آغاز به کار نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، رقابت پرحاشیه لاریجانی و حداد بر سر کرسی ریاست مجلس، مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در بغداد، دستگیری عوامل ترور دانشمندان هسته ای کشورمان و سخنرانی مقامم معظم رهبری در مراسم ۱۴ خرداد سال ۹۱ اهم عناوین خبری در خرداد ماه سال گذشته است.

خرداد ماه سال گذشته همزمان بود با آغاز به کار مجلس نهم و انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی که با حاشیه های زیادی همراه بود، همچنین در این ماه مذاکرات مهم ایران با گروه ۱+۵ در بغداد نیز انجام گرفت.

آنچه میخوانید چکیده ای از مهمترین اخبار و رویدادهای مهم خرداد ماه سال ۱۳۹۱ است.

جلیلی: آژانس از حقوق اعضا دفاع کند/ فتوای رهبری ظرفیتی برای خلع سلاح

نماینده مقام معظم رهبری در دیدار با دبیر کل آزانس انرژی اتمی در تهران با اشاره به ظرفیت بزرگ فتوای رهبر انقلاب برای خلع سلاح هسته ای، اظهار داشت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با سلاح های هسته ای، یک ظرفیت مهم برای آژانس است و ایران برای خلع سلاح، مقابله با سلاح های کشتار جمعی و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای با آژانس همکاری فعال خواهد

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: چارچوب همکاریها با آژانس باید بر یک مبنای منطقی و در دفاع از حقوق اعضاء باشد و جمهوری اسلامی ایران در این راستا از تلاش برای استقلال و تقویت آژانس حمایت می کند و استقلال و تقویت آن را موجب جلوگیری از تضییع حقوق اعضا می داند.

جلیلی در این زمینه اظهار داشت مخالفت آژانس با ادعای دروغ آمریکا در عراق، موجب ارتقاء جایگاه آژانس شد و سبب گردید آژانس در رسوایی دولتمردان آمریکا شریک نشود.

نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به ظرفیت بزرگ فتوای رهبر انقلاب برای خلع سلاح هسته ای، اظهار داشت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با سلاح های هسته ای، یک ظرفیت مهم برای آژانس است و ایران برای خلع سلاح، مقابله با سلاح های; شتار جمعی و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای با آژانس همکاری فعال خواهد داشت.

مطهری: انتقاد من درباره برخی از اعضای سپاه بود/ هیچ قداستی برای هیچ نهادی قائل نیستم

علی مطهری با اشاره به آنچه که وی دخالت سپاه پاسداران در انتخابات مجلس نهم خواند، گفت: دخالت سپاه پاسداران در بسیاری از حوزه های انتخابیه مشهود بود و بسیاری از کاندیداهایی که چه در آن حوزه ها رای آوردند و چه رای نیاوردند این موضوع را تایید می کنند.

بعد از واکنش های مختلف مسوولان و دانشجویان به این اظهارات مطهری نماینده تهران در پاسخ به انتقادات از نطقش گفت: نماینده می تواند درباره همه امورات کشور اظهار نظر کند نباید هیچ قداستی درباره هیچ نهادی قائل شویم.

وی افزود: دخالت سپاه در انتخابات آفتی برای سپاه و خطری برای انقلاب و نظام اسلامی است. وی افزود: حرف من این بود که سپاه پاسداران در انتخابات مجلس نهم از برخی کاندیداهای مورد نظر خود حمایت کرد و برای این کار تمام قد وارد شد همین امر دخالت در انتخابات است.

مطهری ادامه داد: بنده نگفتم که سپاه در انتخابات تقلب کرده است. بسیاری از فرماندهان سپاه حرف بنده را قبول دارند.

وی تصریح کرد: بنده اطلاع دقیق دارم که مقام معظم رهبری از این رفتار سپاه در انتخابات اخیر راضی نبودند. حرف من برخی از افراد است.

رهبر انقلاب: جبهه استکبار و زورگویی برخلاف هیاهوی ظاهری رو به اضمحلال است

همزمان با اولین روز از ماه رجب و سالروز میلاد امام محمد باقر (ع) و همزمان با سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر، مراسم دانش آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین (ع) ، با حضور حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد.

حضرت آیت الله خامنه ای در سخنانی در این مراسم، عزت و اقتدار روزافزون ملت ایران را نتیجه پایداری و ایستادگی در مسیر بیعت الهی دانستند و تأکید کردند: ملت پیشگام ایران در دهه پیشرفت و عدالت حرکت پرشتاب خود را به سوی پیشرفت های بیشتر و تحقق عدالت ادامه می دهد و جبهه ظلم و استکبار و زورگویی برخلاف هیاهوی ظاهری، رو به ضعف و اضمحلال است.

ایشان با تأکید بر اینکه ملت ایران به آینده امیدوار است و افق آینده به اولبخند می زند، افزودند: جوانان سرافراز که کشور متعلق به آنان است باید مسیر پیشگامی ملت ایران را روزافزون ادامه دهد تا تعالی امت اسلامی تحقق یابد.

فرمانده کل قوا همچنین با تجلیل از پایداری نیروهای مسلح اعم از سپاه، ارتش و بسیج در بیعت الهی تأکید کردند: نیروهای مسلح در دوران دفاع مقدس تجربه های ماندگاری از خود بر جای گذاشتند که باید همواره از آنها استفاده شود و چراغ راه آینده باشد.

احمدی نژاد قانون بودجه سال ۹۱ کل کشور را" طرح نمایندگان" خواند

پس از تصویب لایحه بودجه سال ۹۱ کل کشور، رییس جمهور در ابلاغیه بودجه ۹۱ خطاب به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبری خود، قانون بودجه سال ۹۱ کل کشور را به دلیل آنچه تغییرات گسترده صورت گرفته توسط مجلس اعلام کرد، قانونی استحاله شده و" طرح نمایندگان" خواند.

احمدی نژاد در نامه خود آورده است: « قانون بودجه سال ۹۱ کل کشور» که در جلسه علنی روز شنبه مورخ سی ام اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و یک مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۹۱.۲. ۳۰ به تایید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ۶۵۳.۹۵۷۷ مورخ ۱۳۹۱.۲. ۳۱ مجلس شورای اسلامی واصل گردیده است به پیوست ابلاغ می گردد.

لازم به یادآوری است که تغییرات وسیعی که از سوی مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه بعمل آمده است، موجب استحاله آن شده و عملاً لایحه مذکور به طرح نمایندگان تبدیل گردیده است.

با توجه به مخالفت بندهایی از آن قانون با قانون اساسی، وجود تبعیض، اثر تورم زا و فزاینده معوقات بانکی در برخی از مفاد قانون مذکور و جهت گیری ایجاد محدودیت برای دولت و مخالفت با قوانین دائمی، لازم است تدبیر کافی در اجرا لحاظ تا از بروز مشکلات و آسیب به اقتصاد کشور اجتناب شود.

سردار سلامی: هیچ پایگاهی در منطقه خارج از تیررس موشکهای ایران نیست

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در مراسم شب خاطره شهید تهرانی مقدم با اشاره به اینکه هم اکنون هیچ پایگاهی در منطقه نیست که خارج از تیررس آتش موشک های الهام یافته از تفکر شهید تهرانی مقدم باشد، گفت: امروز تن آمریکایی ها و صهیونیست ها هنگامی که موشک های این قهرمان به غرش در می آید می لرزد.

تغییرات گسترده معاونین رئیس جمهور/ ایجاد معاونت اجرای قانون اساسی

معاونتهای ریاست جمهوری با انتصابهای جدید محمود احمدی نژاد دستخوش تغییراتی گسترده شدند.

رئیس جمهور در احکام جداگانه ای بهروز مرادی رییس سازمان هدفمندی یارانه ها را جایگزین ابراهیم عزیزی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و دکتر ابراهیم عزیزی را جایگزین لطف الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی و لطف الله فروزنده را جایگزین محمد رضا میرتاج الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور کرد.

رییس جمهورهمچنین میرتاج الدینی را نیز بعنوان معاون رییس جمهور در اجرای قانون اساسی منصوب کرد.

شرط ایران برای مذاکره درباره نحوه تأمین سوخت هسته ای ۲۰ درصد

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما اکنون به دانش غنی سازی ۲۰ درصدی به صورت کاملا بومی دست پیدا کرده ایم و اجازه نمی دهیم که هیچ کشوری حق ما را پایمال کند، شرط ایران برای مذاکره در مورد نحوه و محل تأمین سوخت هسته ای ۲۰ درصد غنی شده را بیان کرد.

مهمانپرست ادامه داد: ما عضو متعهد آژانس هستیم و از اولین کشورهای عضو که ان پی تی را امضا کرده ایم. در ان پی تی سه اصل وجود دارد با عنوان خلع سلاح، عدم اشاعه و حفظ حقوق کشوری که از انرژی صلح آمیز هسته ای برخوردار است. ما به این سه اصل پایبندیم در حالی که آنها خود در هر سه این موارد جزو متخلفین از ان پی تی هستند.

به گفته سخنگوی وزارت امورخارجه سلاح های هسته ای را خود این قدرت ها در اختیار رژیم صهیونیستی قرار داده اند و در حال حاضر نیز به حقوق هسته ای صلح آمیز ما بر اساس ان پی تی احترام نمی گذارند.

مهمانپرست در مورد غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم نیز گفت: ما قصد غنی سازی ۲۰ درصدی را نداشتیم و آنها خودشان ما را مجبور به این کار کرده اند. زمانی که بحث رآکتور تحقیقاتی تهران مطرح شد ودر حالی که این رآکتور تنها جنبه تحقیقاتی داشت آنها حاضر به فروش اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی به ما نشدند.

آغاز به کار نهمین دوره مجلس شورای اسلامی

مراسم افتتاح مجلس نهم یکشنبه (۷/۳/۹۱) با حضور شخصیت های کشوری و لشکری و همچنین سفیران کشورهای خارجی آغاز شد.

در این مراسم محمود احمدی نژاد رئیس جمهور، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه، آیت الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری، آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان، علی اکبر ناطق نوری رئیس دوره پنجم مجلس شورای اسلامی، آیت الله هاشمی شاهرودی، مقامات ارشد نظامی و انتظامی کشور، فرماندهان ارتش و سپاه پاسداران اسلامی، اعضای هیئت دولت، اعضای شورای نگهبان، حجت الاسلام گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، سفیران کشورهای خارجی و رئیس نمایندگی های کشورهای خارجی حضور داشتند.

اداره مراسم افتتاحیه مجلس جدید بر عهده علیرضا مرندی منتخب مردم تهران، رئیس سنی مجلس بود.

لاریجانی به عنوان رئیس مجلس برای یک سال انتخاب شد

در اولین جلسه مجلس شورای اسلامی برای انتخاب رئیس مجلس از میان دو کاندیدای ریاست که لاریجانی و حداد عادل بودند نمایندگان مجلس با ۱۷۳ رای لاریجانی را به عنوان رئیس مجلس نهم برگزیدند.

همچنین با رای منتخبان مجلس نهم محمدرضا باهنر با ۱۷۷ رای و محمدحسن ابوترابی فرد با ۱۶۷ رای به ترتیب به عنوان نواب اول و دوم مجلس انتخاب شدند.

خاتمی: از اصل رأی دادنم دفاع می کنم/ راه ما از براندازان جداست

سیدمحمد خاتمی با بیان اینکه رأی دادن من در انتخابات مجلس نهم گرچه موجب دلخوری و جریحه دار شدن احساسات بسیاری از دوستان شد، اما در این مورد همچنان از اصل کاری که انجام داده ام دفاع می کنم گفت: نقدهای دوستان به شیوه آن را وارد دانسته و می پذیرم.

وی درباره رأی خود تصریح کرد: ” بارها گفته ام که ما خود را داخل نظام می دانیم و اگر نقدی هم داریم، نقد سیاست ها و روش هایی است که معتقدیم باید اصلاح شود. درباره آرمان های انقلاب هم بارها صحبت کرده ایم و نیازی نمی بینیم که دوباره در اینجا به آن بپردازم.

خاتمی خاطرنشان کرد: به هر حال ما راهمان با کسانی که خواستار براندازی اند جداست و معتقدیم بسیاری از مردم شهید داده اند و بخش های گوناگون جامعه همچنان به اصل نظام و آرمان های آن پای بندند. لذا خوب است وقتی از افکار عمومی و نظر اکثریت بحث می شود دقت بیشتری به کار برده شود. من از اصل رأیی که دادم دفاع می کنم. در عین حال بسیار متأسفم که بعد از انتخابات حتی از تنگناها نسبت به زندانیان سیاسی کاسته نشده و بلکه بالعکس نسبت به زندانیان سیاسی سخت گیری بیشتری شده است.

بازدید فرمانده کل سپاه از جزایر سه گانه ایرانی خلیج فارس

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان بازدید از یگان های رزمی مستقر در جزایر سه گانه تنب بزرگ و کوچک و بوموسی، با بسیجیان و مردم شهر بوموسی دیدار و تاکید کرد: با کمک کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس امنیت آب ها و سواحل را خودمان تامین می کنیم.

فرمانده کل سپاه در دیدار خود از جزایر سه گانه اظهار کرد: ما دست دوستی و برادری کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس را می فشاریم و از آن ها می خواهیم با کمک همدیگر و با اتحاد و برادری دست استکبار جهانی را از منطقه کوتاه و امنیت آب ها و سواحل را خودمان تامین نماییم و دشمنان را ناامید کنیم و باعث عزت هرچه بیشتر اسلام عزیز باشیم.

وی تاکید کرد: این نگاه در جای جای ایران اسلامی به ویژه در سواحل جنوبی خلیج فارس و جزایر حساس و استراتژیک این منطقه در بین مردم وجود دارد.


ساخت نیروگاه دوم هزار مگاواتی دربوشهر/ انتقال سوخت مجازی اراک

رئیس سازمان انرژی اتمی از برنامه ایران برای ساخت نیروگاه دوم هزار مگاواتی در بوشهر خبرداد و گفت: موضوع غنی سازی ۲۷ درصدی یک مسئله مورد بحث و تکنیکی بین ایران و آژانس است و به هیچ وجه تخطی محسوب نمی شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: قصد داریم دو نیروگاه دیگر نیز راه اندازی کنیم و سال آینده در بوشهر یک نیروگاه هزار مگاواتی را شروع خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: راکتور اراک به عنوان راکتوری که می تواند شروعی برای طراحی عمومی راکتورهای قدرت مد نظر قرار گیرد مناسب است. این رآکتور از نوع آب سنگین است و در حال طی مراحل است.

عباسی با اشاره به اینکه اجزای ساخته شده راکتور اراک آماده بهره برداریند، تصریح کرد: هفته جاری یا هفته آینده اولین محموله سوخت مجازی به اراک انتقال داده می شود و در سال آینده نیز با گذاشتن سوخت اصلی، رآکتور اراک را وارد فاز هسته ای می کنیم.

وی با اشاره به اینکه آژانس لطف می کند و می گوید ما ۳.۵ تا ۵ درصد می توانیم غنی سازی داشته باشیم بیان کرد: ما دلیلی نداریم از ۲۰ درصد کوتاه بیاییم چون اورانیوم ۲۰ را به اندازه نیاز خود تولید می کنیم.

گزارش آمانو درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران

گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد اجرای موافقتنامه پادمان در جمهوری اسلامی ایران با تکرار ادعاها درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران منتشر شد.

در بخشی از متن جدیدترین گزارش یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است:

همانطور که قبل گزارش شد شورای حکام در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۱ قطعنامه GOV/۲۰۱۱/۶۹ را تصویب نمود که در آن از جمله تاکید شد که برای ایران و آژانس ضروری است که به منظور حل و فصل فوری همه مسائل اساسی باقیمانده برای اهداف تامین آشکارسازی در خصوص این مسائل شامل دسترسی به کلیه اطلاعات مربوطه‍ ، مستندات، سایتها‍ ، مواد و اشخاص در ایران، به گفتگوهای خود شدت بخشند. شورا همچنین از ایران خواست که با هدف اعاده اعتماد بین المللی به ماهیت منحصرا صلح‏ آمیز برنامه هسته ای ایران بطور جدی و بدون پیش شرط در مذاکرات مشارکت نماید. در پرتو این، یک تیم آژانس برای دو دور گفتگو در ژانویه و فوریه از ایران بازدید نمود. طی این گفتگوها: ایران و آژانس قادر نبودند که در خصوص یک رویکرد ساختاری برای آشکارسازی کلیه مسائل باقیمانده مرتبط با برنامه هسته ایران به توافق برسند. ایران یک اظهارنامه اولیه را که در آن نگرانیهای آژانس را رد می کرد‍ ، ارائه داد. آژانس سوالات اولیه در خصوص پارچین و کارشناس خارجی که آژانس باید پاسخ آن را دریافت کند را مطرح نمود و ایران بیان داشت که قادر به دادن دسترسی به سایت پارچین نیست.

رهبر انقلاب: غرب از « ایران اسلامی» می ترسد نه از « ایران هسته ای»

رهبر انقلاب اسلامی، با تاکید بر اینکه پیشرفت ملت ایران و الگو شدن این ملت برای ملتهای منطقه و جهان علت واقعی هراس و واهمه دشمنان انقلاب اسلامی است، تاکید کردند: بزرگنمایی محافل سیاسی دنیا درباره خطر ایران هسته ای، دروغ و فریبی بیش نیست زیرا ترس آنها از ایران" هسته ای" نیست بلکه ترس اصلی آنها از ایران" اسلامی" است.

حضرت آیت الله خامنه ای، با تاکید بر اینکه پیشرفت ملت ایران و الگو شدن این ملت برای ملتهای منطقه و جهان علت واقعی هراس و واهمه دشمنان انقلاب اسلامی است، افزودند: بزرگنمایی محافل سیاسی دنیا درباره خطر ایران هسته ای، دروغ و فریبی بیش نیست زیرا ترس آنها از ایران" هسته ای" نیست بلکه ترس اصلی آنها از ایران" اسلامی" است.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: آنچه که در ارکان قدرت استکباری، زلزله ایجاد کرده، این واقعیت است که ملت ایران اثبات کرده می توان بدون تکیه بر آمریکا و قدرتهای مدعی و حتی با مقابله با آنها، به پیشرفت رسید.

ایشان خاطر نشان کردند: آمریکا و قدرتهای مدعی تلاش دارند تا به ملتها و زبدگان و نخبگان سیاسی بباورانند که پیشرفت، خارج از حوزه آمریکا امکان پذیر نیست درحالیکه ملت ایران، خلاف این را اثبات کرده و درس عملی بزرگی به ملتها داده است.

رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی بحث شاخص های پیشرفت خطاب به ملت ایران تاکید کردند: شما ملت بزرگ در طول بیش از سی سال، رکورد زده اید و پیشرفت کرده اید اما اگر به آنچه تاکنون بدست آورده اید دل خوش کنید، قطعا شکست خواهید خورد و به عقب بازخواهید گشت، بنابراین باید حرکت در مسیر پیشرفت، بی وقفه ادامه یابد.

حضرت آیت الله خامنه ای وظیفه مسئولین را نیز در مسیر حرکت به سمت قله های اصلی پیشرفت بسیار سنگین دانستند و افزودند: در این مسیر، هرگونه توقف، خودشگفتی و غرور، خود محوری، غفلت، اشرافی گری، لذت جویی، جمع کردن زخارف دنیوی، و تلاش برای کسب محبوبیت، برای مسئولین، ممنوع است و رسیدن به قله ها، تنها با این ممنوعیت ها امکان پذیر است.

هشدار جلیلی به اشتون درباره عواقب تعلل غرب در قبال مذاکرات مسکو

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در نامه ای به کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده کشورهای ۱+۵ در خصوص روند منتهی به مذاکرات مسکو و تعلل طرف غربی تذکر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید جلیلی در نامه به کاترین اشتون نوشت: تعلل طرف مقابل در برگزاری جلسه معاونین و کارشناسان اراده آنان را برای گفتگوهای موفق در مسکو در ابهام و تردید قرار می دهد.

جلیلی در این نامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با منطق روشن و ابتکارهای مشخص آمادگی دارد تا گفتگوهای رو به جلو را برای همکاری شکل دهد.

رئیس تیم مذاکره کننده ایران روندی را که گفتگو صرفا برای گفتگو باشد بی ثمر دانست و ابراز امیدواری کرد طرف مقابل بتواند آمادگی لازم برای شرکت در جلسات معاونین و کارشناسان را پیدا کند تا مقدمات لازم برای دستور کار اجلاس مسکو فراهم شود.

لاریجانی: دود آتش بازی در سوریه به چشم اسرائیل می رود

رئیس مجلس شورای اسلامی بخش قابل توجهی از مسائلی که غربی ها برای ماجراجویی در نظر گرفته اند را مسائل اقتصادی جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

وی اضافه کرد: بعد از ضرباتی که آنها از انقلاب های منطقه ای خورده اند به دنبال ماجراجویی هستند، مخصوصا در چند روز اخیر در مورد سوریه شاهد عنادهای آشکاری از سوی آمریکا و انگلیس و اسرائیل در آتش بازی جدید هستیم که البته دودش به چشم خود صهیونیست ها می رود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم هوشیاری در مقابل توطئه های دشمنان و ضرورت تعامل بیشتر برای حل مشکلات کشور تاکید کرد و افزود: ما باید نسبت به این توطئه ها حساسیت داشته باشیم و بدانیم عنصر الهام بخش انقلاب اسلامی باید درخشندگی داشته باشد و به ابعاد اقتصادی توجه بیشتری داشته باشیم.

لاوروف: تحریم یکجانبه ایران را قبول نداریم/ اشتراک نظر با تهران درباره سوریه

وزیر امورخارجه روسیه در سفر خود به تهران گفت: موضع ما نسبت به تحریمهای یکجانبه علیه ایران مشخص است و مخالف هرگونه تحریم یکجانبه هستیم.

وی در مورد موضوع سوریه نیز افزود: مواضع ما در این مورد که طرح کوفی عنان باید در سوریه اجرا و همه بازیگرهای جهانی در این مورد متحد باشند با ایران مشترک است.

لاوروف خاطرنشان کرد: در این زمینه کنفرانس بین المللی برگزار می کنیم و از همه می خواهیم که از طرح عنان حمایت کنند.

وی تاکید کرد: طرف ایرانی در مذاکرات ۱+۵ علاقه مند به یافتن راه حل هایی است که منجر به پیشرفت و حل و فصل برنامه هسته ای ایران شود.

دیدار نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب/ تبیین « شاخص های یک قانون خوب» و « معیارهای نظارت صحیح»

نمایندگان نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.

مقام معظم رهبری در این دیدارعمل به وظایف اساسی مجلس یعنی تدوین قوانین خوب و نظارت صحیح را نشانه های بارز زنده بودن مجلس دانستند و افزودند: نمایندگان مجلس نهم با توجه به « شاخص های یک قانون خوب» و « معیارهای نظارت صحیح» ، به وظایف خود عمل کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نمایندگان منتخب ملت در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تأکید کردند: مجلس در عمل به وظایف مهم و اساسی خود، باید ضمن برخورداری از شاخص های یک مجلس زنده، پرتحرک و پرنشاط در ابعاد مختلف سیاسی، اخلاقی و مالی نیز، مجلسی سالم باشد.

عوامل ترور دانشمندان هسته ای کشورمان دستگیر شدند

وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای اعلام کرد: سربازان گمنام امام زمان موفق به دستگیری عوامل ترور شهید شهریاری، شهید احمدی روشن و شهید قشقایی شدند.

در بخشی از این بیانیه امده است:

سلسله عملیات سنگین و همه جانبه اطلاعاتی که پس از وقوع اولین ترور هسته ای آغاز شده بود، با ترورهای بعدی هرچه شدیدتر و گسترده تر و متهورانه تر استمرار یافت تا با حصول اشراف اطلاعاتی بر تعدادی از پایگاه ها و ایستگاه های اطلاعاتی و عملیاتی رژیم صهیونیستی و با گستراندن تور اطلاعاتی بر آنها به شناسایی عده ای از افسران اطلاعاتی رژیم جعلی حاکم بر سرزمین های اشغالی و تروریست های مزدور آنها انجامید و با تعقیب و مراقبت های شبانه روزی و ره گیری سوژه ها و سرنخ ها در داخل و خارج از کشور، نهایتاً عوامل اصلی ترور شهید شهریاری، شهید احمدی روشن و شهید قشقایی شناسایی شده و طی سلسله عملیات برق آسا و مقتدرانه و در مناطق مختلف دستگیر شده و به بازداشتگاه ها منتقل گردیدند.

رهبر انقلاب: دشمن بداند تکبر و توقعات بیجا در مقابل ملت ایران راه به جایی نمی برد

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در خجسته سالروز عید مبعث پیامبر عظیم الشأن اسلام، در دیدار مسئولان نظام، سفیران و نمایندگان کشورهای اسلامی و جمعی از خانواده های معظم شهدا تأکید کردند: از میان رشته های بیشمار نور بعثت، جامعه بشری امروز به ۲ مسئله نیاز مبرم دارد: یکی « برانگیخته شدن فکر و اندیشه» و دیگری « تهذیب اخلاق» .

ایشان به دشمنان نظام تأکید کردند: از تجربه های ناکام مقابله با ملت مجاهد و صبور ایران درس بگیرند و بدانند که تکبر، خود بزرگتر بینی و توقعات بیجا، در مقابل ملتی که ایستادگی و وحدت را از قرآن آموخته و خود را شناخته است راه به جایی نمی برد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سیاست دشمنان اسلام برای ترساندن شیعه و سنی از یکدیگر وحدت را نیاز مبرم دنیای اسلام برشمردند و با انتقاد شدید از تفرقه انگیزی برخی عناصر افزودند: کسانی که اصلاً اسلام را قبول ندارند و تشیع و تسنن را اصولاً نمی شناسند براساس خواست سرویسهای جاسوسی سلطه گران، از توسعه تشیع ابراز نگرانی می کنند و آتش تفرقه می افروزند.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان، ملتهای مسلمان را به خردورزی و اتحاد و ایستادگی توصیه و ابراز امیدواری کردند در پرتو عنایات پروردگار، امت اسلام بر دشمنان پیروز و اهداف بعثت کاملاً محقق شود.

جلیلی: گفت وگوهای غیرسازنده را پاسخ مقتضی خواهیم داد/به حرف ما رسیدند

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: هرگونه رفتار در مسیر گفت وگوی غیرسازنده پاسخ متناسب و مقتضی خواهد داشت. حرکت در مسیر غلط و بن بست تقابل با ملت ایران شرایط خاص خود را دارد.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران پس از پایان مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در مسکو در نشستی خبری گفت: امروز ۱+۵ به پیشنهاد ما در دور مذاکرات استانبول و بغداد رسید که باید برای این گفت وگو ها نشست کارشناسی برگزار کنیم. هرچند دیر به این نتیجه رسیدند اما ما از همین نیز استقبال می کنیم.

جلیلی همچنان در ادامه با بیان اینکه مهمترین دستاورد این دور از مذاکرات تشکیل شوراهای کارشناسی بود اظهار داشت: گفت وگو ها وقتی می تواند موثر باشد که جلسات کارشناسی برگزار شود تا دیدگاهها به هم نزدیک شود. لذا ما در فاصله ۲۵ روز دور بغداد تا مسکو ۵ نامه نوشتیم و گفتیم لازمه گفت وگوی سازنده جلسات کارشناسی است. ما این مساله را در استانبول هم مطرح کردیم.

وی ادامه داد: ما تاکید کردیم که اورانیم غنی شده حق طبیعی ایران است و غنی سازی اورانیوم در همه سطوح برای مصارف صحیح حق مسلم ملت ایران محسوب می شود. ما به شکل دقیق مستند و مستدل و با استفاده از اسناد حقوقی و فنی ثابت کردیم که بسیاری از رفتارهای خلافی که علیه ملت ایران اعمال شده است غیر قانونی است و توضیح دادیم چرا قطعنامه های شورای امنیت را غیرقانونی می دانیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات