پوتین خطاب به سفیر ترکیه در روسیه؛

رئیس‌جمهور روسیه همتای ترک خود را به «آدولف هیتلر» تشبیه کرد و گفت که اگر «رجب طیب اردوغان» از حمایت «داعش» دست برندارد، به او «درس بزرگی» خواهد داد.

طبق خبرهایی که رسانه‌های روسی منتشر کرده‌اند، «ولادیمیر پوتین» که کاسه صبرش از حمایت‌های پنهانی آنکارا از گروه‌های  تروریستی از جمله تکفیری‌های «داعش» لبریز شده در اقدامی خارج عرف دیپلماتیک، «اومیت یاردیم» سفیر ترکیه را به کاخ کرملین فرا خوانده و خطاب به وی گفته: «من سوریه را به استالینگراد بزرگ برای اردوغان تبدیل می‌کنم، زیرا او و متحدان سعودی‌اش به اندازه «آدولف هیتلر» دیکتاتور آلمان نازی خبیث هستند. رئیس‌جمهور شما  دورویی می‌کند؛ از یک طرف از دموکراسی حمایت و از کودتای نظامی در مصر انتقاد می‌کند، و از  طرف دیگر، چشمان خود را بر روی فعالیت‌های تروریستی برای سرنگونی رئیس‌جمهوری سوریه می‌بندد.»

 

نبرد استالینگراد یکی از دشوارترین نبردهای جنگ جهانی دوم بود و در این نبرد، آلمانی‌ها در سال ۱۹۴۳ از ارتش روسیه شکست خوردند.

 

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، مسکو‌ تایمز در ادامه نوشت: پوتین در ادامه خطاب به سفیر ترکیه گفت: «روسیه روابط دیپلماتیک خود را با ترکیه قطع خواهد کرد، مگر اینکه اردوغان دست از حمایت از تروریست‌های داعش بردارد.»

 

براساس اطلاعات افشا شده از جلسه دو ساعته، یاردیم نیز اتهامات  پوتین را رد کرده و مدعی شده روسیه مسبب اصلی جنگ داخلی در سوریه است.

 

در پی انتشار این خبر، پایگاه خبری «تی۲۴» که یکی از انتشاردهندگان آن بود، با عذرخواهی از رئیس‌جمهور ترکیه، اعلام کرد که خبر پیش از ویرایش سردبیر، منتشر شده و اصل خبر از روی پایگاه مسکو تایمز برداشته شده است.

 

تی۲۴ به همراه دیگر‌پایگاه‌های خبری، منبع خبر فوق را «مسکو تایمز» اعلام کرده بودند، اما مسکو تایمز دیروز سکوت کرد و حاضر به تکذیب خبر نشد.

 

دیروز به نقل از «دیمیتری بیسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نیز فقط اعلام شد، این کشور به سوریه نیرو اعزام نخواهد کرد و خبری به نقل از او در ارتباط با سخنان پوتین منتشر نشد.

 

تحرکات معنادار

 

در پی دیدار وزرای خارجه آمریکا، روسیه و عربستان در دوحه، پایتخت قطر، که ۱۱ مرداد (یکشنبه گذشته) صورت گرفت، تحرکات سیاسی معناداری با محوریت سوریه در منطقه صورت می‌گیرد که از زمان آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ تاکنون سابقه نداشته است. 

 

خبرگزاری ایسنا دیروز ادامه این تحرکات را بدین صورت پوشش داد که «میان وزارت خارجه آمریکا و سوریه مذاکرات محرمانه‌ای جریان دارد. براساس این گزارش، واشنگتن هم‌‌اکنون رویه دوجانبه‌ای را نسبت به دمشق در پیش گرفته است؛ از یک طرف، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا همچنان از برکناری «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه سخن می‌گوید و از طرف دیگر، زیر دستان جان کری مذاکرات مفصلی را با همتایان سوری خود برگزار می‌کنند.»

 

نکته تعجب‌برانگیز این دیپلماسی پنهان، نرم شدن سعودی‌ها و تمایل آنها برای مذاکره با مقامات دمشق است.

 

در همین رابطه، دیروز خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «الجمهوریه» لبنان گزارش داد، «روسیه تلاش می‌کند قبل از برگزاری نشست میان مخالفان سوری و نمایندگان دولت سوریه در مسکو، دیداری را میان «ولید معلم» وزیر خارجه سوریه و همتای سعودی وی «عادل الجبیر» ترتیب دهد.

 

نشست مسکو اواخر سال جاری میلادی (دی) برگزار می‌شود.پیش از این نیز دو دیدار حساس در منطقه روی داده است؛ یکی سفر «علی مملوک» فرمانده مرکز امنیت ملی سوریه به عربستان و دیدارش با «محمد بن سلمان»  جانشین ولیعهد عربستان بود که خبرگزاری‌ها از این دیدار تحت عنوان «از بین رفتن دیوار دشمنی میان ریاض و دمشق» یاد کرده بودند و دیگری نیز دیداری بود که محمد بن سلمان با پوتین در شهر «سن‌پترزبورگ» روسیه داشته است.

 

در ارتباط با علت و پیامدهای این دیدارهای بی‌سابقه گمانه‌زنی‌های زیادی صورت می‌گیرد، و حتی برخی از کارشناسان آن را به توافق هسته‌ای ایران و غرب نیز ربط می‌دهند و می‌گویند، از جمله پیامدهای این توافق، پوست‌اندازی نظم سیاسی و شکل‌گیری یک نظم جدید در منطقه است.

 

میانجیگری عمان

 

کشور عمان که در ماجرای هسته‌ای ایران نقش میانجی را برعهده داشت، به نظر می‌رسد که در ماجرای کنونی و بحران سوریه نیز این نقش را خواهد داشت.تسنیم به نقل از روزنامه «الاخبار» گزارش داد؛ «نشست سه‌جانبه نمایندگان سوریه، عربستان و عمان در مسقط قوت گرفت و در همین چارچوب، «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان، رسما از معلم برای سفر به عمان دعوت کرده است.» قرار است عادل الجبیر هم به این دو تن در مسقط بپیوندد. ظاهرا این دیدار با میانجیگری روسیه صورت می‌گیرد.

 

منبع: رجا نیوز به نقل از کیهان

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات