گزارشی از غار و چشمه ای شگفت انگیز در لرستان؛

چشمه وقت و ساعت دورود با سیستم آب دهی منظم و منحصر به فرد خودش نشانه ای از عظمت پروردگار است که در زمین مقابل دیدگان تماشاگران این نشانه ها قرار دارد.

به گزارش لرستان خبر، شهرستان درود یکی از شهرستان های شرقی لرستان است با جاذبه های طبیعی بسیاری که در خود جای داده است هر سال پذیرای بسیاری از مسافران و مهمانان نوروزی است.

 

این شهرستان دارای زیباترین منابع و جاذبه های گردشگری است که از جمله این جاذبه های طبیعی چشمه وقت ساعت است، که یکی از عجیب ترین جاذبه هاست.

 

 

این چشمه با سیستم آب دهی منظم و منحصر به فرد خودش  نشانه ای از عظمت پروردگار است که در زمین مقابل دیدگان تماشاگران این نشانه ها قرار دارد.

 

چشمه وقت ساعت در سینه، پریز کوه شهرستان دورود واقع شده‌است، این چشمه اسرارآمیز به این جهت وقت ساعت نامیده می‌شود، که در فواصل زمانی خاص و بصورت کاملا طبیعی قطع و وصل می‌شود.

 

 

یکی دیگر از زیبایی‌های چشمه وقت ساعت قرار گرفتن آن در غاری است که بعد از روان شدن از دل غار مسیری را طی و سپس به دامنه‌های کوه پریز سرازیر شده و جریان می‌یابد.

 

این پدیده طبیعی درطول سال به قوت خود باقی است، لذا مدت قطع و برقرای جریان آب چشمه در فصول سال متفاوت است، معمولا فاصله هر قطع و وصل از نظر زمانی و با توجه به فصول سال، بین 45 دقیقه تا یک ونیم ساعت در نوصان می‌باشد.

 

           چشمه وقت و ساعت دورود

 

معرفی غار

 

غار در نزدیکی یکی از طولاتی​ترین و زیباترین دره​های زاگرس به نام دره نگار قرار گرفته است. در دره نگار آب رودخانه گهر از سرچشمه آن، که دریاچه گهر است، جاری می​شود.

 

رود گهر یکی از شاخه​های پر آب رودخانه دز است. عبور از دره وحشی نگا نیازمند 24 ساعت کوه​پیمایی و مواظبت از خود در مقابل خرس​هاست.

 

          چشمه وقت و ساعت دورود

 

ساختمان غار

 

غار در فضایی با کانی​های آهکی به عرض 7 متر، طول 20 متر، و ارتفاع 8 متر پدید آمده است و در گوشه سمت راست آن مجرای چشمه​ای دائمی قرار دارد.

 

مسیر دسترسی به این چشمه و آبشار، حرکت از درود به سمت جنوب، در امتداد ریل راه‌آهن است که پس از گذشتن از روستاهای چم‌چید، برآفتاب، چنار و ده کولیان و 3 ساعت کوه ‌پیمایی به دهانه غار و آبشار خواهید رسید. مسیر دیگر استفاده از قطار محلی و پیاده شدن در ایستگاه چم‌چید است که بقیه راه را می‌بایست پیاده پیمود.

 

چاه عجیب کوه پریز به نام "چاه ساز دهل " از جاذبه‌های اطراف این آبشار است که با انداختن سنگ به داخل آن صدای دلنشینی تولید می‌شود، کوه زیبای اشترانکوه نیز از مهم‌ترین جلوه‌های طبیعی این محدوده است.

 

از دیگر جلوه های خاص این منطقه می توان به صخره ای شبیه به پسر و دختر، در کوه چبیلستون اشاره کرد که افسانه"کرودختر" را در بین اهالی زنده می کند.

 

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • دورود بي پشتوانه (خرم آباد زده )

    اي بيسواد غير دورودي دره نگار كجاست اين دره در اصل دره ني ها بوده ( داراي ني )و با بازشدن پاي طبيعت تخريب كن ها به دره نگاه و حال شما بدون اطلاع و دادن وليمه براي آن نام جديدي انتخاب كرده مبارك باشه

نظرات