رئیس جمهور با بیان اینکه استخراج نفت از میدان هنگام تا ۴۵ هزار بشکه در روز دیده شده است، گفت: برای نخستین به وسیله یک خط لوله زیر بستر دریا، نفت و گاز توامان از میدان هنگام به قشم و سپس به پالایشگاه بندرعباس منتقل می شود.

محمود احمدی نژاد دقایقی پیش با حضور در منطقه صنعتی غرب این شهر ضمن تبریک فرا رسیدن ماه رمضان اظهار داشت: خدا را شاکرم که در این روز و برای چندمین بار در استان هرمزگان حضور یافتم.

وی ادامه داد: مردم هرمزگان مردمی متدین و سرافراز هستند که به دنبال کسب روزی حلال برای خود و توسعه کشور هستند.

رئیس جمهور با اشاره به جزئیات چهار پروژه افتتاح شده به دست خود طی امروز در هرمزگان اظهارداشت: طرح توسعه میدان نفتی هنگام که در نوع خود پروژه ای بسیار بزرگ و با ابعاد وسیع به شمار می رود، پروژه ای منحصر به فرد است.

احمدی نژاد یادآور شد: نفت میدان هنگام نفتی بسیار مرغوب و با ارزش است و نفت برداشت شده در این میدان از نظر غلظت مایعی بین گازوئیل و بنزین است و دارای صرفه بسیاری برای کشور است.

وی ادامه داد: متخصصان ایرانی در راستای بهره برداری از این میدان در دل تنگه هرمز، چاه زده اند و تاسیسات ایجاد کردند که طی این پروسه روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت برداشت می شود.

وی با بیان اینکه طی برنامه های هدف، ظرفیت استحصال در استخراج نفت از میدان هنگام تا ۴۵ هزار بشکه دیده شده است، یادآور شد: برای نخستین به وسیله یک خط لوله زیر بستر دریا، نفت و گاز توامان از میدان هنگام به قشم و سپس به پالایشگاه بندرعباس منتقل می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر گاز منتقل شده به پالایشگاه بندرعباس می سوزد که طی برآوردهای صورت گرفته طی ۲۰ ماه آینده با بهره برداری از تاسیسات پالایش گاز در بندرعباس این ۳ میلیون متر مکعب به چرخه باز می گردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: قشم در آینده نزدیک به یکی از جزایر بزرگ نفتی و گازی در کشور تبدیل می شود.

به گفته رئیس جمهور، میزان سرمایه گذاری صورت گرفته برای توسعه میدان نفتی هنگام برابر با ۷۲۰ میلیون دلار است که معادل ۷۶۰ میلیارد تومان می شود.

وی همچنین به طرح توسعه اسکله تخلیه و بارگیری مواد فله در منطقه ویژه خلیج فارس اشاره و یادآور شد: با نصب تجهیزات این اسکله، ظرفیت تخلیه و بارگیری در آن از ۶ میلیون تن به ۱۲ میلیون تن افزایش می یابد.

به گفته احمدی نژاد برای اجرای این طرح نیز ۳۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی همچنین به بهره برداری از پست ۴۰۰ کیلو ولت به ۲۲۰ کیلو ولت در این منطقه اشاره و افزود: احداث حوضچه خشک برای تعمیرات کشتی های غول پیکر در منطقه ایجاد شود که در نوع خود از ارزش بالایی برخورداری است و برای احداث آن اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

رئیس جمهور در پایان این بخش سخنان خود افزود: میزان اعتبار هزینه شده در ۴ پروژه مذکور در هرمزگان برابر با ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات