از دست بوسی هواداران تا شعارهای انتخاباتی:

مشایی پیش از این نیز در جلسه ای خصوصی که فایل صوتی آن منتشر شد گفته بود: اهل سکته مکته نیست اما می تواند بسیاری را سکته بدهد!

دو چهره ای که در صورت حضور در میان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری می توانند بسیاری از معادلات را بر هم بزنند یعنی آیت الله هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی هنوز بر تصمیم نداشتن برای نامزدی در انتخابات اصرار می کنند، در این میان اسفندیار رحیم مشایی روز گذشته نخستین اظهار نظر خود را پیرامون برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه سال جاری اعلام کرد.

چندماهی بود که فعالان رسانه ای به نبود اسفندیار رحیم مشایی عادت کرده بودند، مرد محبوب رییس جمهور در انظار عمومی ظاهر نمی شد، سخنرانی نمی کرد و در مصاحبه ای هم حضور نمی یافت، سیاسیون تقریباً او را فراموش کرده بودند و اقدامات جنجالی شخص رییس جمهور خاطره اسفندیار را به فراموشی سپرده بود که اوج این اقدامات را می توان در مسائل مربوط به درگذشت هوگو چاوز جستجو کرد.

اینک چند هفته ای است که اسفندیار دولت دوباره به صدر خبر ها آمده، در بازگشت از مصر به میان هوادارانش رفت و دست آنان را بوسید و در مراسم کاشت درخت صلح و دوستی و افتتاح بوستان غیرمتعهد ها در کنار رییس جمهور شعار زنده باد بهار شعاری که گفته می شود شعار انتخاباتی هواداران احمدی نژاد در انتخابات پیش رو خواهد بود را سر داد و روز گذشته نیز در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری ایرنا بر عزم رییس جمهور برای حفاظت از سلامت انتخابات تاکید کرد، مشاور رییس جمهور با بیان اینکه احمدی نژاد تا روز آخر هم تغییراتی انجام خواهد داد خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند که دولت خدمتگزار ذره ای در برابر هر تلاشی و لو مذبوحانه برای ایجاد خدشه به سلامت انتخابات کوتاه نخواهد آمد هر چند رحیم مشایی در همین مصاحبه بار دیگر به طور غیر مستقیم بر عدم حضور دولت در فعالیت های انتخاباتی تاکید می کند اما از سوی دیگر همین اظهار نظر و یا هشدار مشایی درباره برگزاری انتخابات می تواند محمل گمانه زنی های بسیاری باشد.

رحیم مشایی درباره فعالیتهای انتخاباتی تیم دولت می گوید: « سلامت انتخابات عمومی است، چون ممکن است فردا دولت را متهم کنند که به سمتی گرایش دارد و به همین دلیل دولت در فعالیت های انتخاباتی حضور نیافته، گرچه خیلی تحت فشار است از سویی علاقه مندی به دولت هم در کشور زیاد است. »
وی یادآور شد دکتر احمدی نژاد در جلسه هیات دولت و همچنین در نشست با استانداران تاکید داشته است که اعضای دولت به هیچ وجه نباید به گونه ای عمل کنند که شائبه جانبداری از نامزدی ایجاد شود.

با همه این ها باید توجه داشت تقریباً تمام فعالان سیاسی احتمال کاندیدا شدن اسفندیار رحیم مشایی را بسیار قوی ارزیابی می کنند و معتقدند دولت از محبوبیت ایجاد شده در پی پرداخت نقدی یارانه ها به برخی از طبقات جامعه حداکثر استفاده را خواهد برد به علاوه اینکه تیم تبلیغاتی احمدی نژاد ثابت کرده است از توانایی بالایی برای به پیروزی رساندن یک کمپین انتخاباتی برخودار است و می تواند از ارتباطاتی که برقرار کرده نهایت استفاده را ببرد.

در مجموع اظهار نظر اخیر مشایی را باید گامی در جهت حضور پر رنگ تر در انتخابات پیش رو تعبیر کرد چه آنکه وی در این مصاحبه ضمن دفاع از نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها توسط دولت هشدارهای انتخاباتی نیز داد، این درحالی است که معمولاً اگر هم چنانچه نیازی به گفتن مسائلی از این دست باشد شخص وزیر کشور و یا معاون سیاسی وزارت کشور در این موارد سخن می گویند نه رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد و مشاور رییس جمهوری!

مشایی پیش از این نیز در جلسه ای خصوصی که فایل صوتی آن منتشر شد گفته بود: اهل سکته مکته نیست اما می تواند بسیاری را سکته بدهد.
در هر حال به نظر می رسد تیم دولت چنانچه قصد کاندیداتوری رحیم مشایی را داشته باشند تا روزهای آخر از معرفی وی به عنوان کاندیدا خود داری خواهند کرد تا از سیبل شدنش در آستانه انتخابات جلوگیری کنند، در حالیکه در پشت صحنه تلاش ها برای به پای صندوق کشاندن آرای خاکستری ادامه خواهد داشت
آرایی که خود رحیم مشایی در جلسه ای با بسیجیان آن ها را هواداران دوم خردادی ناامید از خاتمی نامید و در پاسخ به انتقادات حاضران در جلسه گفت: « بیان کردن برخی صحبت ها و موج سازی ها از سوی بنده تنها به دلیل جذب هواداران اصلاحات بوده و برنامه ریزی ما جهت اخذ رای آن ها در پای صندوق ها چاره ای جز اتخاذ این مواضع نداشت و الا مواضع من هم مثل شما بسیجی هاست» .

و البته کیست که نداند در نهایت و پس از تمام تکذیبیه هایی که صادر می شود با جمله ای مانند: « علاقه مندی به دولت هم در کشور زیاد است. » می توان حضور اسفندیار را توجیه کرد حضوری که بی شک می تواند زحماتی را برای دیگر رقبای انتخاباتی وی به دنبال داشته باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات