حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری اتریش، روابط تهران ــ وین را خوب و دوستانه توصیف و تصریح کرد: توافق هسته‌ای ایران با 1+5 زمینه را برای گسترش و توسعه روابط میان تهران ــ وین فراهم خواهد کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه توافق تاریخی هسته‌ای ایران با نام پایتخت اتریش گره خورده است و با قدردانی از تلاش‌های دولت این کشور برای میزبانی نشست‌های مختلف مذاکرات هسته‌ای در وین، گفت: اتریش میزبان خوبی برای برگزاری مناسب اجلاس‌های متعدد جهانی و بین‌المللی است.

روحانی با اشاره به سفر آتی رئیس‌جمهوری اتریش به تهران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از این سفر استقبال می‌کند؛ سفری که زمینه‌ساز تقویت بیش‌ازپیش همکاری‌های دوجانبه میان تهران ــ وین خواهد بود و روابط دو کشور را وارد مرحله نوینی می‌کند.

روحانی با قدردانی از رئیس‌جمهوری اتریش به‌دلیل تبریک پیشاپیش عید سعید فطر به ایرانیان مسلمان و به‌ویژه دولت جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: امیدوارم این عید بزرگ بر همه مسلمانان جهان مبارک و مایه برکت و خیر باشد.

هانس فیشر رئیس‌جمهوری اتریش نیز در این مکالمه تلفنی با ابراز خرسندی از پایان مثبت مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی گفت: بی‌تردید نتیجه این مذاکرات برای جهان و به‌ویژه روابط دو کشور آثار و پیامدهای بسیار مثبتی خواهد داشت.

رئیس‌جمهوری اتریش با تقدیر از تلاش‌های شبانه‌روزی هیئت مذاکره کننده ایرانی برای به ثمر رسانیدن مذاکرات هسته‌ای، تصریح کرد: توافق هسته‌ای به‌خوبی نشان داد که می‌توان مهم‌ترین مسائل جهانی را از طریق گفتگو و روش‌های صلح‌آمیز حل نمود.

وی همچنین پیشاپیش فرارسیدن عید بزرگ فطر را به همه ایرانیان مسلمان و دولت جمهوری اسلامی ایران تبریک و تهنیت گفت.

در این مکالمه تلفنی در خصوص اهمیت "همایش بین‌المللی ایران و اروپا: سرمایه‌گذاری و تجارت" در هفته آینده در پایتخت اتریش نیز تبادل نظر به عمل آمد.

 

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات