عارف:

کاندیدای احتمالی اصلاح طلبان در انتخابات با بیان اینکه آذری ها اقلیت نیستند، اظهارداشت: رسیدن به مطالبات قومیت ها را یک حق می دانیم و برخی کج فهمی ها و کج سلیقگی ها را نباید به حساب نظام بگذاریم.

  محمدرضا عارف معاون اول دولت اصلاحات در دیدار با جمعی از فعالان دانشجویی دانشگاه امیرکبیر و نخبگان کشور در پاسخ به سوال دانشجوی آذری زبان پیرامون مسائل مربوط به قومیت ها اظهار داشت: مساله مهم ما هویت ملی یعنی ایرانی بودن است و اگر این را بپذیریم هیچ چالشی نداریم. قومیت ها در ایران بسیار مفید هستند اما به دلیل مشکلاتی که بخشی از آن تحمیل شده و بخشی از آن نیز خودساخته است، به آنها تهدید گفته می شود.

وی با بیان اینکه آذری ها اقلیت نیستند، اظهارداشت: رسیدن به مطالبات قومیت ها را یک حق می دانیم و برخی کج فهمی ها و کج سلیقگی ها را نباید به حساب نظام بگذاریم.

وی در خصوص خرده فرهنگها در کشور نیز تاکید کرد: اعتقاد دارم باید زمینه را برای رشد خرده فرهنگ ها فراهم کنیم. امیدواریم کشور به سمتی برود که مطالبات به حق خرده فرهنگ ها حاصل شود. من وجود قومیت ها را عین امنیت ملی و نه تهدید برای امنیت ملی می دانم.

معاون اول دولت اصلاحات همچنین در خصوص اصل ۱۵ قانون اساسی، تصریح کرد: من با تدریس زبان ترکی در مدارس کاملا موافق هستم. اما تنگ نظری هایی وجود دارد که البته جز سیاست های نظام نیست. معتقدم تمام گویش های ملی باید در مدارس مورد توجه قرار گیرند و آموزش داده شوند. اینکه باید اصل را بر زبان ملی بگذاریم تردیدی نیست اما باید به لهجه ها و زبان های محلی بها داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تاثیر تحریم ها بر شرایط فعلی کشور یادآور شد: بخشی از شرایط فعلی مربوط به تحریم های خارجی است اما اینکه رئیس بانک مرکزی صحبتی می کند و روز بعد دلار ۱۵ الی ۲۰ درصد گران می شود چه ربطی به تحریم ها دارد؟ این موارد نتیجه بی تدبیری، بی برنامه گی و ناواردی است.

وی تصریح کرد: اگر عقلانیت به خرج می دادیم شعار مدیریت بر دنیا را مطرح نمی کردیم. بعضی از صحبت ها و دیدگاه ها هزینه کردن از آینده است. چه کسی گفته است که ما رهبری دنیا را داریم در حالی که ما پاسخگوی نیاز اولیه مردم خود نیستیم؟

عارف تاکید کرد: بخشی از مشکلات ناشی از فشار خارجی است که معتقدم باید با تعامل و مذاکره به گونه ای عمل می کردیم که تحریم های گسترده اتفاق نمی افتاد. اما مذاکره هم باید در موضع قدرت صورت گیرد. علی رغم اینکه تحریم ها تاثیر دارد اما تمام مشکلات موجود بخاطر تحریم ها نیست و بیشتر ناشی از سوء تدبیرها و اقدامات صرفا سلیقه ای است. بعضی از سخنانی که در طی این چند سال مسئولین مطرح کردند، ضد امنیت ملی بود. معتقدم اگر نمی توانیم درآمد تولید کنیم حداقل هزینه جدید ایجاد نکنیم.

وی همچنین طایفه گرایی را آفت مدیریت کشور دانست و گفت: مشکل ما این است که دایره ای به شعاع دو - سه کیلومتر ایجاد کرده ایم. اگر در عرصه انتخابات پیروز شدم دایره ای به شعاع کشور می زنم یعنی اگر نیروی نخبه ای در دور افتاده ترین نقطه کشور است را هم ببینم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به اولویت های خود برای اداره کشور گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات، گردشگری و بهره بردن از موقعیت منطقه ای ایران به عنوان هاب تجاری منطقه که می تواند سالیانه درآمدهای قابل ملاحظه ای را به دست آورد، از جمله اولویت هایم است.

وی در ادامه به تشریح وضعیت کشور مبنی بر وجود برخی تنگ نظری ها، بداخلاق های سیاسی و چند دستگی میان جناح ها پرداخت و افزود: با وجود درآمد بالای اقتصادی طی هشت سال اخیر اما مردم فشارهای اقتصادی را به صورت واقعی درک می کنند.

عارف علت این امر را ساختار شکنی و نادیده گرفتن قانون و نگاه هیاتی داشتن به اداره کشور دانست و ادامه داد: وضعیت به جایی رسیده که نسل سوم امیدی به آینده خودش ندارد و فضای حاکم نیز امنیتی شده است.

به اعتقاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به ظرفیت بالای مردم، داشتن امید و نگاه به آینده می تواند مسایل را سامان داده به شرط آنکه دولت آینده، دولت توانا، با تدبیر و با اخلاق باشد. از این رو اولویت نخست دولت آینده باید توقف روند فعلی باشد. وضعیت فعلی به گونه ای است که هیچ راهی جز حضور اصلاح طلبان در آن نیست. علت این امر نیز تجربه موفق اصلا ح طلبان در اداره کشور است.

وی علت مخالفت برخی برای حضور در انتخابات را هزینه هایی که در سال ۸۸ دادند دانست و اظهار داشت: برای مثال، دانشجویی در ستاد انتخاباتی نامزدی که از توسط شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفته، فعالیت کرده است، حالا می خواهد ادامه تحصیل بدهد، ستاره دارش می کنند، می خواهد استخدام شود، می گویند سال ۸۸ به چه کسی رای داده است.

عارف مهمترین دلیل حضور خود را شکستن فضای امنیتی، یاس و رکودی که بر دانشگاه ها حاکم است اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: اصلاح طلبان ضربه های زیادی را در سال های اخیر به خاطر عدم تفاهم و اجماع خورده اند. البته نباید در گذشته متوقف شویم. تحلیل گذشته واجب است اما ماندن در گذشته به ضرر است و باید نگاه به آینده داشته باشیم.

به اعتقاد عارف اصلاح طلبان لازم است برای ادامه حیات سیاسی خود اجماع کنند. چرا که در این صورت پیروز می شوند.

وی با ابراز تاسف از اینکه نتوانستیم به نتیجه قطعی در یک زمان خوب برسیم ادامه داد: ما زمان طلایی را از دست دادیم، اکنون نزدیک به ۴۰ روز تا انتخابات مانده و هنوز جبهه اصلاحات تکلیفش مبنی بر اینکه نامزد انتخاباتی اش چه کسی است، مشخص نیست.

معاون اول دولت اصلاحات در پاسخ به پرسشی مبنی بر آفت به اجماع نرسیدن گفت: بخشی از این آفت فرهنگی است؛ چرا که ما شعار خوب می دهیم و می گوییم اجماع را قبول داریم اما اگر به ما ختم شود، اگر به دیگری ختم شود قبول نداریم. بخشی دیگر ناشی از خودبزرگ بینی است و بخشی نیز ناشی از عدم تحمل دیگران است.

وی یکی دیگر از ضعف های موجود را عدم وجود مرام نامه و اساسنامه مشخصی برای جریانات سیاسی در کشور دانست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات