هشت کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پس از حدود چهار ساعت مناظره، به جمع بندی صحبتهای خود در اولین روز از برگزاری این مناظره ها در صداوسیما پرداختند.

  مشروح جمع بندی سخنان کاندیداها به شرح زیر است:

غرضی: از صداوسیما تشکر می کنم اما باید یک مقدار عرصه تحقیقات میدانی را افزایش دهند برای اینکه در صحبت های کاندیداها و عملکرد صداوسیما این نتیجه حاصل شود که تعداد بیشتری پای صندوق های رای بیایند. تصورم این است که اگر وسیع تر و سازمان یافته تر عمل شود تعداد بیشتری پای صندوق های رای می آیند والا هدف دیگری نیست در اینکه ما چه می گوییم یا صداوسیما چگونه عمل می کند.

قالیباف: از همه ملت عزیز تشکر می کنم که بالاخره چهار ساعت توفیق داشتیم در جمع مردم چه آنهایی که مشغول کار هستند یا افرادی که در جمع خانواده هستند، باشیم. خدا را شاکرم و امیدوارم اگر خیر بنده بر این باشد که در خدمت ملت باشم، حماسه سیاسی توسط آنها و حماسه اقتصادی با بنده و همکاری دولت آینده فراهم شود. این اطمینان را می دهم که برنامه مدونی برای دولت یازدهم در ۲۴ فصل آماده شده که مردم در بلاتکلیفی نباشند.

قالیباف پس از ایراد سخنان خود، کتابچه ای را که برای برنامه هایش در آن تدوین شده است نشان داد.

ولایتی: ما در مسیر چشم انداز بیست ساله به سمتی حرکت کنیم که موجب احیای تمدن ایران شود و ایران به عنوان یک گوهر یک دانه در تاریخ بشر جایگاه خود را پیدا کند و کشور شماره اول دنیا باشد.

جلیلی: به برکت انقلاب اسلامی امروز کشور ما بیش از همیشه دارای افتخار و پیشرفت است و باید قدر این را بدانیم و نقاط قوتی که ما را به اینجا کشانده شناسایی کرده و تقویت کنیم، همچنان که نقاط ضعف را نیز بشناسیم و از آنها بپرهیزیم؛ البته در عرصه اقتصادی نیز ظرفیت های زیادی وجود دارد که در کنار سایر عرضه ها ما توانسته ایم پیشرفت های چشمگیری داشته باشیم و همان طور که به عنوان یک کشور مقتدر به شمار می رویم در عرصه اقتصادی نیز بتوانیم به این جایگاه برسیم.

جلیلی مطرح کرد که برنامه هایش تهیه شده و در پایگاه اینترنتی خود قرار دارد.

حدادعادل: من هم به ملت ایران مجددا سلام عرض می کنم و تاکید می کنم همان طور که توانستیم جنگ تحمیلی را با موفقیت پشت سر بگذاریم، خواهیم توانست تحریم تحمیلی را نیز پشت سر بگذاریم و با مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی، تغییر سبک زندگی به زندگی اسلامی و همین طور دستیابی به وحدت ملی باید تلاش هوشمندانه و مجاهدانه همه مدیران، استادان، جوانان، کارگران و همه دو چندان باشد و یک انتخاب خوب و انتخابات خوب در ۲۴ خرداد ۹۲ داشته باشیم.

عارف: از مردم خوب و عزیز کشور که حوصله به خرج دادند و ما توانستیم نقطه نظر خود را مطرح کنیم، تشکر می کنم. امیدوارم حضور پرشوری در انتخابات داشته باشند و با مشارکت حداکثری روبه رو باشیم. انتظار داریم مردم با مطالعه برنامه ها و بررسی سلایق اجرایی به اصلح رای بدهند تا کشور را روی ریل پرشتاب پیشرفت و تعالی قرار دهیم. من با گفتمان معیشت، منزلت و عقلانیت را روی پایگاه شخصی ام قرار داده ام که مردم می توانند به آن مراجعه و از آن استفاده کنند.

رضایی: من آینده را بسیار روشن و امیدبخش می بینم که به فضل خدا در سال های آینده نه تنها تحریم ها را پشت سر می گذاریم، بلکه از آن فرصتی تاریخی برای شکوفا کردن اقتصاد ایران می سازیم. ما مرد تبدیل هزینه ها به فرصت ها هستیم. در دفاع و در انقلاب نیز همین کار را کردیم و ان شاءالله ثابت می کنیم که با خیزش بزرگی که در جامعه ما بوجود می آید و با نوسازی دولت و برنامه هایی که تنظیم شده، یک بار دیگر عظمت قدرت مردم ایران را به نمایش می گذاریم. همه امیدم بعد از خدا به جوانان امروز کشور هستند که مثل مهدی باکری ها، حسین خرازی ها و احمد کاظمی ها آنها را به صحنه می آوریم و ورق را به لطف پروردگار برمی گردانیم.

روحانی: تشکر می کنم از همه بینندگانی که حوصله کردند برنامه را تماشا کردند و دقت کردند. دولت من دولت تدبیر و امید است. من خودم را در برابر فقر مردم و مشکلات آنها مسئول می دانم. مخصوصا اقشار آسیب پذیر و کسانی که دارای درآمد ثابت هستند، کارگران، کارمندان و بویژه بیماران صعب العلاج تلاش می کنم همه را تحت پوشش بیمه همگانی قرار دهم. کاری می کنم که مردم حق انتخاب داشته باشند و در بیمه رقابتی بتوانند بیمه موردنظرشان را انتخاب کنند. شعار اصلی من نجات اقتصاد ایران، احیای اخلاقی و تعامل سازنده با جهان است.

حیدری مجری این مناظره نیز در پایان، ضمن تشکر از نامزدهای انتخابات، از آنها خواست تا اگر پیشنهاداتی برای مناظره بعدی تلویزیونی دارند، آن را از طریق ستادهای انتخاباتی به صداوسیما منتقل کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین خطاب به کاندیداها گفت که هشت سوال مطرح شده را در اختیار ستادهای کاندیداها برای بررسی خواهد گذاشت؛ چراکه به گفته وی سوال ها غلط نبوده بلکه هدف این بوده که رویکرد دولت مدنظر هریک از کاندیداها را نشان بدهد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات