لرستان خبر گ

تفرجگاه‌ها و مراکز محدود گردشگری بروجرد این روزها در اوج سفرهای تابستانه در هجوم شهروندان و گردشگران قرارگرفته و شهرداری این شهرستان نیز در این زمان محدود دست به اقداماتی نظیر خشکاندن دریاچه‌های مصنوعی و شخم زدن پارک‌ها زده است.

به گزارش لرستان خبر، شهرستان بروجرد یکی از شهرستان‌های شمالی استان لرستان در غرب کشور است که در منطقه کوهستانی زاگرس قرارگرفته و به دلیل همین موقعیت جغرافیایی ویژه خود یکی از خوش آب و هواترین شهرهای کشور بوده که دارای طبیعتی بکر و چهارفصل است و همه‌ساله در فصول بهار و تابستان مسافران و گردشگران بسیاری از نقاط دور و نزدیک برای بهره‌گیری از این طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد بار سفر بسته و حتی اگر شده شبی را به‌عنوان رهگذر در این شهر اقامت می‌کنند.

 بروجرد با اقلیمی چهارفصل

اگر طالب سیروسفر باشید حتماً درگذر از مناطق غربی کشور از جنوب به شمال و یا برعکس شبی را در این شهرستان سپری کرده و از هوای مطبوع آن لذت برده‌اید اما جدای از تاریخ و صبغه فرهنگی این شهرستان که در استان لرستان‌ همچون نگینی می‌درخشد، شهرستان بروجرد ازنظر جاذبه‌های گردشگری طبیعی دارای موقعیتی منحصربه‌فرد است و اگر به گزافه نگوییم بیشتر روستاهای آن به دلیل تنوع آب و هوایی خود مسافر پذیر و مرکز گردشگری برای علاقه‌مندان است.

اما آنچه در روزهای گرم و به‌اصطلاح خرماپزان استان‌های جنوبی ساکنان این مناطق را برای گذران تعطیلات به استان‌های غربی به‌ویژه استان لرستان و شهرستان بروجرد می‌کشاند همین تنوع آب و هوایی و منحصربه‌فرد بودن زیستگاه‌های طبیعی این منطقه از غرب کشور است همچنان که اگر درگذر از پارک‌های تفریحی محدود این شهرستان که به‌نوعی در میانه مسیر عبور مسافران قرارگرفته‌اند سری به پارک شهید بهشتی و یا به‌اصطلاح عامیانه پارک سماور زده باشید حتماً در طول فصول مختلف چادرهای به پا شده مسافران و گردشگران مختلفی را خواهید دید که عمدتاً از شهرهای جنوبی کشور شبی یا روزی را در این شهرستان برای سیر و سیاحت اقامت کرده‌اند.

اما مراکز تفریحی و گردشگری این شهرستان آن‌چنان انگشت‌شمار و محدودشده است که این روزها در اوج تعطیلات تابستانی حتی جوابگوی نیاز شهروندان بروجردی که در منطقه به تفریح و سفر درون‌شهری معرف هستند، نیست و اغلب روزهای تعطیل تنها پارک‌های بزرگ این شهرستان نظیر پارک شهید بهشتی، مادر، بیرجندی، فدک و البته تپه گردشگری معروف به چغا مملو از گردشگران و شهروندانی است که ساعاتی را در کنار خانواده خود به دامان طبیعت پناه برده‌اند.

تفرجگاه‌های طبیعی بروجرد مملو از جمعیت

از سویی روستاهای معروف این شهرستان ‌همچون ونایی و آب سرده و مناطق گردشگری طبیعی این شهرستان نظیر سراب کرتول، منطقه ییلاقی گلدشت، تالاب بیشه دالان، تنگه کپرگه، چنارستان و تک درخت این روزها با شناخته شدن در میان شهروندان و مسافران گاه جای سوزن انداختن ندارد و مملو از جمعیت در روزهای خاصی از سال می‌شود که هیچ‌کدام از آن‌ها امکانات رفاهی و بهداشتی موردنیاز برای اطراق حتی یک‌ساعته را هم ندارند و به دلیل بی‌توجهی مسئولان حفاظتی محیط‌زیست و عدم استفاده صحیح شهروندان و گردشگران این روزها به جایگاهی برای انباشت زباله‌های مسافران تبدیل‌شده است.

اگر از مناطق یادشده خارج از شهر بگذریم اقامتگاه‌های تفریحی این شهرستان نظیر پارک‌های آن نیز برای اقامتی حتی چندساعته چندان امکاناتی با توجه به جمعیت کثیر استقبال‌کنندگان از آن‌ها ندارد و گاه ساخت‌وسازهای بی‌موقع شهرداری در این پارک‌ها هم مزید بر علت می‌شود تا جا برای گردشگران برای اقامت چندساعته تنگ کند و مانند این روزهای پارک شهید بهشتی جا برای سوزن انداختن نباشد.

اما عباس شمس‌الدینی رئیس شورای شهر بروجرد با دفاع از اقدامات عمرانی شهرداری این شهرستان آن‌هم در اوج مسافرت‌های تابستانه این اقدام را حاصل توجه شهرداری به تفرجگاه‌های شهری دانست و در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: اصلاح و توسعه در پارک شهید بهشتی توسط چند پیمانکار به‌سرعت در حال انجام است که این بخش از پارک به دلیل استقبال گردشگران به‌زودی آماده و تکمیل می‌شود.

دیده‌ها منتظر "دیده‌ور" است!

وی باغ تفریحی گردشگری دیده‌ور را از پروژه‌های مهم شهرداری بروجرد برشمرد که قرار است در هفته دولت فاز نخست آن برای استفاده شهروندان افتتاح شود و افزود: این باغ فضایی وسیع و مفرح برای استفاده گردشگران و شهروندان دارد که بااعتباری بالغ‌بر یک میلیارد تومان در دست احداث و آماده‌سازی برای افتتاح در هفته دولت است که با بهره‌برداری از آن فضاهای گردشگری این شهرستان توسعه می‌یابد.

رئیس شورای شهر بروجرد همچنین اصلاح و توسعه نورپردازی پارک‌های تفریحی را از دیگر اقدامات شهرداری بروجرد دانست و بیان کرد: این اقدامات در پارک بانوان، پارک فدک و شهید بهشتی در حال انجام و بهره‌برداری است.

وعده سر خرمنِ توسعه فضاهای گردشگری بروجرد

وی در رابطه با ایجاد کمپ‌های گردشگری در این شهرستان‌ هم گفت: در این راستا قرار است با همکاری استاندار لرستان سرمایه‌گذارانی برای سرمایه‌گذاری در این بخش و احداث فضاهای گردشگری نظیر شهربازی، تله‌کابین و کمپ‌های گردشگری به شورای شهر برای انعقاد قرارداد معرفی شوند که تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

البته احداث تله‌کابین از گلدشت تا تپه چغا سال‌هاست از رؤیاهای مطرح‌شده در شورای شهر است که تاکنون به‌واقعیت مبدل نشده که یا راه بسی دشوار است و یا به قول مسئولان اعتباری در بساط نیست! با این اوصاف باید گفت: خداحافظ تله‌کابین!

اشرف چگنی رئیس کمیسیون اقتصاد مقاومتی شورای شهر بروجرد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن تائید کمبود فضاهای گردشگری و تفریحی در این شهرستان گفت: در شرایطی که مسافران تعطیلات تابستانی برای اقامت در این شهرستان عازم می‌شوند بهسازی و توسعه پارک مهمی همچون یادبود درست نبوده و این امر سبب بی‌رغبتی گردشگران و شهروندان می‌شود.

وی تصریح کرد: در این شرایط شهرداری بروجرد نه‌تنها کمکی به توسعه زیرساخت‌های گردشگری نمی‌کند بلکه در اوج فصل گردشگری و اقامت مسافران در این شهرستان دست به اقداماتی نظیر خشکاندن دریاچه‌های مصنوعی و شخم زدن پارک‌ها می‌کند.

عضو شورای شهر بروجرد احداث برخی فضاهای گردشگری توسط شهرداری بروجرد را لازم و ضروری دانست و افزود: در این راستا پیشنهاداتی مبنی بر احداث پارک ملی شهرستان با فضایی مفرح با طراحی ویژه و آبشارهایی روان از سرچشمه آب گلرود و نیز پارک مینیاتوری که در جای‌جای آن آثار تاریخی شهرهای دیگر شبیه ماکت در نمونه‌ای کوچک‌تر نصب می‌شود برای بازدید گردشگران ارائه‌شده اما احداث چنین فضاهایی که البته در ظرفیت فضاهای طبیعی این شهرستان موجود است نیاز به تأمین اعتبار و پیگیری مسئولان امر دارد.

وی با انتقاد از برخی رفتارهای نادرست مسئولان مرتبط در اخذ اعتبارات لازم عنوان کرد: برخی مسئولان با غلو و بزرگنمایی از اوضاع عمرانی این شهرستان مانع جذب اعتبارات بیشتر در بخش‌های مختلف می‌شوند و فضا را به‌گونه‌ای در نشست‌های خارج از این شهرستان جلوه می‌دهند که گویی هیچ مشکلی در این شهرستان وجود ندارد حال‌آنکه جذب اعتبار نیاز به‌واقع بینی و پرهیز از بزرگنمایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: باید زیرساخت‌های گردشگری شهرستان بروجرد را با همکاری و تلاش بیشتر در حد شهرهای کلان رساند و محرومیت در این حوزه را با تأمین اعتبار جبران کرد.

حال که در ماه پایانی تعطیلات تابستانه قرارگرفته‌ایم باید از مسئولان مدیریت شهری این شهرستان که با اقدامات عجولانه و برنامه‌ریزی نشده فرصت مطرح‌شدن این شهرستان توسط گردشگران را سلب می‌کنند، پرسید این ماله‌کشی بر روی مشکلات مدیریتی تاکنون چه ثمره‌ای برای مردم این شهرستان داشته که آن‌ها را حتی از حداقل‌های تفریح و گردشگری در پارک‌ها نیز محروم کرده است.

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات