در پی بارش های مداوم اخیر؛

بارش های مداوم بارندگی در شهرستان کوهدشت؛ تبدیل به سیلاب شد و بدون هیچ مقاومتی یک عمر زندگی سیل زده ها را با خود برد.

به گزارش لرستان خبر، ده روز از حادثه سیلاب شهرستان کوهدشت گذشته است. خیابان های مجاور سد داخلی کوهدشت با حجم وسیعی از گِل پوشیده شده. سیلاب، تکه های سنگ را با خود آورده است. بیشتر خانه ها از وحشت سیلاب دوباره تخلیه شده اند. سیلاب حتا به زیرزمین خانه ها هم هجوم آورده و هنوز از سیلاب تخلیه نشده است.

 

سیلاب در شهرستان کوهدشت

 

بنا بر این گزارش،  شدت بارش ها در شهرستان کوهدشت، آبگرفتگی شدید خیابان ها و معابر، قطع شدن راه ارتباطی روستاها و بخش های شهرستان کوهدشت با مرکز شهرستان و درگذشت سه نفر از اعضای یک خانواده را به دنبال داشت.

 

 

یکی از سیل زده های شهرستان کوهدشت در این رابطه می گوید: خانه های سیل زده ها از گِل و لای پر شده و نمی توان در این خانه ها زندگی کرد.

 

سیلاب در شهرستان کوهدشت

 

نوروزی با بیان اینکه نزدیک به 6 خانه ی تخریبی در اثر سیلاب به وجود آمده؛ اظهار کرد: حدود 80 خانه در مجاور سد داخلی کوهدشت وجود دارد.

 

 

وی ضمن اشاره به امداد هلال احمر به سیل زده های شهرستان کوهدشت، بیان داشت:  این اقلام شامل 5 پتو، 2 موکت شش متری، 2 عدد قابلمه و یک چراغ نفتی به هر خانواده ی سیل زده است.

 

 

نوروزی، خانه های سیل زده ها را غیرقابل اسکان دانست و تصریح کرد: فرماندار شهرستان کوهدشت به سیل زده هایی که خانه شان بر اثر سیلاب تخریبی است؛ قول داده که اجاره بهای یک ماه اول آن را پرداخت کند و در ماه های بعدی هم به فکر وضعیت آن ها باشد.

 

سیلاب در شهرستان کوهدشت

 

این سیل زده ضمن اشاره به اینکه در منطقه ی سیل زده، شن ریزی بادامی انجام نشده، خاطرنشان کرد: عبور و مرور به دلیل وجود انباشت گل و لای به سختی انجام می شود.

 

 

نوروزی، وضعیت منطقه سیلاب زده پس از ده روز را مناسب ندانست و تصریح کرد: از اهالی ساکن منطقه برای عبور و مرور از لبه های مسطح سد استفاده می کنند و این امکان خطر را به دنبال دارد.

 

سیلاب در شهرستان کوهدشت

 

این سیل زده که خودرویش براثر سیلاب آسیب دیده است؛ گفت: بر اثر سیلاب، خودروهای برخی از سیل زده ها جابجا شده و روی سیلاب شناور می ماند.

 

 

حسینی، یکی دیگر از سیل زده های شهرستان کوهدشت است. سیلاب تمام وسایل خانه را به بیرون پرتاب کرده.  زیرزمین خانه هنوز از گل و لای و سیلاب تخلیه نشده است.

 

 

این سیل زده در این خصوص می گوید: شدت سیلاب آن قدر زیاد بودکه در عرض چند دقیقه همه چیز را در بر گرفت.

 

سیلاب در شهرستان کوهدشت

 

یکی دیگر از سیل زده های شهرستان کوهدشت با اشاره به آب گرفتگی خانه ها بر اثر سیلاب گفت: تمام وسایل خانه بر اثر سیلاب از بین رفته است.

 

 

وی با بیان اینکه بر اثر سیلاب آواره شده ایم؛ تصریح کرد: چرا نباید قبل از وقوع حادثه، تدبیری برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار سیلاب صورت می گرفت؟

 

 

در روزهای گذشته از سوی سازمان هواشناسی کشور، اخطاریه هایی در خصوص احتمال سیلاب و آبگرفتگی صادر شده بود، اما با وجود اطلاع رسانی های صورت گرفته، سیلاب خسارت های زیادی را در نتیجه بارش ها به دنبال داشت.

 

سیلاب در شهرستان کوهدشت

 

سیل اخیر نشان داد اجرای پروژه های پیشگیرانه، امدادرسانی و اطلاع‌رسانی به هنگام تا عمل فاصله دارد و گواه آن هم عدم وسایل امداد رسانی، عدم تغییر در اوضاع منطقه ی سیل زده ی شهرستان کوهدشت است؛ به طوری که هنوز خانه ها از سیلاب خالی نشده و ترک خوردگی دیوارها وحشت از آوار را برای اهالی به همراه دارد.

 

 

بنا بر این گزارش، سیل زده ها پس از سیلاب، با هشدار پلیس و نیروی انتظامی چندین بار مجبور به ترک خانه هایشان شده تا از تلفات احتمالی سیلاب در امان باشند؛ سیلابی که حتی به «آدرینا» کوچک ترین جانباخته ی سیلاب کوهدشت رحم نکرد و خسارات فراوانی بر جای گذاشت.

منبع:آسوبان

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات