رئیس جمهور گفت: تاکید اساسی ما در دولت آینده بر قانونگرایی و اخلاقمداری خواهد بود و اخلاق و قانون پایه های اساسی خط اعتدال خواهد بود.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در اولین نشست خبری در مقام رئیس جمهور اظهار داشت: در ابتدا مایلم از همه خبرنگاران داخلی و خارجی که در ۲ ماه اخیر در انعکاس اخبار مربوط به انتخابات خرداد سال ۱۳۹۲، پیروزی های مردم، شادمانی های ملت ایران و امید و اعتماد به وجود آمده را به خوبی به جامعه منعکس کنند، به ویژه رسانه ملی که تلاش های فراوانی در این زمینه داشته، و به ویژه دو روز تاریخی تنفیذ و تحلیف، از همگی صمیمانه متشکر هستم و از حضور همه شما در این کنفرانس خبری سپاسگزارم. پیشاپیش عید سعید فطر و همچنین روز ۱۷ مرداد، روز خبرنگار را خدمت حضار محترم تبریک عرض میکنم.

وی افزود: انتخابات خرداد ۹۲ از لحاظ داخلی نشانگر فرآیند تثبیت شده ی دموکراسی و تعمیق پویایی سیاسی در ایران بود. و از لحاظ خارجی رویکرد اعتدال و عقلانیت پیام روشنی را برای همه جهانیان داشت. که عزم ملت ایران، تعامل عزت مندانه با جهان و پیگیری منافع و مصالح کشور است. هدف اینجانب در اولین روزهای شروع مسئولیت، از دعوت اصحاب رسانه وفای به عهدم بود.

رئیس جمهور تاکید کرد: من در دوران تبلیغات انتخاباتی و پس از آن به مردم وعده دادم که دولت آینده دولت پاسخگو خواهد بود و با شفافیت عمل خواهد کرد. بر اساس وعده ام به صورت نوبه ای، اما انشاءالله مستمر با مردم عزیز کشورم سخن خواهم گفت. از پیشرفت ها، عملکردها، موفقیت ها و حتی از کاستی ها و نقص ها. از کمک و حمایت مردم عزیزمان گرفته تا آنجایی که لازم باشد، عذرخواهی از مردم بزرگوار میهن عزیزمان.

روحانی خاطرنشان کرد: این دولت بعد از امید به حق، هیچ سرمایه ای بالاتر از مردم ندارد. امید این دولت به حمایت مردم و همکاری مستمر مردم بزرگوار و فهیم ایران است. دولت بدون حمایت مردم هیچگاه نمی تواند به اهداف بلند خود دست یابد. رسانه ها و مطبوعات، می توانند رابطه ی بسیار خوبی را میان دولت و مردم برقرار کنند. و نظرات دولت را به مردم و مردم را به دولت منعکس نمایند.

وی ادامه داد: بعد از پیروزی ملت در انتخابات ۲۴ خرداد، ۲ وظیفه اساسی بر دوش اینجانب بود. وظیفه اول تهیه خط مشی و برنامه کلی برای دولت تدبیر و امید. به همین دلیل کمیته ها و کارگروه هایی را برای بررسی شرایط کشور، شرایط حتی منطقه و جهان، در حدی که به مسائل داخلی ما کاملاً مرتبط بود تعیین کردم. که در نهایت منجر به تدوین برنامه دولت شد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این همان برنامه ای است که در روز تحلیف تقدیم مجلس شورای اسلامی کردم و در اختیار افکار عمومی مردم قرار گرفته است. وظیفه دوم تعیین تیم های اجرایی برای شناسایی و معرفی افراد ذی صلاح برای عضویت در کابینه دولت تدبیر و امید بود. برای این کار تمام افراد شناخته شده، افرادی که در معرض چنین مسئولیت بزرگی می توانستند قرار بگیرند، با کمک صاحب نظران، نمایندگان محترم مجلس، متخصصین، انجمن ها، دانشگاه ها، تمام نظراتی که از طریق ایمیل، فکس، نامه ها و یا پیام های مختلف به این کمیته ها می رسید افراد را مورد بررسی قرار می دادند، در برخی از موارد از افراد دعوت می کردند با آنها گفتگو می کردند و در نتیجه ۴ کمیته سیاسی اقتصادی فرهنگی و اجتماعی و همچنین سیاست خارجی در مجموع با مشارکت ۵۰۰ نفر از نخبگان و صاحب نظران و با صرف وقت حدود بیش از ۶ هزار ساعت نتایج هم برنامه ای و هم بررسی افراد را در اختیار من قرار دادند.

روحانی تصریح کرد: نتایج بررسی ها مجددا با مشاورین مورد بررسی قرار گرفت. کمیته ها جلسات مشترک تشکیل دادند و نهایت تلاش ما این بود که در اولین فرصت ممکن افراد مورد نظر برای کابینه آینده در اختیار مجلس شورای اسلامی برای بررسی و در نهایت رای اعتماد قرار گیرد.

وی تاکید کرد: مبنای ما شایستگی اخلاقی و انقلابی، تجربه، تخصص و دانش لازم برای مسئولیت و همچنین توان کار گروهی و هماهنگی درون بخشی و میان بخشی در دولت بود. به همین دلیل ترکیب کابینه یک مجموعه ای هست که می تواند برای تحقق برنامه دولت و اهداف دولت به صورت هماهنگ و یکپارچه عمل کند. البته مجلس دارای اختیارات قانونی برای بررسی و در نهایت رای اعتماد خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: بنای ما بر همکاری با مجلس شورای اسلامی و در کل با قوای سه گانه است. خوشحالم اعلام کنم که برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران علاوه بر نشاط و امیدی که در داخل کشور در سایه حضور حماسه آفرین مردم در این انتخابات بوجود آمد، تعامل سازنده با منطقه و جهان نیز آغاز شد. در مراسم تحلیف، ۵۵ هیات بلند پایه از منطقه و جهان در این مراسم شرکت کردند. از روسای جمهور، نخست وزیران، روسای مجالس تا وزیران خارجه و نمایندگان ویژه.

روحانی خاطرنشان کرد: مهمتر آنکه من با بسیاری از سران که در این یکی دو روزه ملاقات کردم، می گفتند انتخابات ایران شور و شعفی در میان ملت ما هم ایجاد کرده است. و این برای من بسیار حائز اهمیت و جالب توجه بود. مسئولین کشورهای منطقه می گفتند در ۲۴ خرداد در منطقه امید صلح و آشتی و ثبات در منطقه آغاز شد.

روحانی ادامه داد: این نشانگر عظمت ملت ایران و تاثیر نظام پربرکت و جایگاه ایران اسلامی در منطقه و جهان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی تصریح کرد: تاکید اساسی ما در دولت آینده بر قانونگرایی و اخلاقمداری خواهد بود. اخلاق و قانون پایه های اساسی خط اعتدال خواهد بود. خوشبختانه از همین روزهای اولیه فضای مناسب کسب و کار در سایه ارتقای سرمایه اجتماعی در کشور ما به وجود آمده است و این اولین چراغ امید و اولین حرکت به سمت ثبات و آرامش در کشور هست. این انتخابات نشان داد که چه سرمایه عظیم اجتماعی و عاطفی و ارتباطی در این کشور وجود دارد. و ملت ما این سرمایه اجتماعی را در این انتخابات به نمایش گذاشت.

رئیس جمهور در پایان بخش ابتدایی این نشست خبری خاطرشان کرد: در پایان لازم می دانم از مقام معظم رهبری سپاسگزاری کنم به خاطر تاثیر بیانات ایشان در ایجاد این حماسه و همچنین برای دعوت معظم له در روز تنفیذ از همگان برای کمک به دولت. و همچنین نکته مهمی که بیان فرمودند که برخورد ما با جامعه جهانی، برخوردی حکمت آمیز و از موضع منطق خواهد بود. همواره هدایت های ایشان و رهنمودهای ایشان سرمایه ای بزرگ برای مردم و دولت خواهد بود. از اینکه در مقام ریاست جمهوری اسلامی ایران در اولین کنفرانس مطبوعاتی با حضور اصحاب رسانه شرکت میکنم بسیار خرسندم و امیدوارم بتوانم خطوط کلی سیاست داخلی و خارجی را برای مردم و مخاطبان ترسیم کنم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات