در گفتگو با فرزندان شهید مطرح شد

فرزند شهید بروجردی حادثه منا گفت: پدرم قبل از سفر وصیت کرد در صورت هر حادثه در مکه دفن شود و بعد از حادثه منا و شهادت پدرم، طبق وصیت در همانجا دفن شد.

به گزارش لرستان خبر، سال گذشته حجاج مانند هر سال بعد از سالها انتظار برای سفری معنوی خود را آماده کردند و راهی سفر شدند، سفری که انگار با همه سفرها متفاوت بود، خداحافظی هایی که رنگ و بوی بازگشت نداشتند، تبسم هایی که با بغض گلو و اشک آمیخته شده بودند تا حاجیان به دیدار خانه خدا بروند.

 می رفتند تا حاجی شوند، خانه خدا را از نزدیک ببینند، مدینه النبی، قبر رسول خدا(ص)، قبرستان بقیع و... پس از راز و نیاز و عبادت با کوله باری از خاطرات بازگردند.

 سالها فقط با دیدن حاجیان در تصاویر مکه و مدینه گریه می کردند و برای رسیدن این روزها در خانه خدا لحظه شماری می کردند، آرام و قرار نداشتند و سرانجام سال گذشته نام آنها در میان حجاج اعزامی رقم خورد.

 مهر سال گذشته در منا حادثه ای رخ داد که حدود هفت هزار زائر از سراسر دنیا جان خود را از دست دادند که 500 زائر ایرانی در این حادثه قربانی و به شهادت رسیدند و بیشترین آمار قربانی استان لرستان از شهرستان بروجرد بود که 12 زائر بروجردی جان باختند.

 با توجه به فرا رسیدن سالروز فاجعه منا گفتگویی با خانواده یکی از جانباختگان فاجعه منا در بروجرد انجام شده است.

 حجت الاسلام " غلامعباس قاسمی" یکی از شهدای  بروجردی حادثه منا بود که قبل از سفر وصیت کرده بود در صورت هر گونه حادثه ای پیکرش در مکه دفن شود، این شهید بروجردی دارای سه فرزند پسر و یک فرزند دختر بود که در سن 56 سالگی در حادثه منا شهید شد.

 پیکر پدرم در جوار خانه خدا آرام گرفت

 لطفا خودتان را معرفی و بفرمایید آخرین خداحافظی با پدر چگونه بود؟

 "زهرا قاسمی" دختر شهید قاسمی یکی از شهدای حادثه منا در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: سالها می گذشت و قرار بود پدرم به مکه برود که سرانجام سال گذشته نام پدرم در لیست زائران خانه خدا قرار گرفت و راهی سفر معنوی شد اما با توجه به این که پدرم زیاد سفر می رفت ولی در هنگام به این سفر فقط می گفت حلالم کنید.

 همیشه رابطه دخترها با پدر، رابطه بسیار عاطفی و حساسی است و من و پدرم هم از این رابطه استثنا نبودیم و به گونه ای به پدرم علاقه داشتم که این رابطه زبانزد همه بود و هیچ وقت حتی فکرش هم نمی کردم پدرم از این سفر برنگردد.

 لحظه ای که قرار بود با پدرم در پای ماشین خداحافظی کنم، حال و هوای عجیبی  داشتم، در همان خداحافظی ها پدرم زیاد نگاه نمی کرد و به مادرم می گفت اگر اتفاقی رخ داد در همان جا دفن شوم و نهایتا راهی این سفر شد.

 

پیکر پدرم در جوار خانه خدا آرام گرفت

 خبر شهادت پدر چگونه به شما رسید؟

 اما در طول این مدت چندین بار پدر زنگ می زد و دائم می گفت حلالم کنید و با این صحبت های پدرم دلشوره من بیشتر می شد تا این که روز حادثه بود که هر چه تماس می گرفتیم به نتیجه ای نمی رسیدیم و فقط دعا می کردیم اما در نهایت خبر شهادت پدرم به ما رسید و قرار شد طبق وصیت پدر، در مکه دفن شود.

 از زمانی که پدرم در بین ما نیست تقریبا هر شب خواب پدرم را می بینم و با او کلی صحبت می کنم.

 وقتی دلتنگ پدر می شوید چه اقدامی انجام می دهید؟ وقتی دلتنگ پدرم می شوم فقط دعا می کنم و با خاطراتش روزها را سپری می کنم اما برایم سخت است چرا که زندگی بدون حضور پدر خیلی سخت است.

 در فاجعه منا کاملا مشخص بود که عربستان مقصراصلی همه اتفاقاتی بود که در حج سال گذشته رخ داد مانند سقود جرثقیل و نمونه های دیگر که نشان می داد عربستان توان اداره و مدیریت را ندارد.

 پدر شما چند سال منتظراین سفر بود؟

 "محمد قاسمی" فرزند پسر خانواده گفت: 11 سال پدرم منتظر سفر خانه خدا بود و سال قبل راهی این سفر شد و همیشه در هنگام سفرهایی که می رفت به این شکل نبود اما در این خداحافظی می گفت ممکن است در این سفر به دلیل ازدحام جمعیت و یا مشکلاتی دیگر، اتفاقی رخ دهد اما فکرش هم نمی کردیم که روزی پدرمان برنگردد.

پیکر پدرم در جوار خانه خدا آرام گرفت

 آخرین هدیه ای که از پدر گرفتید چه بود؟

 آخرین هدیه ای که پدرم به من داد یک تسبیح بود که در سجاده نماز قرار داده ام و هر روز آن را در دست می گیرم و به یادشان می افتم.

 پدر همیشه در اعیاد مختلف و میلاد ائمه اطهار(ع)به ما عیدی می دادند و سعی می کردند همیشه ما را خوشحال کنند.

 طبق وصیت پدرم در همانجا دفن شد و آرزو دارم روزی قبر پدرم را ببینم.

 بعد از دیدار با رهبری چه احساسی دارید؟

 در طول این یک سال همیشه مادرم به ما دلداری می داد اما چند روز پیش با رهبری دیدار داشتیم و به آرامش خاصی رسیدم  و افتخار کردم برای اولین بار به دیدار رهبری رفته ام.

 سخنان رهبری به قدری آرامش بخش و دلگرم کننده بود که امیدواری را در دل ما زنده کرد و رهبر انقلاب با قاطعیت تمام آل سعود را لایق اداره حج ندانست.

منبع: بازتاب بروجرد

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات