نایب رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری با اعتقاد به اینکه احمدی نژاد، جلیلی را برای رئیس جمهور شدن می پسندد، پیش بینی کرد که هاشمی و خاتمی نیز از روحانی حمایت رسمی نکنند.

محمدرضا باهنر درباره آرایش سیاسی انتخابات ریاست جمهوری و هشت نامزد حاضر در رقابت سیاسی پیش رو به طرح دیدگاه های خود پرداخت.

حرف و حدیث ها درباره تأییدصلاحیت برخی افراد بی مورد است

ائتلاف ۱+۲ منتفی شده است

وی با بیان اینکه درباره آرایش انتخابات باید سه مقطع را مورد ارزیابی قرار داد افزود: اولین مقطع، پیش از ثبت نام بود که یک آرایش با اعلام کاندیداتوری ۲۰ تا ۵۰ نفر از شخصیت های مطرح شکل گرفت و در ساعت های آخر ثبت نام نامزدها افرادی که تصور نمی شد، حضور پیدا کردند یا برعکس عده ای که تصور می شد بیایند، نام نویسی نکردند.

باهنر ادامه داد: بعد از پایان ثبت نام ها شرایطی به وجود آمد که صحنه انتخابات بهم ریخت، برخی ستادها ریزش و برخی دیگر رویش چشمگیری داشتند که این با اعلام نظر نهایی شورای نگهبان همزمان شد، در زمان قبل از ثبت نام و بعد از ثبت نام افرادی انصراف دادند، اگرچه خیلی تحول اساسی رخ نداد اما ثبت نام سه چهار نفر همچون آقایان هاشمی، مشایی و جلیلی در صحنه انتخابات تحول ایجاد کرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنگامی که نتیجه احراز صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان اعلام شد یکسری نگرانی ها این بود که نامزدهای احراز صلاحیت نشده دست به تحرکاتی بزنند و مشکلاتی برای کشور ایجاد شود که اینگونه نشد و رهبر معظم انقلاب نیز در دیداری که با نمایندگان مجلس داشتند از این افراد تکریم و تشکر کردند ادامه داد: معتقدم این نکته قابل توجه بود که نامزدهای احراز صلاحیت نشده قانون مداری پیشه کردند اما برخی رسانه های مکتوب همچنان بر تأیید برخی افراد تاکید دارند و حرف و حدیث هایی را مطرح می کنند که بی مورد است.

باهنر با یادآوری اینکه فضای انتخابات با تایید صلاحیت ۸ نامزد شکل گرفت افزود: عارف از سوی جریان اصلاحات آمد، از اردوگاه اصولگرایان نیز ائتلاف ۱+۲، جلیلی و رضایی حضور دارند و روحانی و غرضی نیز نامزدهای مستقل هستند، اگرچه شناسنامه سیاسی روحانی نشان می دهد او با میانه روی از نیروهای معتدل هر دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب استفاده می کند؛ در طیف اصولگرایی دو نحله وجود دارد، جبهه پایداری از روزهای اول شکل گیری فضای انتخابات با رویکرد به نامزدی دیگر وارد صحنه رقابت شد اما به دلایلی امروز تمایل به حمایت از جلیلی دارد.

وی ادامه داد: نحله دیگر در اردوگاه اصولگرایی ائتلاف ۱+۲ است که گرچه اعضای آن وعده کرده بودند یک نفر از جمع آنها باقی بماند اما امروز به نظر نمی رسد به نتیجه ای در این مورد دست پیدا کنند و ائتلاف پیشرفت عملا منتفی شده است؛ معتقدم در ادامه، رقابت اصلی از یک طرف بین جلیلی و روحانی و از طرف دیگر در مجموعه ۱+۲ میان قالیباف و ولایتی جدی تر می شود اگر چه حدادعادل عضو دیگر ائتلاف پیشرفت نیز نرم مسیر تبلیغات انتخابات را طی می کند اما در مجموع انتخابات را دو مرحله ای پیش بینی می کنم.

قالیباف و ولایتی شانس بیشتری برای حضور در مرحله دوم دارند


باهنر در پاسخ به این سوال که چه کسانی برای ورود به مرحله دوم از شانس بیشتری برخوردارند؟ افزود: نظرسنجی هایی که تا امروز صورت گرفته، نشان می دهد قالیباف و ولایتی شانس بیشتری برای حضور در مرحله دوم دارند، اما باید منتظر ماند و بحث هایی که در رسانه ملی از سوی نامزدها مطرح می شود را دید تا مشخص شود چه کسانی به مرحله دوم خواهند رفت.

هاشمی و خاتمی از حسن روحانی حمایت رسمی نمی کنند

باهنر همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی به اینکه روحانی منتظر حمایت مستقیم هاشمی و خاتمی است، آیا امکان ائتلاف میان روحانی و عارف وجود دارد؟ اگر این اتفاق رخ دهد چه میزان در سبد رای روحانی تاثیرگذار خواهد بود؟ افزود: محمدرضا عارف فردی متدین است و رویه وی، رویه ای مشخص و شفاف اصلاح طلبی است و قاعدتاً چشم به حمایت اصلاح طلبان دارد؛ حسن روحانی هم حافظه تاریخی و شناسنامه سیاسی وی حاکی از نوع نگاه همسان او با هاشمی و برخورد فراجناحی است اما باید گفت که حمایت رسمی و جدی از سوی هاشمی و خاتمی در مورد روحانی اتفاق نخواهد افتاد.

باهنر افزود: ممکن است یک جهت ها و علامت هایی داده شود اما به صورت بیانیه رسمی که این دو نفر بخواهند از روحانی حمایت کنند، به نظر من اتفاق نخواهد افتاد، اگر به فرض محال این اتفاق نیز رخ دهد روحانی نمی تواند با حمایتی که از سوی خاتمی و هاشمی می شود، کل رای آنها را به سبد خود منتقل کند و این اصل درباره عارف نیز صدق می کند؛ معتقدم حداکثر رأی انتقالی از سبد خود به دیگر نامزد ۴۰ درصد خواهد بود، بنابراین تصور اینکه هاشمی و خاتمی به طور مشترک از نامزدی حمایت کنند و این مسئله باعث شود که انتخابات در مرحله اول پایان بپذیرد اشتباه است، اما احتمال دارد که کارت ورود به دور دوم انتخابات را در اختیار آن نامزد قرار دهد؛ با وضعیت فعلی به نظر می رسد رای عارف کمتر از روحانی باشد، اما باز هم این مسئله بستگی اتفاقات آینده دارد.

حمایت هاشمی و خاتمی شانس روحانی را تقویت می کند

نایب رییس مجلس در پاسخ به اینکه اگر حمایت روشنی از سوی خاتمی و هاشمی صورت بگیرد، کارت ورود قطعی به دور دوم انتخابات در اختیار روحانی یا عارف قرار نمی گیرد؟ ابراز داشت: به صورت قطعی نمی توان اعلام کرد که اینگونه پیش خواهد رفت، اما شانس برای رفتن به مرحله دوم را تقویت می کند، اگر بخواهیم به صورت درصدی حساب کنیم، روحانی آرایی که تاکنون در نظرسنجی ها دارد ۶ درصد بیشتر نیست و اگر هاشمی بخواهد بخشی از آرای خود (حدود ۱۰ درصد که بیشتر هم نمی تواند باشد) را به وی منتقل کند، جمع آرای روحانی به ۱۶ درصد خواهد رسید که او همچنان بعد از ولایتی نفر سوم خواهد بود و حتی به دور دوم هم نمی رسد.

خاتمی بهتر می تواند آرای خود را به عارف منتقل کند

باهنر در پاسخ به این پرسش که اگر حمایت خاتمی هم پشت سر روحانی بیاید وضع چگونه است که وی گفت: بستگی دارد و من آن را عملیاتی نمی دانم، خاتمی بهتر می تواند آرای خود را به عارف منتقل کند، از نظر ساختاری اینگونه نیست که خاتمی به مانند هاشمی رای قابل توجهی داشته باشد و بتواند با انتقال آن تغییراتی جدی در صحنه انتخابات ایجاد کند.

تنها ادبیات احمدی نژادی می تواند تجربه سال۸۴ را برای قالیباف تکرار کند

وی که با خانه ملت گفت وگو کرده است در پاسخ به پرسش دیگری مبنی به اینکه سال ۸۴ قالیباف در نظرسنجی ها رتبه دوم را داشت اما در انتخابات نفر چهارم شد، آیا این تجربه می تواند برای او تکرار شود؟ گفت: در عالم سیاست هیچ چیز غیر قابل تصور نیست و هرگونه احتمالی وجود دارد، اما اگر بخواهد این گونه اتفاقات رخ بدهد باید منتظر ادبیاتی مثل احمدی نژاد یا شبیه او در این رقابت ها باشیم.

جلیلی نمی تواند ادبیات احمدی نژادی را در انتخابات دنبال کند

باهنر همچنین در پاسخ به اینکه آیا جلیلی می تواند این ادبیات را داشته باشد؟ اضافه کرد: خیر. خود احمدی نژاد هم نمی تواند، ادبیات احمدی نژاد نخ نما شده و خاصیت خود را از دست داده است، یک زمانی یک جمله" بگم بگم" یا افشاگری بحق و ناحق میلیون میلیون رای جابجا می کرد اما امروز تصور نداریم که اینگونه اتفاقات در صحنه انتخابات رخ دهد.

وی ادامه داد: گاهی در جامعه شایعاتی به وجود می آید مبنی بر اینکه جلیلی از سوی مسئولان عالی رتبه نظام پشتیبانی می شود که این هم حداقل به صورت شفاف و روشن از سوی رهبری تکذیب شد، بنابراین این نوع سونامی رای هم ایجاد نخواهد شد و از طرف دیگرباید بگویم جلیلی بدون تکیه به این نوع توهمات که از سوی مقامات بالا مورد حمایت است باید یک ادبیاتی به کار ببرد که نمی دانیم آن چیست؛ اگر چه نمی توان گفت برد ادبیات احمدی نژاد صفر است اما دیگر توانایی ایجاد سونامی رای را ندارد.

احمدی نژاد، جلیلی را می پسندد

گروه خونی احمدی نژاد و جلیلی به یکدیگر می خورد


نایب رییس مجلس در ادامه این گفت وگو ابرازعقیده کرد: اینکه احمدی نژاد و جلیلی در نشستی با یکدیگر توافق کرده باشند که جلیلی نامزد دولت باشد، اینگونه نیست، اما احمدی نژاد از بین ۸ نامزد موجود فردی را حمایت می کند، اولا طرفدارش باشد اگر این نشد پشت سر نامزدی قرار می گیرد که برای او خطری نداشته باشد، براساس این تحلیل احمدی نژاد، جلیلی را می پسندد اما این بدان معنا نیست که با یکدیگر بر سر سناریویی تفاهم کرده اند اما گروه خونی احمدی نژاد و جلیلی به یکدیگر می خورد.

رضایی نمی تواند پدیده انتخابات سال ۹۲ باشد

وی درباره حضور محسن رضایی و اینکه آیا او می تواند پدیده انتخابات سال ۹۲ نام بگیرد در قیاس با رضایی سال ۸۴ و ۸۸؟ خاطرنشان کرد: معمولا با حرکت های عمومی و خودجوش افراد خیلی پایین و بالا نمی شود، رضایی در انتخابات طرفداران ثابت و خاص خود را پیدا کرده، مثلا در نظرسنجی ها که نگاه کنیم رشدهایی که وجود دارد که معنادار نیست، ممکن است ۳ درصد رشد داشته باشد اما معنادار نیست به همین دلیل عده ای تصور دارند رضایی نمی تواند پدیده انتخابات سال ۹۲ باشد.

باهنر با بیان اینکه آرای خاکستری ترجمه های متفاوتی دارد افزود: کسانی که انگیزه سیاسی در انتخابات دارند تا حدودی انتخاب خود را انجام داده اند، اما برخی افراد منتظرند تا نامزدها برنامه های خود را از طریق صداوسیما تشریح کنند و سپس تصمیم بگیرند که رسانه ملی امروز می تواند نقش پررنگی را در این راستا ایفا کند.

وی درباره میزان تاثیر آرای خاکستری در انتخابات افزود: اگر آرای خاکستری تبدیل به یک سونامی و بهمن شود و به سمت یک نامزد برود، قطعاً تعیین کننده خواهد بود، در سال ۷۶ نامزدی اعتقاد داشت راست و چپ هر کدام تنها ۱۵ درصد رای دارند که در مجموع ۳۰ درصد می شود و ۷۰ درصد مابقی به سمت او خواهد رفت، بخش اول درست بود و هر طرف ۱۵ درصد رای بیشتر نداشتند، اما اشتباه آن کاندیدا این بود که فکر می کرد ۷۰ درصد مابقی در سبد رای او خواهد بود؛ من به وی گفتم اینها ۷۰ درصد نیست بلکه ۷۰ تا یک درصد است که این دو با یکدیگر تفاوت زیادی دارند.

باهنر گفت: این ۷۰ تا یک درصد هیچ زمانی نمی تواند همزمان در سبد یک نفر قرار گیرد، در شرکت ها نیز اینگونه است، فردی که ۱۰ درصد سهام یک شرکت را داشته باشد می تواند هیات مدیره و مدیرعامل تعیین کند و مابقی آرای پراکنده نیز تنها به دنبال سود اقتصادی هستند و توان تعیین مدیرعامل و در دست گرفتن امور اجرایی را ندارند.

هیچ کدام از نامزدهای موجود توانایی ایجاد بهمن رأی ندارند

وی در پاسخ به این سوال که کدام نامزد شانس بیشتری دارد تا این آرای خاکستری را به سمت خود ببرد؟ گفت: اگر ۸ نامزد تایید صلاحیت شده یک هنجارشکنی یا به قول عامیانه تر فیلی هوا کنند که در ذائقه آنها نمی بینم می توانند آرای خاکستری را به سمت خود ببرند، من قبل از انتخابات گفتم اگر هاشمی و خاتمی یا حتی اگر احمدی نژاد مجدداً در انتخابات شرکت کنند و شورای نگهبان آنها را تایید صلاحیت کند دیگر از آن رای های ۲۰ میلیونی خبر نیست، حرف هایی که نامزدها از رسانه ملی می زنند متفاوت است اما توانایی ایجاد بهمن بزرگ در انتخابات را ندارد.

احمدی نژاد دیگر نمی تواند جریانی سونامی ساز به وجود آورد

احمدی نژاد جایی برجسته در دولت آتی ندارد


نایب رییس مجلس در ارزیابی از سرنوشت سیاسی محمود احمدی نژاد پس از برگزاری انتخابات و معرفی شدن رئیس جمهور آینده ابراز داشت: همانگونه که خودش اعلام کرده به کلاس درس بازخواهد گشت و بعید است که احمدی نژاد جایی برجسته در دولت آتی داشته باشد؛ او می تواند پس از انتخابات ریاست جمهوری یک حزب سیاسی تشکیل دهد اما توانایی ایجاد جریانی که سونامی به وجود بیاورد را ندارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات