عربستان سعودی و کشورهای عربی همراه ریاض در ائتلاف عربی شکل گرفته برای حمله هوایی و دریایی به یمن ، خواستار محاصره دریایی حوثی ها هستند . عربستان همچنین از روز یکشنبه حریم هوایی یمن را نیز بست و به هواپیماها اجازه ورود و خروج به حریم هوایی این کشور را نمی دهد.

به گزارش لستان خبر به نقل از  "بوشهرنیوز" در حالی که شماری از رسانه های آمریکایی به نقل از مقامات این کشور گفته اند ناوهواپیمابر آمریکایی برای مقابله با کشتی های جنگی ایران به آب های یمن اعزام می شود؛ وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) این موضوع را تکذیب کرد.

 

 


 "استیفان وارن" سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت اطلاعات منتشر شده درباره اینکه کشتی های جنگی آمریکا با ماموریت مقابله با کشتی های ایرانی است صحیح نیست.       
 

 

به ادعای منابع آمریکایی، 9 کشتی نظامی جنگی ایرانی به سمت آب های یمن حرکت می کنند و حامل تسلیحات هستند. منابع آمریکایی مدعی شده اند احتمال دارد کشتی های ایرانی بخواهند به حوثی ها در یمن اسلحه بدهند. در این صورت احتمال برخورد میان کشتی های نظامی سعودی و ایرانی وجود دارد.
 

 

 

رسانه ها: اعزام ناوهواپیمابر آمریکا به یمن برای مقابله با کشتی های ایران/ پنتاگون: تکذیب می شود

 

 

منابع آمریکایی در این باره گفته اند اگر ضرورتی برای مقابله با کشتی های ایران در آب های یمن باشد این مسؤولیت در درجه نخست، بر دوش کشورهای منطقه و در راس آنها مصر و عربستان است.
 

 

 

یک مقام ارشد نظامی آمریکایی هم به خبرگزاری فرانسه گفته بود: هر آنچه که تاکنون انجام می دهیم تامین امنیت عبور و مرور کشتی ها در ساحل یمن است. ما جزئی از ماموریت برقراری ممنوعیت دریایی علیه یمن نیستیم.

 

 


یک مقام آمریکایی دیگر هم گفت: کاروانی از کشتی های نظامی ایران از تنگه هرمز عبور کردند و آنها به سمت غرب در حرکت می کنند. این یعنی اینکه مقصد احتمالی شان یمن است.

 


همزمان مقام نظامی دیگر آمریکایی به شبکه خبری فاکس نیوز گفت اعزام ناو هواپیما بر "یو اس اس تئودور روزولت" به آب های خلیج عدن در یمن به منظور مقابله با حرکت ناو های ایرانی به منطقه و جلوگیری از به ادعای او کمک های احتمالی تسلیحاتی ایران به حوثی ها و تکمیل محاصره دریایی یمن بوده است.عزیمت ناو هواپیمابر آمریکایی به عدن برای جلوگیری از ورود ناوهای ایرانی

 

 

وب سایت فاکس نیوز با انتشار خبر اعزام ناو هواپیمابر تئودور روزولت به آب های عدن می نویسد این ناو قرار است به مجموعه ناوهای جنگی آمریکایی مستقر در آب های عدن بپیوندد.
 

 

 

در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر اعزام رزمناوهای ایرانی به خلیج عدن منتشر شده است که بلافاصله پس از انتشار این اخبار برخی مقامات نظامی آمریکا با ابراز نگرانی از این موضوع ، نسبت به این اقدام واکنش نشان دادند.
 

 

 

این در حالی است که اعزام رزمناوهای نیروی دریایی ایران به منطقه خلیج عدن در سال های گذشته یک رویه ثابت در نیروی دریایی بوده و هدف آن حفظ امنیت این آبراه بین المللی بوده است.
 

 

 

یک مقام نیروی دریایی آمریکا با تایید خبر اعزام ناو هواپیما بر تئودور روزولت به همراه یک ناو اسکورت همراه آن ( ناو نرماندی) اعلام کرده است این ناوها روز یکشنبه از منطقه خلیج فارس به منظور تکمیل محاصره دریایی حوثی ها در یمن به آب های عدن اعزام شده اند.
 

 

 

با اعزام این ناوها هم اکنون ناوهای آمریکایی مستقر در منطقه آب های یمن به 9 فروند افزایش یافته است.
 

 

عربستان سعودی و کشورهای عربی همراه ریاض در ائتلاف عربی شکل گرفته برای حمله هوایی و دریایی به یمن ، خواستار محاصره دریایی حوثی ها هستند . عربستان همچنین از روز یکشنبه حریم هوایی یمن را نیز بست و به هواپیماها اجازه ورود و خروج به حریم هوایی این کشور را نمی دهد.
 

 

 

همزمان و در حالی که حملات هوایی عربستان در نزدیک به 4 هفته گذشته جان صدها غیر نظامی را گرفته و تلفات غیر نظامی کسترده ای در یمن به جا گذاشته ، ایالات متحده بدون محکوم کردن این اقدامات همچنان نسبت به آنچه حمایت ایران از حوثی های یمن می داند، ابراز نگرانی می کند.
 

 

 

روز گذشته جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در سخنانی بار دیگر از آنچه که حمایت های ایران از حوثی ها ی یمن خواند، ابراز نگرانی کرد.
 

 

 

این مقام آمریکایی بدون ابراز نگرانی از تلفات حملات گسترده هوایی عربستان به یمن، مسئولیت خشونت ها در این کشور را به گردن ایران انداخت و مدعی شد حمایت تسلیحاتی ایران از حوثی های یمن هزینه خشونت ها را در این کشور بالا می برد.
 

 

 

جمهوری اسلامی ایران حمایت تسلیحاتی از حوثی ها را رد کرده و بر ضرورت پایان یافتن حملات هوایی به یمن و کمک های انسان دوستانه به این کشور و آغاز گفت و گوهای ملی بین گروه های معارض در این کشور تاکید می کند.

 

 
 
 
انتهای پیام/
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات