شهردار خرم‌آباد:

شهردار خرم‌آباد گفت: موضوع واگذاری باغ وحش کاسیت خرم‌آباد به شهرداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

یحیی عیدی بیرانوند شامگاه یکشنبه در جلسه رسمی و علنی شورای شهر خرم‌آباد در رابطه با موضوع واگذاری باغ‌وحش کاسیت به شهرداری اظهار داشت: معاون عمرانی استاندار لرستان  در جلسه‌ای اصرار داشت که  باغ‌وحش به شهرداری تحویل داده شود.

وی با بیان اینکه دامپزشکی استان لرستان معتقد است که نگهداری از باغ‌وحش از وظایف دامپزشکی نیست افزود: دامپزشکی استان معتقد است  این امر  از وظایف شهرداری‌ها است چرا که در قانون ایجاد باغ‌وحش‌های حوزه شهری بر عهده شهرداری است.

شهردار خرم‌آباد عنوان کرد: در جلسه‌ای که با حضور مدیرکل دامپزشکی استان لرستان  برگزار شد شروطی برای واگذاری باغ‌وحش خرم‌آباد به شهرداری مطرح کردیم و درصورتی که شورای شهر خرم‌آباد با این موضوع موافقت کند با دامپزشکی وارد بحث می‌شویم.

وی بیان کرد: ما با موضوع واگذاری باغ‌وحش کاسیت به شهرداری مخالفت‌های زیادی کردیم اما نظر استاندار لرستان و معاونانش این است که این باغ‌وحش به شهرداری واگذار شود.

رضا حاصلی عضو شورای شهر خرم‌آباد نیز در این جلسه گفت: وجود باغ‌وحش در محیط‌های شهری از نیازهای جامعه امروز است و این در حالیست که در دنیا نگهداری از حیوانات کار پسندیده‌ای است.

وی بابیان اینکه من با نوع نگهداری حیوانات موجود در باغ‌وحش کاسیت واقع در شهر خرم‌آباد مخالف هستم تصریح کرد: این باغ‌وحش تبدیل به اسارتگاهی برای حیوانات شده که از لحاظ عاطفی نگهداری حیوانات به این شکل  بسیار سخت است در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته از باغ‌وحش‌های موجود به‌عنوان  منبع درآمد استفاده می‌شود.

عضو شورای شهر خرم‌آباد موضوع واگذاری باغ‌وحش کاسیت واقع در شهر خرم‌آباد به شهرداری را بسیار پیچیده و فنی دانست و اظهار داشت: باید در چندین حوزه بر روی این موضوع مباحث فنی صورت گیرد.

وی با تأکید بر اینکه موضوع واگذاری باغ‌وحش باید با یک نگاه کارشناسی دنبال شود افزود: باید به بحث تغذیه حیوانات موجود در باغ‌وحش کاسیت  توجه ویژه‌ای شود چرا که برخی از حیوانات گوشت‌خوار و برخی دیگر گیاه‌خوار هستند.

حاصلی با بیان اینکه نباید تصور شود نگهداری حیوانات گیاهخوار شبیه نگهداری حیوانات گوشت‌خوار است عنوان کرد: به بحث نیاز به نیروی انسانی متخصص هیچ‌وقت توجه نشده و نباید تصور کرد که نگهداری شیر یا پلنگ شبیه نگهداری الاغ است و شهردار باید توجه داشته باشد که با نیروی عمرانی یا نیروی تنظیف نمی‌تواند از باغ‌وحش را نگهداری کند.

وی بیان کرد: حیوانات دارای  فرهنگ نگهداری خاصی هستند و این در حالی است که بسیاری از حیواناتی که در باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد نگهداری می‌شوند افسرده هستند.

در پایان این جلسه مقرر شد هزینه‌های موردنیاز در رابطه با  نگهداری باغ‌وحش کاسیت واقع در شهر خرم‌آباد از سوی اعضاء شورا شهر و همچنین شهرداری موردبررسی قرار گیرد و سپس در رابطه با واگذاری یا عدم واگذاری آن به شهرداری تصمیم‌گیری لازم انجام شود.

به گزارش تسنیم نامناسب بودن فضای باغ وحش شهر خرم‌آباد سبب شد تا در سال‌های اخیر گونه‌های نادری از حیوانات این باغ وحش تلف شود که در پی از دست رفتن این حیوانات، مسئولان بر آن شدند تا مسئولیت نگهداری حیوانات این باغ وحش را از دامپزشکی استان به نهاد دیگری بسپارند که در نهایت نظرمسئولان ارشد استان بر این شد که نگهداری حیوانات باغ وحش کاسیت خرم‌آباد به شهرداری  واگذار شود که اکنون باید منتظر تصمیم شهرداری ماند تا ببینیم سرنوشت این باغ وحش چه می‌شود.

 

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات