در نشت خبری در پلدختر مطرح شد؛

فرمانده انتظامی پلدختر از کشف و ضبط یک قطعه مجسمه داریوش هخامنشی از قاچاقچیان میراث فرهنگی در این شهرستان خبرداد.

به گزارش لرستان خبر، سرهنگ رضا داودی پیش از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران شهرستان پلدختر گفت: سربازان گمنام امام زمان(عج) و ماموران انتظامی این شهرستان موفق به کشف و ضبط ، یک قطعه مجسمه از جنس طلا ۲۲ عیار با پایه نقره ای متعلق به داریوش هخامنشی از قاچاقچیان  اموال تاریخی و فرهنگی کشور در پلدختر شدند.

 

 

وی افزود: با توجه به اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام و ماموران انتظامی در راستای حفظ صیانت از کشور موفق به کشف این مجسمه در حین انجام معامله در پلدختر شدند.

 

 

وی گفت: کارشناسان قیمت این شئ تاریخی را ۳۰ میلیارد ریال تایید کردند و در این رابطه دو نفر سوداگر میراث فرهنگی دستگیر و با قرار قانونی روانه زندان شدند.

 

 

وی به جزییات مشخصات این مجسمه پرداخت و افزود: وزن این مجسمه یک کیلو و ۶۹۴ گرم، ارتفاع آن ۴۵ سانتی متر برروی پایه نقره ای آن خط مس باستان منقوش شده است.

 

 

سرهنگ داودی تصریح کرد: بر روی اصل مجسمه رداعی که بر تن دارد خط میخی ایران باستان با معانی و مفهوم مشخص نقش بسته است.

 

 

وی افزود: این شی تاریخی، تحویل اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان برای مطالعات بیشتر داده خواهد شد.

 

 

فرمانده انتظامی پلدختر گفت: سواداگران میراث فرهنگی که اموال و اشیای تاریخی سرزمین باستانی لرستان را هدف سودای خود قرار داده اند بدانند که در صورت مشاهده هر گونه تخریب و  قاچاق اموال و خرید و فروش اموال فرهنگی با توجه به اشرافیت مورد شناسایی قرار خواهند گرفت و به مجازات می رسند.

منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • داود

    این مجسمه بعد از کشف در کجا قرار میگیره برای دیدن

نظرات