژه‌اى به این بخش داشته باشد.

   * خدمت خالصانه فهم مشترک همه جریان‌ها

بى‌تردید رونق اقتصادى بدون ایجاد فضاى مطلوب کسب و کار محقق نمى‌شود. به هرحال انتظار بر این است مجلس آینده به دور از مسایل سیاسى در جهت حل موضوعات اقتصادى کشور گام بردارد. دولت و مجلس باید موضوعات اقتصادى را به‌صورت کارشناسى بررسى کنند و نباید جهت دهى‌هاى سیاسى در تصمیمات اقتصادى تأثیر بگذارد. اگر فضاى سیاسى بر قواى مجریه و مقننه حاکم شود، به طور طبیعى منافع سیاسى گروهى بر منافع عمومى اقتصادى‌چیره خواهد شد.

مردم بزرگوار ایران زمین بار دیگر با حضور چشمگیر و معنادار خود در پاى صندوق‌هاى راى، مدال افتخارى دیگر بر‌سینه خود، ایران عزیز و جمهورى اسلامى آویختند.

مردم نجیب و فهیم ایران با راى‌هایشان دیگر بار با آرمان‌هاى بلند و مقدس شهیدان بیعت کردند وخونى تازه و حیات بخش در رگ‌هاى کشور و انقلاب و نظام جارى کردند تا ایران و ایرانى و همه دوستداران و چشم امید بستگان به این ملت و آب وخاک در اقصى نقاط جهان همچنان شاهد بالیدن و آبادانى و پیشرفت و تعالى این کهن مرز و بوم و مردم عزتمدارش باشند.

مردم باز هم با حضور آگاهانه و مؤثرشان در صحنه انتخابات سرنوشت ساز خبرگان و مجلس شوراى اسلامى به دعوت امام راحل و رهبر فرزانه و دلسوزشان لبیک گفتند و حماسه‌اى از جنس غیرت آفریدند تا استقلال و عزت ایران هماره پا برجا بماند تا عظمت و هیبت مردمان این سامان دیگر بار در چشم جهانیان جلوه گر شود، تا روح شهیدان سرافرازمان‌، دلاورمردان به خدا پیوسته هشت سال دفاع مقدسمان و روح شهیدان در غربت به شهادت رسیده در دفاع از حرم اهل بیت که در قامت «مدافعان حرم» عباس وار از حریم حرم زینب کبرى و عتبات عالیات پاسدارى مى‌کنند، شادمان شود، مردم با مشارکت و حضور انقلابى خود در عرصه انتخابات «نه» بزرگ دیگرى به بدخواهان و دشمنان این مُلک و ملت گفتند و با اشاره سرانگشتان رنگى خود به آرزومندان تحقیر و ذلت ایرانیان، خیال‌هاى باطل و نقشه‌هاى کذایى آن پلشتان و بدکیشان کینه توز را باز هم نقش بر‌آب کردند، مردم هم‌چنین با حضور و مشارکت‌شان و نقش آفرینى در سرنوشت کشور خود، علاوه بر‌ کسب پیروزى در این «مسابقه ملى» روحیه وانگیزه خدمتگزاران و مسؤولان را تقویت کردند.

باشد تا همه مسؤولان و تصمیم سازان در تمامى سطوح‌، قدرشناس این حضور و همت جانانه مردم باشند و خصوصا نمایندگان مردم در «خانه ملت» به شایستگى هرچه تمام‌تر، با عزمى راسخ و پایبندى به سوگندى که خواهند خورد مطالبات واقعى مردم عزیزمان ازجمله‌ بیکارى، رکود، تورم و گرانى، ازدواج جوانان و به چرخش درآوردن تولید و اجرایى شدن اقتصاد مقاومتى را پیگیرى کنند و مسؤولان دولتى نیز با خدمات هرچه صادقانه‌تر و مؤثرتر و مبتنى بر دانش روز، تحقق اقتصاد پویا «درون زا» و «برون گرا» را به جد در دستور کار قرار دهند و البته بدانند و باور کنند گرچه معیشت و مسائل اقتصادى، مشکلات جدى کشور است اما به هیچ عنوان نباید از تلاش جدى، مؤثر و برنامه محور براى ارتقاى سطح علمى و فرهنگى جامعه و کاهش آسیب‌هاى اجتماعى غفلت کنند.

مشارکت مردم در انتخابات باید تمامى مسؤولان را به سمت «مدیریت جهادى» و تلاش بیشتر براى حل مشکلات موجود و ایجاد آینده‌اى روشن‌تر و جلوگیرى از اشتباهات بزرگ و پرهزینه براى مردم و نظام و کشور مصمم‌تر کند.

مردم امیدوارند تمامى نمایندگان مجلس و مسؤولان کشور از این پس، بسیار بیشتر قدر وفادارى و حضور پرشور و مؤثر مردم را بدانند و از این امنیت بى‌بدیل و فضاى امن وطن که به برکت جانفشانى شهیدان، دلاور مردى عباس گونه جانبازان و صبر و مقاومت زینبى آزادگان سرافراز کشورمان و تمامى رزمندگان دیروز و «مدافعان» حرم امروز حاصل شده و به لطف الهى در سایه تلاش‌هاى ایثارگرانه و بى‌منت مرزداران غیور، ارتشیان و سپاهیان دلیر و سلحشور و بسیجیان مخلص و پا به رکاب، سربازان گمنام و بعضا مظلوم امام زمان (عج ) و نیروهاى بى‌ادعا و همیشه در صحنه انتظامى تداوم یافته است بهترین استفاده را ببرند و هرچه بیشتر براى رشد و تعالى مُلک و ملت بکوشند و در مقابل این همه وفادارى و همت و مقاومت و غیرت مردم، خداى ناکرده مسؤولان در انجام خدمات مؤثر و سازنده «درجا» نزنند.

حال پس از برپایى انتخاباتى شکوهمند با مشارکت بالاى مردم در پاى صندوق‌هاى راى، نباید خواسته مردم براى‌بهبود روند امور جارى کشور و کمک به بهتر شدن وضعیت اقتصاد را نادیده گرفت زیرا پس از این مردم خواهند پرسید که پس از ایفاى نقش مؤثر در شکل شایسته، مسؤولین پس از ورود به قدرت چگونه به وظایف کلیدى محوله خواهند پرداخت. مردم نشان دادند پاى رهبر و انقلاب ایستادند و حضور پرشور آن‌ها نشان از این بود که به دعوت مقام معظم رهبرى لبیک گفته و باحضور پررنگ در حوزه انتخابیه، آب پاکى را روى دست دشمنان نظام ریختند، اما پس از انتخابات این وظیفه منتخبین است که از آرا مردم و اعتماد آنان به نحو شایسته صیانت کنند.

از سویى مشخص شد مردم با هیچ حزب و فردى عقد اخوت نبسته‌اند و میزان رضایتمندى مردم به نمایندگان، به میزان کارآمدى و تعهد آنان به نظام و خدمت خالصانه به مردم و حرکت در مسیر ولایت و اصول انقلاب و راه امام (ره ) بستگى دارد. در این وضعیت نمایندگانى که موفق به جلب اعتماد مردم براى حضور در مجلس دهم شده‌اند باید از همین آغاز راه، کمر خود را براى خدمت واقعى به مردم و انجام تکالیف نمایندگى خود در چارچوب قانون اساسى و تبعیت از منویات و انتظارات ولایت فقیه محکم بسته و از بازى‌هاى سیاسى فاصله بگیرند. در غیر این صورت ملت خیلى سریع از نظرشان بر مى‌گردند. لازم است نمایندگان با هر سلیقه و گرایشى، حضور در مجلس را براى خدمت بیشتر و خالصانه‌تر به مردم و نظام مغتنم شمرده و از ورود به بازى‌هاى جناحى، جریانى و نزدیکى به کانون‌هاى ثروت و فساد اقتصادى فاصله بگیرند. نمایندگان منتخب و همه مسؤولان، تصمیم‌سازان در تمامى‌سطوح‌، باید قدرشناس این حضور و همت جانانه مردم باشند و به‌ویژه نمایندگان مردم در «خانه ملت» به شایستگى هرچه تمام‌تر، با عزمى راسخ و پایبندى به سوگندى که خواهند خورد مطالبات واقعى مردم عزیزمان، ازجمله‌ بیکارى، رکود، تورم و گرانى، مشکل ازدواج جوانان و به حرکت درآوردن چرخه تولید و اجرایى شدن اقتصاد مقاومتى را پیگیرى کنند و مسؤولان دولتى نیز با خدمات هرچه صادقانه‌تر و مؤثرتر و مبتنى بر دانش روز، تحقق اقتصاد پویاى «درون‌زا» و «برون‌گرا» را به جد در دستور کار قرار دهند. اکنون با پایان یافتن انتخابات، انتظار این است که مطالبات اصلى مردم در زمینه ساماندهى به اقتصاد مقاومتى وترمیم معیشت مردم طبق وعده‌هاى‌دولت و نیز صیانت از فرهنگ اسلامى و عزت و اقتدار ملى در مقابل زیاده‌خواهى‌ها و زورگویى دشمنان در اولویت قرار گیرد.

به عبارت دیگر، با سپرى شدن بیش از 30 ماه و در حالى که دولت محترم تا چند ماه دیگر وارد آخرین سال فعالیت خود مى‌شود، انتظار این است که وعده‌هاى داده شده، به‌ویژه درباره رونق اقتصادى و خروج از رکود و چرخیدن چرخ اقتصاد و معیشت مردم، از مرحله حرف به مرحله عمل درآید. در این میان نگرانى آن است که با پایان گرفتن مرحله دوم انتخابات مجلس، انتخابات ریاست‌جمهورى خرداد 96 به همت اصلى دولتمردان تبدیل شود و از آن پس انتخابات‌ها و رقابت‌هاى حزبى، «مسأله» اصلى دولت باشد.

   * شنبه مهربانى و زمان رفاقت‌ها

با پایان یافتن رقابت‌هاى انتخاباتى، زمان رفاقت‌ها فرا رسیده است تا همگان در کنار هم به ساخت آینده‌اى درخشان براى کشور بپردازند. آینده‌اى که مردم براى درخشان‌تر شدن آن به پاى صندوق‌ها آمدند و به افرادى رأى دادند که به‌زعم خودشان برنامه بهترى براى این پروژه ارائه داده‌اند. قطعاً شکل‌گیرى این روند به تنهایى از عهده نمایندگان منتخب برنمى‌آید و آن‌ها باید از برنامه‌هایى که کاندیداهاى ناکام نیز داشته‌اند براى بهبود فضاى کشور بهره بگیرند. از این‌رو، این روند جز با کنار گذاشتن رقابت‌ها و حصول رفاقت‌ها امکانپذیر نیست و باید به خواسته رهبر معظم انقلاب در خصوص «شنبه مهربانى» عمل کرد. رهبر معظم انقلاب در جریان پیام تبریک خودشان به ملت پس از انتخابات ریاست جمهورى سال 88 فرمودند: «به همه آحاد مردم توصیه مى‌کنم کاملاً هوشیار باشند شنبه پس از انتخابات روز مهربانى و بردبارى است.»

عمل به همین فرمان در خصوص شنبه مهربانى باعث مى‌شود که نمایندگان ملت زمان بیشترى را به تحقق اولویت‌هاى مجلس آینده اختصاص دهند؛ اولویت‌هایى که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین آن دغدغه‌هاى معیشتى و اقتصادى‌مردم است. مردم ایران طى 12 سال گذشته به‌علت تلاش براى برخوردارى از برنامه صلح‌آمیز هسته‌اى، با تحریم‌هاى سنگین و ناجوانمردانه غرب در حوزه اقتصادى مواجه بودند، این روزها با رفع تحریم‌ها از دولت مى‌خواهند که مهم‌ترین دغدغه خود را رفع این مشکلات اقتصادى و توجه به معیشت عمومى مردم قرار دهند و قطعاً بهارستان‌نشین‌ها به‌عنوان وکلاى مردم باید این خواسته عمومى را پیگیرى و براى تحقق آن بکوشند؛ خواسته‌اى که مسیر آن جز تلاش براى تحقق اقتصاد مقاومتى نیست. حال واقعیت بزرگى که نمایندگان آینده مردم در مجلس باید به آن توجه داشته باشند، این است که اقتصاد مقاومتى، کلید گشایش درهاى آرامش به روى اقتصاد کشور باشد.

درست در اوج این تحریم‌ها بود که رهبر معظم انقلاب با طرح موضوع حرکت به سمت «اقتصاد مقاومتى» زمینه را براى گذر کم‌آفت از این دوره سخت و طاقت‌فرسا فراهم کردند؛ شیوه‌اى که اقتصاد را ملزم به تمرکز بر تولیدات داخلى و کاهش اتکا به محصولات خارجى مى‌کند تا از این مسیر نه تنها اقتصاد داخلى شکوفا شود و تحمل شرایط بحران اقتصادى را آسان‌تر کند، بلکه کشور را به سمت تبدیل شدن به یک قدرت اقتصادى مى‌برد، به عبارت بهتر در موضوع اقتصاد مقاومتى، کارشناسان ضمن شناسایى حوزه‌هاى فشار و متعاقب آن تلاش براى کنترل و بى‌اثر کردن آن‌ها، شرایطى را فراهم مى‌کنند که این فشارها به فرصت تبدیل شود، بنابراین باید پذیرفت که تیغ تحریم اگرچه چهره‌اى کشنده دارد، اما در صورت درک شرایط مى‌توان از این تیغ براى پیشرفتى چشمگیر استفاده کرد و بدون نگرانى از وضع تحریم جدید توسط غربى‌ها پاى میز مذاکره نشست.

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات