نماینده اسبق انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی اذعان کرد آمریکا و غرب بارها از معاهده ان پی تی سوءاستفاده کرده اند.

  پیتر جنکینز ضمن تحلیلی در فارین پالیسی به اظهارات اخیر حسین موسویان پرداخته مبنی بر اینکه غرب از ان پی تی سوءاستفاده می کند و مانع از برخورداری ایران از حقوق خود می شود؛ به همین دلیل ایران حق دارد از ان پی تی خارج شود.

جنکینز می نویسد: اخیرا با موسویان سفیر سابق ایران در آلمان گفت وگو کردم. او در این گفتگو از اینکه اوباما جسارت سیاسی پیدا کرده و در برابر کنگره و اسرائیل بایستد و مسئله هسته ای ایران را حل کند و به ایران اجازه داشتن برنامه صلح آمیز هسته ای بدهد و تحریم ها را به تناسب لغو کند ابراز ناامیدی کرد. با توجه به سخنان موسویان می توانم بگویم که تاکید او بر امکان خروج ایران از پیمان عدم گسترش جنگ افزارهای هسته ای یا NPT به معنی اشاره ای است به دولت آمریکا که هر چه سریعتر این مشکل را حل کند و به آنها یادآور می شود که اگر همچنان این مشکل را کش بدهند هزینه ها چگونه می تواند افزایش یابد.

وی درباره سوء استفاده آمریکا، انگلیس و فرانسه از NPT از سال ۲۰۰۱ تا به امروز، این کار غرب را کوته نظرانه توصیف کرد و نوشت: ماده چهار NPT دارندگان فن آوری های دوگانه را مجبور نکرده است که آن فن آوری ها را در اختیار دیگر اعضای NPT بگذارند. این همان مسئله ای است که ایران چند بار به آن اشاره کرده است. اما در عین حال همین ماده اعضای NPT را وادار نمی کند که از فن آوری هایی که خود به دست آورده اند صرف نظر کنند مشروط بر آنکه آن فن آوری ها صلح آمیز و ایمن باشند.

سفیر سابق انگلیس در آژانس می افزاید: در سال ۲۰۰۳ و پس از آنکه رئیس آژانس بین المللی انرژی هسته ای یا IAEA چند مورد عدم اجرای تعهدات از سوی ایران را گزارش کرد، پیش خود می گفتم ایران از نظر اخلاقی و سیاسی وظیفه دارد استفاده از فن آوری های دوگانه را کنار گذارد. اما این منطق زمانی که موارد مشکوک از سوی ایران برطرف شدند و سازمانهای اطلاعاتی آمریکا اعلام کردند که ایران قصد دستیابی به سلاح های هسته ای را فعلا ندارد رنگ باخت. متاسفانه این گونه سوء استفاده ها از NPT در کنار دیگر اقدامات کوته بینانه در طول زمان حمایت کشورهای عضو سازمان کشورهای عاری از جنگ افزارهای هسته ای یا NNWS از NPT را تضعیف می کند.

وی با برشمردن برخی از سوءاستفاده های غرب تأکید کرد: در سال ۲۰۰۱ دولت بوش از یکی از تعهداتی که دولت کلینتون به اعضای NPT در مورد اجرای پیمان منع آزمایش هسته ای داده بود عدول کرد و بودجه آن را کاهش داد. سال ۲۰۰۴ بوش پیشنهاد داد که استفاده از فن آوری های دوگانه صلح آمیز توسط کشورهای غیرهسته ای متوقف شود اما بعد اعلام کرد پژوهش های مخفیانه کره جنوبی در مورد غنی سازی اورانیوم نقض IAEA نبوده است.

همچنین سال ۲۰۰۵ دولت بوش درخواست کرد تا هند مورد استثنا قرار گیرد و بدین ترتیب چنین نشان داده شد که تدارک کنندگان هسته ای می توانند برای کشورهای دارای تسلیحات هسته ای که عضو NPT هم نیستند مواد و تجهیزات اتمی تدارک کنند البته در شرایط خاص. در سال ۲۰۰۵ و در کنفرانس بررسی پیمان NPT هم آمریکا و فرانسه یک صدا اعلام کردند که ماده ششم NPT باد هوا است و آمریکا از اسرائیل در برابر فشار کشورهای غیرمتعهد در کنفرانس ایجاد خاورمیانه عاری از جنگ افزارهای هسته ای پشتیبانی کرد.

جنکینز اذعان کرد: آمریکا و روسیه توافقنامه ای را امضا کردند که نشان دهنده اراده برای حرکت به سوی خلع سلاح هسته ای بود اما زمانی که موضوع به ایران می رسد انگار که نخست وزیر اسرائیل، دولت آمریکا و کنگره را جادو کرده است. هیچ اقدامی صورت نگرفته است که سیاست های کنگره در برابر ایران با توجه به مفاد NPT را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. در عوض کنگره در برج عاج خود نشسته و فرضش هم این است که پیمانهای بین المللی برای باقی دنیا مگر دوستان درجه یک و قدیمی آمریکا چیز خوبی است. تا زمانی که دولت آمریکا سیاست های ضد ایرانی کنگره را به چالش نکشد، همچنان دلیل نگرانی برای کسانی چون موسویان وجود دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات