این روزها را نباید فراموش کنیم؛ خلق حماسه سیاسی و انتخابات پرشکوه و خبرهای خوبی که هر روز بیشتر از دیروز به گوش می رسند. خیلی ها روحانی را خوش قدم می دانند که با آمدنش نرخ دلار و طلا سقوط کرد، بازار به آرامش رسید، قیمت ها تا حدودی به ثبات رسید، بورس هر روز رکورد می شکند، ورزشی ها هر روز گل می کارند. در اینجا سوالی پیش می آید که آیا محمود احمدی نژاد هم ۸ سال پیش با آمدنش چنین وضعیتی را تجربه کرده بود یا قضیه متفاوت از این روزها بود؟

" روحانی متشکریم" دیگر به یک جمله رایج تبدیل شده و حتی بسیاری از افراد بانمک و بی نمک! برای آن لطیفه الطایف ها ساخته اند. " از وقتی روحانی رئیس جمهور شده شارژ موبایلم زمان بیشتری نگه می دارد! روحانی متشکریم" از جمله این لطیفه هاست. استفاده از کلید که گل واژه تبلیغات روحانی بود نیز در رده بعدی قرار می گیرد. البته رشد ارتباطات و افزایش تعداد کاربران اینترنتی و شبکه های اجتماعی در گسترش چنین وضعیت و ایجاد موج هایی مانند" روحانی متشکریم" تاثیر فراوانی داشتند؛ حالا تصور کنید این امکانات ارتباطی ۸ سال گذشته وجود داشت آیا آن زمان موج" احمدی نژاد متشکریم" ایجاد می شد؟ با تصور اینکه شرایط جامعه ۸ سال پیش با الان یکسان باشد، به مرور اخبار اقتصادی ایام بعد از انتخاب احمدی نژاد خواهیم پرداخت. درباره اینکه چه دلایل علمی موجب شده نرخ های ارز و سکه سقوط کند هفته گذشته در مطلبی با عنوان" بازار روانی یا تاثیر روحانی" بحث کردیم. در مطلب پیش رو تنها قصد داریم بدانیم بعد از انتخاب احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور دولت نهم چه اتفاقاتی در حوزه اقتصاد افتاد.

سقوط بورس

هر روز شاهد هستیم که بورس تهران رکورد می شکند و انصافا بازار سرمایه در دولت احمدی نژاد رشد چشمگیری یافت. به عبارت بهتر بورس هیچ گاه رونقی که در دولت نهم و دهم داشت را فراموش نمی کند اما جالب است بدانید فردای روزی که احمدی نژاد رئیس جمهور شد بورس سقوط کرد! شایعه شده بود (یا شاید هم واقعیت داشت) که احمدی نژاد در زمان تبلیغات انتخاباتی خود گفته معامله در بورس حرام است! شاخص بورس کاهش شدیدی را تجربه داشت و به کمتر از ۷ هزار واحد رسید. حالا این شاخص را با شاخص ۵۲ هزار واحدی فعلی مقایسه کنید. احمدی نژاد پس از انتخاب شدن از بورس حمایت کرد و کم کم سرمایه گذاران به بورس اطمینان کردند. سقوط بورس یک روز بعد از انتخاب شدن احمدی نژاد می تواند یکی از علت هایی باشد که موج" احمدی نژاد متشکریم" را ایجاد نکند اما آیا در دیگر حوزه های اقتصادی هم چنین وضعیتی بود؟

با انتخاب احمدی نژاد نفت در بازار جهانی به صورت روزانه گران می شد. جالب است بدانید فقط دو روز بعد از انتخاب شدن احمدی نژاد (۶تیر۱۳۸۴) نفت در بازار جهانی بعد از ۱۲ سال رکورد شکست و به ۶۴/۶۰ دلار در هر بشکه رسید. نفت ایران هم رکورد شکست

سیمکارت طلا!

در زمان ریاست جمهوری خاتمی رسانه ها نرخ سیمکارت را روزانه اعلام می کردند چراکه اپراتور همراه اول تنها میدان دار موبایل بود و انحصار آن سال ها موجب شده بود که سیمکارت به کالایی سرمایه ای تبدیل شود. در چنین شرایطی و یک روز بعد از رئیس جمهور شدن احمدی نژاد (۵ تیر ۱۳۸۴) قیمت سیمکارت در بازار آزاد افزایش یافت. قیمت خرید و فروش سیم کارت های صفر با کد (۲) و (۵) تا ۱۰ هزار تومان نسبت به هفته ی گذشته انتخابات افزایش داشت. قیمت خرید سیم کارت صفر با کد دو تا ۸۵۰ هزار تومان و قیمت فروش آن ۸۶۵ تا ۸۷۰ هزار تومان بود؛ البته با گذشت زمان کمی امید به بازار سیمکارت بازگشت و قیمت ها کاهش یافت. مثلا دو روز بعد از انتخاب شدن وی (۶ تیر ۱۳۸۴) سیم کارت کارکرده پنج تا ۱۰ هزار تومان کاهش داشته است. البته با روی کار آمدن رسمی احمدی نژاد آنهایی که سرمایه فراوانی روی سیمکارت گذاشته بودند ضرر فراوانی کردند چون سیمکارت ایرانسل آمد و سقوط سیمکارت و افول عصر سرمایه گذاری سیمکارت آغاز شد.

احمدی نژاد خوش قدم یا بد قدم!

با انتخاب احمدی نژاد نفت در بازار جهانی به صورت روزانه گران می شد. جالب است بدانید فقط دو روز بعد از انتخاب شدن احمدی نژاد (۶تیر۱۳۸۴) نفت در بازار جهانی بعد از ۱۲ سال رکورد شکست و به ۶۴/۶۰ دلار در هر بشکه رسید. نفت ایران هم رکورد شکست و برای اولین بار در طول تاریخ به قیمت ۵۱ دلار و ۳۱ سنت در هر بشکه رسید. در اینجا می توان گفت جرقه" احمدی نژاد متشکریم" در ۸ سال پیش می توانست با گران شدن نفت و رونق در درآمد نفتی زده شود!

سکه در شوک احمدی نژاد

تا ۳ روز بعد از انتخاب احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور منتخب نرخ طلا و ارز هیچ تغییری نداشت؛ گویا طلا و ارز هنوز در شوک انتخاب احمدی نژاد بود. در آن زمان سکه بهار آزادی طرح جدید ۱۱۶ هزار تومان، نیم سکه

۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان ربع سکه ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان خرید و فروش می شدو همچنین دلار ۹۰۰، یورو ۱۰۹۴ و پوند ۱۶۴۲ تومان فروخته می شد. این وضعیت تا هفته بعد از انتخابات ادامه داشت و از آن زمان کاهش نرخ های طلا آغاز شد. سکه در ۱۱ تیر ۱۳۸۴،۹۶ هزار تومان، نیم سکه ۴۸ هزار تومان، ربع سکه ۳۰ هزار تومان فروخته شد اما نرخ ارز اصلا تغییری نداشت و با همان نرخ های بالا معامله شد. با این حساب سقوط عجیب نرخ ارز و سکه در زمان روحانی قابل مقایسه با ۸ سال پیش نیست و روحانی وضعیت مناسب تری دارد. بگذریم که نرخ طلا و ارز به همان روزهای قبل از انتخاب شدن روحانی بازگشته است.

استفاده از کلید که گل واژه تبلیغات روحانی بود نیز در رده بعدی قرار می گیرد. البته رشد ارتباطات و افزایش تعداد کاربران اینترنتی و شبکه های اجتماعی در گسترش چنین وضعیت و ایجاد موج هایی مانند" روحانی متشکریم" تاثیر فراوانی داشتند؛ حالا تصور کنید این امکانات ارتباطی ۸ سال گذشته وجود داشت آیا آن زمان موج" احمدی نژاد متشکریم" ایجاد می شد

روحانی متشکرتریم!

احمدی نژاد در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری شعارهای اقتصادی جذابی را مطرح کرد که عبارت بودند از:

برقراری دولت کار

حرکت در مسیر برنامه چشم انداز بیست ساله

اجرای سیاست های اصلاحی اصل ۴۴، لغو انحصارات دولتی و خصوصی سازی

کوچک سازی اندام فربه دولت و تمرکززدایی اموردولتی در تهران

تجدیدنظر در برخورد و بهره گیری از وجوه حاصل از فروش منابع و ثروت های ملی

تجدیدنظر در سیاست های پولی مالی و کاهش نرخ بهره از مجاری قانونی مربوط و ایجاد حساب ذخیره ریالی برای کمک به واحدهای تولیدی

تجدیدنظر در اداره امور بانک ها به منظور بهبود کارایی و کاهش هزینه تولید پول

فقرزدایی از طریق اجرای طرح مالکیت فراگیر با بهره گیری از بورس اوراق بهادار

تقویت فعالیت بورس اوراق بهادار به منظور سوق دادن سرمایه های سرگردان و خرد در مسیر تولید

ایجاد فرصت های شغلی جدید از طریق تقویت و گسترش سرمایه گذاری در صنایع کوچک و متوسط از سوی بخش خصوصی و مردمی

بازسازی روستاها و کمک به توسعه صنایع روستایی

حمایت از سرمایه گذاران داخلی با هدف بومی سازی اقتصاد و جذب سرمایه های خارجی و…

تحقق این شعارها می توانست بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند. قطعا احمدی نژاد برای تحقق این شعارها تلاش بسیار زیادی کرد و تا حدودی شعار دولت کار را عملی کرد.

او به عمران و زیرساخت ها اهمیت فراوانی داد و به قول مقام معظم رهبری با شجاعت طرح هایی مانند سهمیه بندی بنزین و قانون هدفمندی یارانه ها را اجرا کرد اما مشکلات بسیار زیادی که اتفاقا خود مسوولان دولتی با بی تدبیری و یا عدم مدیریت صحیح به وجود می آوردند موجب شد تا همه اهداف محقق نشود و مردم بعد از ۸ سال به دولت تدبیر و امید دل خوش کنند.

اینکه فضای شاد و پر نشاط بر جامعه حاکم شود به دولت جدید کمک خواهد کرد تا با انگیزه ای مضاعف به کار های بر زمین مانده برسد و در چنین فضایی حتی اتفاقات منفی و سیاه مانند تحریم های بسیار سخت جدید که از ۱۰ تیر ماه امسال آغاز شده مورد توجه جامعه قرار نمی گیرد.

با توجه به اتفاقات اقتصادی می توانیم بگوییم در شرایط مساوی با ۸ سال پیش هم موج" روحانی متشکریم" بیشتر از" احمدی نژاد متشکریم" راه می افتاد و امیدواریم موج شادی و خبرهای امیدوارکننده اقتصادی بیشتر از خبرهای بد باشد تا بعد از مدت ها مردم راحت تر زندگی کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات