لرستان خبر گزارش می دهد

باغ خانواده "دیده‌ور" بروجرد در فضایی به مساحت ۶ هکتار از باغات مثمر و عمارت تاریخی با همین نام بااعتباری معادل ۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش لرستان خبر، ظهر امروز در ادامه بهره‌برداری از پروژه‌های هفته دولت باغ بزرگ و تاریخی "دیده‌ور" بروجرد با حضور جمعی از مسئولان شهرستانی و استانی به بهره‌برداری رسید.

باغ خانوادگی دیده‌ور که در نوع خود در غرب کشور کم‌نظیر و نادر است باغی است که در بیش از شش هکتار از باغات قدیمی تملک شده این شهرستان توسط شهرداری و درمجموعه تاریخی با همین نام احداث‌شده و قابلیت پذیرایی از صدها نفر از علاقه‌مندان و گردشگران در طول فصول مختلف سال را دارا است.

این باغ در فضایی مفرح و طبیعی با درختانی مثمر و کهن‌سال زمینه‌ای مساعد برای توسعه فضاهای گردشگری در شهرستان بروجرد به وجود آورده است. این باغ همچنین باوجود عمارت تاریخی دیده‌ور از بناهای به یادگار مانده از دوران قاجار فضایی چشم‌نواز و دل‌چسب برای گذران اوقات فراغت خانواده‌ها در کنار یکدیگر به وجود آورده است.

منوچهر یوسفی شهردار بروجرد در آئین بهره‌برداری از این پروژه گفت: باغ خانواده شهرستان بروجرد در فضایی به مساحت شش هکتار از باقیمانده باغات قدیمی این شهرستان که در سال‌های گذشته توسط شهرداری تملک شده، احداث‌شده است.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حفاظت و حراست از اراضی طبیعی و باغات عنوان کرد: این باغ تفریحی گردشگری به لحاظ موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد خود و قرار گرفتن در مرکز شهر ازنظر مکانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تنفس گاه طبیعی این شهرستان محسوب می‌شود که می‌تواند زمینه‌های توسعه گردشگری در این شهرستان را رونق بخشد.

شهردار بروجرد با اشاره به ثبت این پروژه در طرح‌های اقتصاد مقاومتی استان لرستان افزود: تاکنون برای تملک و بهسازی این باغ پنج میلیارد تومان اعتبار از محل دارایی‌های شهرداری بروجرد هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: در طراحی این باغ تلاش شده با استفاده از المان‌های طبیعی از به کار بردن مواد شیمیایی همچون آسفالت برای معابر و رنگ‌های شیمیایی جلوگیری شود تا فضای طبیعی و سالم آن همچنان دست‌نخورده باقی بماند.

یوسفی با اشاره به‌ضرورت توسعه فضاهای گردشگری در بروجرد و نیاز مردم این شهرستان به ایجاد اماکن تفریحی گفت: در این باغ فضا برای استفاده بیش از 300 نفر با طراحی 70 محل نشستن امکان‌پذیر شده و همچنان اقدامات عمرانی و آماده‌سازی در بخش‌های دیگر این باغ در دست انجام است و تلاش می‌شود کاربری این محل گردشگری طبیعی به‌صورت باغ و نه به معنای پارک باقی‌مانده و در این فضا توسعه یابد.

وی بابیان اینکه باغ دیده‌ور در غرب کشور نظیر ندارد، افزود: در حال حاضر دو هکتار دیگر از مجموعه باغات مثمر این منطقه تملک شده تا درمجموع مساحت باغ دیده‌ور به هشت هکتار افزایش یابد و این مساحت نیز در حال آماده‌سازی، نورپردازی و تأمین امنیت لازم است.

شهردار بروجرد خاطرنشان کرد: این پارک که فاز نخست آن امروز به بهره‌برداری رسیده در حال آماده‌سازی و تکمیل فازهای دیگر است تا با طراحی طبیعی و سازگار با طبیعت پذیرای علاقه‌مندان در فصول مختلف سال باشد.

به گزارش تسنیم، باغ تاریخی فرهنگی دیده‌ور و عمارت زیبای آن از امروز پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان است تا در فضایی مفرح و طبیعی میهمانی گل و درخت را به منظر چشمان مشتاقان عرضه کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات