حضور نیروهای نظامی کشورهای خارجی در خلیج‌فارس سابقه طولانی دارد و این بار هم دو کشوری - که یکی از آنها با ایران روابط دیپلماتیک دارد - تمرین سوال‌برانگیزی در این آب‌های حساس برگزار کرده‌اند.

بر اساس اعلام نیروی دریایی سلطنتی انگلیس، غواصان این نیرو همراه با غواصان نیروی دریایی آمریکا، در آب‌های نیلگون خلیج‌فارس تمرین مشترک ضدمین برگزار کرده و هدف از آن را ارتقای توانمندی‌های نیروهای خود اعلام کرده‌اند.

 

در اعلامیه انگلیسی‌ها آمده: «سناریوی این تمرین بر اساس پاکسازی دریا از مین و ایجاد امکان عبور و مرور برای کشتی‌های غیرنظامی، طراحی شده بود.

 

این تمرین مشترک 3 روز پیش و تحت فرماندهی «پائول اوت‌وِل» از نیروی دریایی انگلیس و با مشارکت کشتی‌های مین‌روب آمریکایی «یواس‌اس گلادیاتور» و «یواس‌اس دیویستیتور» و کشتی‌های انگلیسی «بانگور»، «چیدینگ فولد» و «پنزانس» انجام شده است.

 

رزمناو آمریکایی «یواس‌اس پونس» هم به عنوان سکوی نشست و برخاست بالگرد در این تمرین مشترک نقش داشته است.

 

آمریکایی‌ها در این تمرین از یگان مین روب خود هم استفاده کرده‌اند؛ مین‌روب‌های پیشرفته این یگان به صورت زیردریایی‌های کوچک بدون‌سرنشین‌اند که با امواج سوتی (سونار)، بستر دریا را اسکن کرده و مین‌ها را می‌یابند.

 

اوت‌وِل، فرمانده این عملیات گفته: «گرچه نیروهای دریایی آمریکا و انگلیس به توانایی‌های واحدهای ضدمین خود می بالند، ولی ما باید اطمینان حاصل کنیم که دو نیرو می‌توانند در شرایط پیچیده و متغیر با هم کاری کنند.»

منبع:فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات