گزارش تصویری-تشریحی؛

«روستای گوشه» در شهرستان دورود بر اثر سر ریز شدن آب سد کمال صالح زیر آب رفت و مردم برای نجات جان خود به کوه پناه بردند.

به گزارش لرستان خبر، روستای گوشه» شهرستان دورود که در 70 کیلومتری  استان مرکزی قرار دارد دو روز پیش به اثر سرریز شدن آب سد کمال صالح در این استان آسیب دید که با تخریب شدن برخی از منازل مسکونی این روستا، مردم تنها توانستند جان خود را نجات دهند به‌طوری‌که اسباب و اثاثیه منزل را رها کردند.

با شروع ساخت‌وساز سد مرور، مردم این روستا باید به منطقه دیگری انتقال پیدا می‌کردند به همین دلیل امور آب استان برای تخلیه روستا و ساخت مسکن جدید برای مردم اقدام می‌کرد.

با پرداخت تسهیلات و بخشی از طلب مردم ساخت‌وسازهای جدیدی شروع می‌شود اما پس از گذشت چند سال ساختمان‌های جدید اهالی روستا همچنان نیمه‌کاره است و مردم علی‌رغم هشدارهایی که برای خطر سرریز شدن آب سد می‌شنوند حاضر نمی‌شدند خانه‌های قدیمی را ترک و در خانه‌های نیمه‌کاره، بدون سقف و امکانات اولیه زندگی کنند.

سرریز شدن آب سد کمال صالح مرکزی به روستایی در لرستان

حسین ساکی بخشدار سیلاخور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با شاره به آب‌گرفتگی روستای گوشه در شهرستان دورود اظهار داشت: با سرریز شدن آب سد کمال صالح استان مرکزی، اهالی این روستا که حدود 90 خانوار هستند خانه‌های خود را ترک و توسط نیروی‌های هلال‌احمر در مکان دیگری اسکان داده شدند تا جان پناهی داشته باشند.

وی افزود: مردم روستای گوشه پیش‌ازاین باید به مکان دیگری انتقال پیدا می‌کردند اما مردم به دلیل اینکه 15 درصد از مطالبات خود را برای تخلیه روستا  از امور آب دریافت نکرده بودند همچنان در خانه‌های خود ماندند.

بخشدار سیلاخور  به نیمه‌کاره بودن ساختمان‌های جدید مردم این روستا اشاره کرد و گفت: برخی از این ساختمان‌ها سقف ندارد و اکنون هلال‌احمر شهرستان 30 چادر برای اسکان آن‌ها بر پا کرده است.

پرداخت نشده طلب مردم روستای گوشه برای تخلیه روستا

وی عنوان کرد: مشکل برق مردم در محل جدید برطرف شده اما  چون امور آب مطالبات شرکت آب و فاضلاب پرداخت نکرده است مردم با مشکل آب مواجه هستند.

ساکی بیان کرد: طلب مردم از امور آب برای امکان دولتی مانند ایجاد مدرسه، مسجد، خانه بهداشت و جایگاه سوخت پرداخت‌نشده و همین سبب شد تا مردم برای گرفتن طلب خود روستا را ترک نکنند.

وی تصریح کرد: مردم طی سال‌های گذشته 12 میلیون تومان تسهیلات دریافت کردند که باید صرف ساخت‌وساز در محل جدید می‌شد که برخی در این زمینه هزینه نکردند.

برپایی اردوگاه 3 روزه برای اسکان اضطراری مردم روستا

عباس عبدی رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان دو رود در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: با سرریز شدن آب به سمت روستای گوشه، ستاد بحران تشکیل  و مقرر شد هلال‌احمر یک اردوگاه سه‌روزه‌ای برای مردم برپا کند که نیروهای هلال‌احمر برای اسکان اضطراری و رفع خطر از اهالی این روستا 50  چادر برپا کردند.

وی افزود: با توجه به اینکه خانه‌های قدیمی روستای گوشه دیگر در معرض خطر نیستند، هلال‌احمر امروز چادرهای برپاشده را جمع‌آوری می‌کند.

علی امید سیفی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان در مورد وضعیت پیش‌آمده عنوان کرد: روز یکشنبه آب سد کمال صالح سرریز کرده و با پر شدن ظرفیت این سد 15 مترمکعب در ثانیه آب آن به سمت سد مروک استان لرستان رها  شد.

وی بابیان اینکه 120 میلیون مترمکعب آب سد کمال صالح پرشده است افزود: این 15 مترمکعب آب از سرریز آب سد کمال صالح بوده که به سد مرور رهاشده است.

وی بابیان اینکه روستای گوشه در پایین‌دست سد مرور قرارگرفته است عنوان کرد: بارها برای تخلیه این روستا از مردم خواسته‌ایم تا روستا را تخلیه کنند اما عده‌ای از آن‌ها هنوز برای تخلیه اقدام نکردند.

پرداخت خسارت امور آب به اهالی روستای گوشه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان بیان کرد: برای جلوگیری از زیرآب رفتن روستای گوشه پنج مترمکعب آب سرریزی که از سد کمال صالح برای سد مروک می‌آمد را با باز کردن دریچه سد رها کرده‌ایم.

وی در رابطه با پرداخت طلب اهالی روستای گوشه گفت: ما قبلاً تعهد دادیم تا خردادماه امسال خسارت مردم را برای تخلیه روستا پرداخت می‌کنیم که در این راستا برخی از روستائیان خانه‌های خود را تخلیه کرده اما هنوز برخی از مردم اقدام به تخلیه نکرده‌اند.

سیفی در رابطه با پرداخت خسارت به اهالی روستای گوشه اظهار داشت: برای پرداخت خسارت مردم پیگیری‌هایی انجام‌شده که وزارت نیرو اعلام کرده که به‌زودی خسارت سد مرور به روستائیان را پرداخت می‌شود.

گزارش از سکینه بیرانوند-تسنیم

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات