واشنگتن پست تاکید کرد که غرب باید فورا مذاکرات با دولت حسن روحانی را برای بررسی میزان جدیت او آغاز کند.

  واشنگتن پست در مقاله ای با عنوان « گفت وگو با ایران را آغاز کنید» نوشت: حسن روحانی رییس جمهور جدید ایران در اولین کنفرانس خبری خود پس از به دست گرفتن دولت، از اراده اش برای مذاکره با آمریکا حرف زد. وی روز سه شنبه گذشته اصرار کرد که آماده انجام مذاکرات جدی و اساسی درباره برنامه هسته یی ایران است و گفت که راه حل فقط از طریق « گفت وگو و نه تهدید» می تواند حاصل شود. وی افزود که « اگر آمریکا حسن نیت و احترام متقابل نشان دهد راه تعامل باز خواهد بود» .

این روزنامه افزود: این ها فقط حرف است و این که آیا معنایی پشت آن قرار دارد، روشن نیست. به نظر می رسد بعد از هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، روحانی در تلاش برای تغییر لحن است. او یک اصلاح طلب نیست بلکه میانه رو است و پیروزی اش در انتخابات و نخستین اظهاراتش می تواند نشان دهنده یک مسیر جدید باشد که تا حدودی متفاوت از رویارویی هایی تلخ سال های اخیر است.

این روزنامه با اشاره به این که رهبر معظم ایران کانون قدرت و کنترل کننده برنامه هسته یی است، می افزاید که در هر حال « غرب باید به زودی مذاکرات را از سر بگیرد تا عمق جدیت روحانی و این که آیا با پیروزی او فضایی برای مانو ایجاد شده یا خیر، بررسی شود» .

واشنگتن پست افزود که احتمالا اولویت های روحانی به مسایل داخلی و اقتصاد ایران برمی گردد.

این روزنامه نوشت: بدون شک روحانی مشتاق به لغو تحریم های بین المللی است، اما مشخص نیست آیا می تواند یا می خواهد مسیر برنامه هسته یی ایران را تغییر دهد یا با چه سرعتی این کار را می کند.

قدرت های غربی باید آمادگی خود برای گفت وگو را نشان دهند. درخواست روحانی برای احترام متقابل چیزی غیرمنطقی نیست؛ این گفت وگوها باید با فوریت دنبال شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات