بروجردی:

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آمدن هاشمی در صحنه انتخابات به صلاح وی و کشور نیست.

سید علاءالدین بروجردی عصر دوشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: پیش از انقلاب که استحصال منابع فسیلی ما دو برابر الان بود و جمعیت ما نیز نصف امروز بود، کسی به ما نمی گفت که شما به انرژی هسته ای نیاز ندارید و کشورهای مختلفی برای ایجاد نیروگاه های هسته ای آماده همکاری بودند و قراردادهایی هم در این زمینه امضا شد ولی امروز و با این شرایط به ما می گویند که شما منابع فسیلی زیادی دارید و نیازی به انرژی هسته ای ندارید.

وی افزود: اینکه کشورهای مختلف و در راس آنها آمریکا ایستاده اند و دنبال تقابل با جمهوری اسلامی ایران هستند به این دلیل است که به نتیجه رسیدند که این راه برای آنها خاصیتی ندارد زیرا ۱۰ سال است که با فشارها و قطعنامه مختلف تهدید می کنند که ما تبدیل به کشور هسته ای نشویم.

اقتصاد در فضای چالشی داخلی شکوفا نخواهد شد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: امروز از استخراج اورانیوم تا غنی سازی توسط جمهوری اسلامی انجام می شود و این فشارها آب در هاون کوبیدن است و به همین دلیل است که خواهان ایجاد زمینه های توافق شده اند.

بروجردی با اشاره به این تفاهمات و نتایج آن، تصریح کرد: یکی از مهمترین خاصیت ها و ویژگی های ممتاز جمهوری اسلامی ایران، تبدیل تهدیدها به فرصت است و شاید اگر این تحریم ها نبود و امکانات به موقع در اختیار ما قرار می گرفت به این توانمندی ها دست نمی یافتیم.

وی افزود: در داخل باید با همدلی و توافق برای اقتصاد برنامه ریزی کرد زیرا اقتصاد در یک فضای دعوا و چالش داخلی شکوفا نخواهد شد و متخصصین اقتصاد در مجلس و دولت باید بنشینند با همدلی ایده ها را جمع بندی کنند و آن را به قانون تبدیل و قانون را صحیح اجرا کنند.

اگر عدالت بود تورم به این شکل بالا نمی رفت

بروجردی در ارتباط با سوال یکی از دانشجویان مبنی بر قرار گرفتن شعار عدالت در شعارهای انتخاباتی کاندیداها، خاطرنشان ساخت: مشکل ما این است که شعار می دهیم و عمل نمی کنیم؛ واژه عدالت را در این سال ها بسیار شنیده ایم و این کلمه همیشه تکرار شده است اما اگر عدالت اجرا می شد ما به این میزان مشکلات اقتصادی می داشتیم؟ آیا ما ثروتمان کم است؟ آیا ما بیشترین نفت و گاز را در جهان نداریم؟

وی افزود: بحث این است که نباید شعار داد؛ باید کار انجام داد. برنامه هایی برای رسیدن به عدالت حقیقی باید صورت بگیرد، آن هم اصولی، نه من درآوری و برنامه ها به خوبی انجام شود زیرا اگر قانون مصوب اجرا نشود فاصله طبقاتی زیادتر می شود، تورم بالا می رود و کسی که پول دارد توان پرداخت پول برای حل مشکلش را دارد اما طبقات پایین جامعه هستندکه آسیب می بینند.

دیپلماسی ابزار کار آمد اقتدار نظام سیاسی است

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر اختیارات رهبر در مسائله انرژی هسته ای عنوان کرد: مقام معظم رهبری سیاست گذاری کلان را انجام می دهند و بر سر میز مذاکرات حضور پیدا نمی کنند. آن فردی که برای مذاکره به آنجا می رود باید دارای هنر دیپلماسی باشد. وی باید با بهره گیری از مجموعه واقعیت های موجود، توانمندی های خود نظام برای تامین منافع ملی استفاده کنند، همین طور که رهبر نیز فرمودند که بسیاری از مشکلات کشورها با دیپلماسی، ابتکار و اقتدار می تواند حل کند.

رابطه با آمریکا فشارهای فرهنگی و اقتصادی وارد می کند

وی افزود: اصولگراها این تصور را دارند که باید با آمریکا رابطه داشته باشند اما نه به قیمت از دست رفتن اقتدار، عزت و توانمندی. اصلاح طلبان خواستار این رابطه هستند اما با روش های خیلی بد ولی قطعا با رابطه با آمریکایی که امروز رسما علیه جمهوری اسلامی ایران بودجه تصویب می کند و برای ضربه زدن به ایران لشکر کشی سایبری می کند فشارهای فرهنگی و اقتصادی وارد می کند، اگر در این زمینه با این شیوه با آمریکا ارتباط برقرار کنیم به ضرر ایران است.

وی افزود: اما همانطور که امسال در آغاز سال رهبر خیلی صریح به این موضوع پرداختند که من مخالف با رابطه با آمریکا نیستم مشروط بر اینکه خطوط قرمز رهبری رعایت شود، ممکن است در صورت انجام این کار مذاکراتی صورت گیرد اما مذاکره با آمریکا قطعا مساوی با کاهش فشار اقتصادی نیست زیرا آنها از همه اهرم ها در مقابل با ما استفاده می کنند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد برخورد جدی در برابر بی احترامی احمدی نژاد به فرامین رهبری افزود: در یک ساختاری مانند جمهوری اسلامی ایران که جایگاه رهبری به لحاظ همه اختیارات تعریف شده است، رئیس جمهور در محدوده اختیارات قانونی اش مشخص است اما اگر تخطی صورت بگیرد نباید ساختار مملکت را به هم بزنیم و این تدبیری است که رهبر اتخاذ کرده است.

آمدن رفسنجانی به صلاح کشور نیست

وی در ارتباط با سوال یکی از دانشجویان در ارتباط با حضور هاشمی در صحنه و توانمندی هاشمی، گفت: حضور هاشمی در صحنه انتخابات به نفع وی و کشور نیست.

بروجردی تصریح کرد: باید فرصت در اختیار افرادی قرار بگیرد که هم از نظر سن و سال و هم از نظر توانمندی دارای قابلیتهای بیشتری باشند.

وی در ارتباط با سوال یکی از دانشجویان مبنی بر ویژگی های لازم برای رئیس جمهور آینده کشور، اظهار داشت: رئیس جمهور آینده باید مردمی باشد و از درون مردم برخاسته باشد. بخش مهمی از ظرفیت های کشور ما ارتباط با دیگر کشورها است. رئیس جمهور باید بتوانند این زمینه را ایجاد کند که این کار متخصص می خواهد. زاویه نداشتن با رهبری نیز از مهمترین ویژگی های رئیس جمهور است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات