وزیر امور خارجه کشورمان گفت: براساس اطلاعات من خانم اشتون به زودی با آقای جلیلی تماس برقرار می کند که این شیوه این تماس می تواند تلفنی و یا ملاقات طرفین باشد.

  علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری که بعدازظهر امروز پس از دیدار با وزیر امور خارجه گینه بیسائو داشت در خصوص سفر هیاتی از ریاست جمهوری مصر به ایران و اینکه نشست کمیسیون چهارشنبه که از طرف رئیس جمهور مصر پیشنهاد شده بود با حضور اعضا برگزار خواهد شد یا خیر؟ گفت: از زمانی که ملت بزرگ مصر توانست انقلاب خود را محقق کند و از حدود بیش از یک سال پیش به طور مستمر تبادل هیات های مختلف در سطوح مختلف را داشته ایم.

وی افزود: به ویژه پس از اینکه در اجلاس سران کشورهای عضو همکاری اسلامی در خصوص ایجاد یک گروه تماس توافق شد که متشکل از ایران، عربستان، مصر و ترکیه بود وزرای خارجه کشورها پیرو آن نشستی داشتند و به نتایج خوبی رسیدند.

صالحی گفت: قرار شد سران ایران، مصر و ترکیه در قاهره جلسه ای داشته باشند و مرسی پیشنهاد خود را در آن جلسه برای حل و فصل بحران سوریه ارایه کرد. جمهوری اسلامی ایران نیز در این زمینه موافقت اصولی داشت و نظرات خود را اعلام کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: پیرو این مساله به صورت تلفنی و در نهادهای بین المللی با وزیر خارجه مصر در تماس هستیم و از چند روز پیش نیز تماس تلفنی با وزیر خارجه مصر داشتیم و تاکید کردیم تحقق پیشنهاد آقای مرسی سرعت بیشتری داده شود چرا که هر روز که می گذرد عده ای بیگناه کشته می شوند و تلاش همه کشورها باید این باشد که جلوی خونریزی را بگیریم.

وی ادامه داد: بحث چهارجانبه نیز مطرح و قرار شد در آینده نزدیک اجلاس وزرا برگزار شود. ما اعلام کردیم ایران آمادگی میزبانی دارد و اگر جای دیگری نیز این اجلاس برگزار شود به طور مثال در عربستان سعودی ما آماده ایم.

صالحی در خصوص سفر ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه به تهران گفت: رفت و آمد با هیات ها در سوریه را دایماً داریم اما تا جایی که من اطلاع دارم آقای معلم به تهران نمی آید و رئیس مجلس سوریه فردا به ایران می آید که رایزنی هایی خواهد داشت و با مسئولین کشور ملاقات دارد.

وی همچنین درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ و اظهارات خود که گفته بود خانم اشتون سریعتر باید با آقای جلیلی تماس بگیرد گفت: در سفری که به قزاقستان داشتم با تعدادی از وزرای خارجه در خصوص مذاکرات ایران و ۱+۵ صحبت کردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه با وزرای خارجه سوئد، قزاقستان و ترکیه به تفصیل در این باره صحبت شد گفت: به خصوص با وزرای خارجه قزاقستان و سوئد مفصل صحبت کردیم و اعلام شد که عملکرد ۱+۵ در معرض قضاوت بین المللی است.

وی گفت: خانم اشتون در نشست الماتی ۲ تصریح کرد که پس از صحبت با وزرای خارجه ۱+۵ با جلیلی تماس می گیرد و نتیجه رایزنی ها را اعلام می کند.

صالحی افزود: بیش از دو سه هفته می گذرد و امیدواریم به گونه ای عمل شود که قضاوت بین المللی در رابطه با رویکرد ۱+۵ ناامید کننده نباشد.

وی تصریح کرد: اگر عهد و پیمانی بسته می شود باید وفای به عهد کرد البته به من گفته اند که به زودی تماس برقرار می شود که شیوه تماس می تواند تلفنی یا با ملاقات طرفین باشد که البته هنوز روشن نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: طبق اطلاع بنده امیدواریم به زودی خانم اشتون وفای به عهد کند و انتظار جامعه بین المللی را در رابطه با وفای به عهد برطرف کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات